fbpx

Philadelphia

10 Oca 2015 Film

PHİLADELPİAYapım: ABD
Tür: Dram
Süre: 125 dk
Yönetmen: Jonathan Demme
Oyuncular: Tom Hanks,Denzel Washington,Antonio Banderas,Jason Robards,Mary SteenburgenSenaryo: Ron Nyswaner
Filmin Konusu: Eşcinsel ve işinde başarılı bir avukatın (Tom Hanks) birgün AIDS virüsü taşıdığını fark edilip, çok geçmeden çalıştığı hukuk bürosundaki işine de sudan bir sebepten dolayı son verilir. Şirketin patronu ile arasının çok iyi olmasından dolayı buna çok şaşıran avukat, şirketi ve patronu aleyhine mahkemeye dava açmaya karar verir. Böylece AIDS kurbanı bir insanın toplum içindeki yerini sorgulayan bir dava da başlamış olur. Ve ona bu hukuk mücadelesinde arkadaşı (Denzel Washington) yardımcı olur.[1] D. Washington, davada konuyu eşcinsellere yönelik ayrımcılığa getirecektir. Film, erkekler arası fiziksel yakınlaşmaya (Miguel’in hastaneye koşarak gelip Andrew’u belli belirsiz öpmesi dışında) neredeyse hiç yer vermeden, mesajını temelde aşk ve ayrımcılık üzerinden ileten en önemli eşcinsel filmlerden biri olarak kabul edilir.

Shine

10 Oca 2015 Film

SHİNEYapım: Avustralya
Tür: Biyografi
Süre: 105 dk
Yönetmen: Scott Hicks
Oyuncular: Geoffrey Rush,Noah Taylor,Armin Mueller-Stahl
Filmin Konusu: Shine, 1996 Avustralya yapımı filmde meşhur piyanist David Helfgott’un dram dolu yaşamı anlatılmaktadır. Filmde musevi bir ailenin sıradışı kabiliyetli çocuğunun müzik yarışmalarındaki başarıları, İngiliz Kraliyet Akademisi’nden aldığı burs ile babasının aileyi bir arada tutma çabası ve bunun dramatik sonuçları ele alınmıştır. Filmin isminin anlamı olan parlama, filme konu olan David Helfgott’un karanlık dönemden aydınlığa kavuşmasını imlemektedir.
Filmin başrolünde David Helfgott’ı canlandıran Geoffrey Rush vardır. Filmin hikâyesi Jan Sardi tarafından kaleme alınmış ve Scott Hicks tarafından da filme alınmıştır.
Filmin Moby Dick barda geçen bir sahnesinde Avustralya vatandaşı ve Oskar ödüllü meşhur aktris Nicole Kidman da kısa süreli olarak görülmektedir.

Ben, Kendim ve Sevgilim

10 Oca 2015 Film

BEN KENDİM VE SEVGİLİMYapım: ABD
Tür: Komedi
Süre: 116 dk
Yönetmen: Farrelly Brothers
Oyuncular: Jim Carrey,Renée Zellweger,Chris Cooper,Robert Forster,Richard Jenkins,Rob Moran,Daniel Greene,Zen Gesner
Senaryo: Farrelly Brothers,Mike Cerrone
Filmin Konusu: Charlie Baileygates (Jim Carrey) 17 senedir Rhode Island polis kuvvetlerinde çalışmaktadır. Normal mizaçlı, çalışkan, yardımsever ve aynı zamanda da üç erkek evlat sahibi evine bağlı bir aile babasıdır. Ama maalesef, Charlie’de Bölünmüş Kişilik Bozukluğu vardır, ve ilaç kullanmaktadır. İlaç almadığında Hank, Charlie’nin hiper-agresif alt egosu olarak ortaya çıkmaktadır. Hank küfürlü konuşan,sürekli içki içen ve kavga etmeyi seven birisidir. Charlie ve Hank’in, güzel bir kadın olan Irene Waters’dan Renée Zellwelger başka hiçbir ortak noktası yoktur, her ikisi de ona aşık olmuştur. Şimdi Hank ve Charlie, Irene için birbirleriyle savaşmalıdır. Jim Carrey in içindeki iki karakter kavga ederken müthiş oyunculuğu dikkat çekmektedir

Doğum Günü 4 Temmuz

10 Oca 2015 Film

DOĞUM GÜNÜ 4 TEMMUZYapım: ABD

Tür: Drama
Süre: 145 dk
Yönetmen: Oliver Stone
Senaryo: Oliver Stone
Oyuncular: Tom Cruise,Kyra Sedgwick,Raymond J. Barry,Caroline Kava,Jerry Levine,Frank Whaley ve Willem Dafoe
Filmin Konusu: Ron Kovic muhafazakar görüşlü ve içinde Amerika vatanseverliği olan bayrağı için canını vermeye hazır bir gençtir. Bu uğurda, yaşıtları gençliklerini yaşarken, o donanmaya katılmış ve Vietnam savaşına gitmiştir. Devletine, bayrağına o kadar inançlıdır ki bu kararı verirken bir kere düşünmemiştir bile. Vietnam’da savaşır, sivilleri bebekleri öldürür. Kör bir kurşunla ayakları da işlevsiz hale gelir. Fakat bunların arasında onu çok daha fazla yıkan bir şey olmuştur. Ron Kovic savaşın anlamsız olduğunu, bunun sadece Amerikan hükümetinin çıkarı uğruna yapılmış bir katliam olduğunu anlayarak gerçeklerle yüzleşir. Değerlerinin boş olduğunu anlamak onu bitirmiştir. Artık bu katliamı durdurmak için tekerlekli sandalyesinde elinden geleni yapacaktır.

Guguk Kuşu

10 Oca 2015 Film

GUGUK KUŞUYapım: ABD
Tür: Drama
Süre: 125 dk
Yönetmen: Milos Forman
Oyuncular: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Michael Berryman
Filmin Konusu: Randle P. McMurphy tutuklu olduğu cezaevinde çalışmaktan kurtulmak için deli taklidi yapan bir mahkumdur. Tavırları cezaevi otoritesinin gözüne batmaya başlayınca bir süre sonra teşhis için akıl hastanesine gönderilir ve orada kalmasına karar verilir. Randle hastanede de kurumun kurallarına uymaması ve arkadaşları ile olan ilişkileri ile dikkatleri üzerine çeker. Kısa süre içinde soğuk tavırlı, suratsız, otoriter bir görevli olan hemşire Ratched Randle’ı yakın takibe alır ve her hareketini izlemeye başlar. Rathced ve Randle gibi birbirlerine son derece zıt iki karakterin arasındaki gerilim Randle’ın yakın arkadaşları için planladığı çeşitli faaliyetlerle onların iyileşmesine yardımcı olmaya başlamasıyla daha da artacaktır… Guguk Kuşu, önceki filmlerinde de sosyal eleştirilerini metaforik anlatılarla sinemaya aktaran Milos Forman’ın en önemli yapıtlarından biri.

Can Dostum (Intouchables)

25 Ağu 2014 Film

CAN DOSTUM (Intouchables)_GÖRSELYapım: 2011 Fransız

Tür: Komedi- Drama

Süre: 112 dk

Yönetmen:  Olivier Nakache ve Éric Toledano

Oyuncular:  François Cluzet ,Omar Sy, Audrey Fleurot ,Clotilde Mollet ,Anne Le Ny Alba Gaïa Kraghede Bellugi ,Cyril Mendy ,Christian Ameri ,Grégoire Oestermann ,Marie-Laure Descoureaux, Absa Dialou Toure ,Salimata Kamate

Filmin Konusu: Can Dostum (Fransızca özgün adıyla Intouchables), yönetmenliğini Olivier Nakache ve Éric Toledano’nun üstlendiği, komedi-dramatüründeki 2011 yapımı Fransız filmi. Başrollerini François Cluzet ve Omar Sy paylaşmaktadır. Yamaç paraşütü kazası sonrası boynundan aşağısı felç olan bir adam ile kendisine yardımcı olması adına işe aldığı yardımcısının hikâyesini konu almaktadır.

Fransa’da vizyona girdiği 2 Kasım 2011 tarihinden dokuz hafta sonra, 2008 filmi Bienvenue chez les Ch’tis‘in ardından ülke tarihinde en çok seyirci sayısına ulaşan film oldu. Film sekiz kategoride César Ödülü’ne aday gösterilirken, filmdeki performansıyla Omar Sy En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu.

 

Barfi

25 Ağu 2014 Film

barfiYapım: Hindistan

Tür: Dram , Komedi , Romantik

Süre: 151dk

Yönetmen: Anurag Basu

Oyuncular: Ranbir Kapoor, Priyanka Chopra, Roopali Ganguly

Senaryo: Anurag Basu

Filmin Konusu: Küçük yaşta annesini kaybeden ve babası tarafından yetiştirilen Barfi, sağır ve dilsiz olarak doğmuş; ancak hayat dolu ve son derece pozitif biri olarak büyümüştür. Aynı zamanda bir hayli haylaz bir genç olan Barfi’nin başı sık sık derde girmektedir. Yaşadığı şehre taşınan Shruti Ghosh isimli genç kadınla tanıştığında ise daha önce hiç karşılaşmadığı duygularla tanışmaya başlar. Barfi, üç ay içerisinde başka biriyle evlenecek olan Shruti’ye ilk görüşte vurulur, Shruti de zamanla ona karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Ancak ortada büyük bir sorun vardır. Shruti, ailesi ve çevresi tarafından büyük tepkilere maruz kalır. Ailesi, kızlarının ‘normal’ biriyle evlenmesini ve ‘normal’ bir hayat sürmesini istemektedir ve bu birlikteliğin gerçekleşmesine izin vermeyecektir. Yıllar sonra yolları tekrar kesiştiğinde Barfi’nin kalbinde başka biri vardır; Shruti içinse seçim yapma zamanıdır…

Hint sinemasının son dönemdeki en ses getiren yapımlarından biri olan Barfi!, ülkesinin sınırları dışından da bol övgü almıştı.

Çikolata

22 Ağu 2014 Film

Yapım:2000  –  ABD,

Tür:Dram,  Romantik,

Süre: 121 dakika

Yönetmen:Lasse Hallström

Oyuncular:Johnny Depp, Carrie-Anne Moss, Peter Stormare, Alfred Molina, Juliette Binoche, Judi Dench, Lena Olin, Leslie Caron, Victoire Thivisol, Ron Cook, Elisabeth Commelin, Hélène Cardona, Antonio Gil,

Müzisyen:Johnny Depp, Rachel Portman, Bob Last,

Görüntü Y.: Roger Pratt,

Senaryo:Robert Nelson Jacobs.

Filmin Konusu:

Çikolata (Chocolat) Joanne Harris’in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan 2000 İngiliz/Amerikan ortak yapımı yapımı film. Tutucu bir Fransız kasabasına (Lansquenet-sous-Tannes) gelen genç bir anne ile (Vianne Rocher; filmde Juliette Binoche) altı yaşındaki kızından (Anouk) ve onların çikolata dükkânından bahsetmektedir (La Chocolaterie Maya). Vianne’nin çikolataları kısa zamanda kasaba halkının hayatını değiştirir.

Film Fransa’da Flavigny-sur-Ozerain kasabasında çekilmiştir

 

 

Yerdeki Yıldızlar

22 Ağu 2014 Film

YERDEKİ YILDIZLAR_GÖRSELYapım:2007  –  Hindistan.

Tür:  Aile,  Dram.

Süre: 165 dakika.

Yönetmen:Aamir Khan.

Oyuncular:Aamir Khan, Darsheel Safary, Tisca Chopra, Bugs Bhargava, Megha Bengali, Alorika Chatterjee, Ayaan, Gurkirtan Chauhan, Vipin Sharma, Tanay Chheda, Sachet Engineer.

Görüntü Y. :

Senaryo:Amole Gupte

Filmin Konusu: Ishaan Awasthi harfleri ve sayıları algılama problemi yaşayan bir disleksi hastasıdır. Ancak bu gizli hastalığını ailesi ve çevresi bilmemektedir. Ishaan başarısızlıkları ve yaramazlıkları sonucu özel bir yatılı okula verilir. Ishaan bu okulda hem türlü zorluklar çekecek hem de hayatını değiştirmesine yardımcı olan resim öğretmeni Ram Shankar Nikumb ile de bu okulda tanışacaktır.

Film özellikle eğitimcilere ve velilere tavsiye edilmektedir.

Sol Ayağım

22 Ağu 2014 Film

SOL AYAĞIM_GÖRSELYapım:1989  –  İrlanda

Tür:Biyografi,  Dram

Süre: 98 dakika

Yönetmen: Jim Sheridan

Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Fiona Shaw, Brenda Fricker, Cyril Cusack, Kirsten Sheridan, Hugh O’conor, Ray Mcanally, Derry Power, Pat Laffan, Eanna Macliam, Alison Whelan, Declan Croghan, Phelim Drew, Marie Conmee, Ruth McCabe

Görüntü Y.:Jack Conroy

Senaryo:Jim Sheridan, Shane Connaughton

Filmin Konusu: İrlandalı yoksul bir ailede doğan Serebral Palsi hastası Brown, hastalığı nedeniyle hareketlerini kontrol edemez ve tekerlekli sandalyeye mahkûm bir yaşam sürer. Ancak çocukluğunda, sol ayağının felçten etkilenmediğinin farkına varması hayatını değiştirecektir. Brown sol ayağını kendine verilmiş bir şans olarak görür ve azmin de yardımıyla hastalığının etkilerini yenmeye çalışır. Bu çalışmanın sonucunda ise sakat vücudunun içinde gizli olan zekâ ve yazma yeteneği ortaya çıkacaktır. Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı romanlar ve şiirler, sonraki yıllarda Brown’un İrlanda edebiyatının saygın isimleri arasına girmesini sağlayacak ve azimle çalışmanın sonucunda imkânsız diye bir şeyin olmadığını tüm insanlığa gösterecektir. Kimi zaman hüzünlü, kimi zaman eğlendirici olabilmeyi başaran filmin, azim ve umut hikâyesi olarak vereceği evrensel mesajları var.

1 2 3 8

Search

+