Biliyor musunuz? Çocuklarımızın Gelişimini Rotasyon Süreci ile Destekliyoruz

,

slide6Değerli Ailemiz,

 

Çocuklarımızın gelişimsel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ABA sistemimizde çeşitli düzenlemeler ile birlikte uyarlamalar yapıyoruz. Çocuklarımızın gelişimlerini her yönüyle güçlendirme doğrultusunda hareket etmeye özen gösteriyoruz. Öncelikli hedeflerimizden biri çocuklarımızın ihtiyaçları doğrultusundaki becerileri edinmelerini sağlamak, öğrendiklerini deneyime dökerek yenileriyle ilişkilendirmelerine yardımcı olmaktır. Ancak genelleme aşamasında çocuğun çevresinden istediğimiz desteği bulamadığımız için çocuklarımızın öğrendiği becerileri farklı bir kişiye aktarma konusunda bir takım sıkıntılar yaşandığını görüyoruz. Terapistin uzun bir süre aynı çocuk ile çalışmasının, çocuk ile arasında duygusal bağ oluşturarak profesyonel bakış açısını zedelediğini görmekteyiz. Çocuğun değişikliklere karşı toleransını arttırmak, farklı bir terapistin devreye girmesiyle yeni bir gözle programa bakılmasını sağlamak için rotasyon sürecini önemsemekteyiz.

 

Yukarıda anlatılan durumlara ek olarak, bildiğiniz üzere kurumumuzda şuanda koordinatörlerin takibinde üç ekip bulunmaktadır. Genç ve dinamik bir ekiple çalışmanın avantajları kadar dezavantajlarını da vardır. Herhangi bir sebeple çocuğumuzun terapisti ile yollarımızı ayırmak zorunda kaldığımızda hem sizin ve çocuğunuzun mağdur olmaması, hem de sistemimizin aksamaması için çocuğun birden fazla terapist ile çalışabilir duruma gelmesini istiyoruz. Bu durumun, terapistin hastalık ve izin kullanma durumlarında da avantaja dönüşeceğini, ‘Çocuğum şimdi kim ile seans yapacak?’ sorunsalını ortadan kaldıracağını düşünüyoruz. Yaşanılan tüm bu durumlar bizi araştırma yapmaya yönlendirmiş, araştırma sürecinde edindiğimiz ‘Diğer ülkeler bu konuda neler yapıyor?’ sorusu da bizi rotasyona ulaştırmıştır.

 

Sağlıklı bir rotasyon süreci yaşanması için süpervizörümüz ve koordinatörlerimiz tarafından geçiş süreci basamaklandırılmış olup (öğrenci hakkında sunum yapılması, seans gözlemi yapılması, seans videosu izlenmesi, aşamalı olarak seans paylaşımının yapılması) her ay seans kartlarınızı takip ederek bu gelişmelerden haberdar olacaksınız.

 

Rotasyon sürecindeki desteğiniz, anlayışınız ve işbirliğiniz için teşekkür ederiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir