fbpx

Meryem K. Aile Memnuniyet Mektubu

Merhabalar,

Ben Sema Kurt. Çok inatçı, dediğim dedik Meryem’in annesiyim. Direkt konuya giriyorumJ  Öncelikle şunu söyleyeyim, Meryem’in fiziksel bir engeli yok ama yedinci ayından itibaren fizik tedavi alıyor. Baş kontrolü yoktu. 1 yaşındayken çok az oturabiliyordu.16. aydan itibaren Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi’ne geliyoruz. Başlarda adım adım ve çok az ilerledik. Çünkü Meryem tek başına Hababam sınıfı gibiydi. Dersi çok güzel sabote ediyordu. Ayağında ağırlıklar, pekiştireci olan su hiçbir şey fayda etmiyordu. Önce kendisi kadar kararlı ve inatçı bir terapiste denk geldi ve onun farkına vardı. Sonra dersler daha az ağlamalı geçti. Arada inişler çıkışlar oldu tabi. Bu arada sevgili Cansu öğretmenimiz Meryem’den çok çekti; tokat yedi, saçları çekildi. Ama terapistimiz bizi her zaman güler yüzle karşıladı ve bir kere bile suratını astığını, motivasyonun düştüğünü görmedik!

Algı ABA Ailesi ve Sevgili Cansu YAMAN sizlere gönülden teşekkür ediyoruz… İyi ki yollarımız kesişti.

Bu arada bunları yazdım çünkü Meryem yürüyor. İlk adımlarımızı burada atmaktan mutluyuz.

Ömer Talha A. Aile Memnuniyet Mektubu

2016 doğumlu oğlumuz Ömer Talha neredeyse iki yaşına geliyordu ve konuşamıyordu iletişimi çok zayıftı. Henüz yaşı küçük olduğu için farkındalığının gelişmediğini, bunun kendiliğinden zamanla rayına oturacağını düşündük. Fakat bu aşamada her ne kadar konduramasak da en ufak bir ihtimali değerlendirmek adına otizmden şüphelenerek birkaç psikiyatrla görüştük. Yaşının küçük oluşundan dolayı kesin bir tanı konulamayacağı söylendi ve kreşe yollamamız önerildi. Kreşe başladı ve başlayalı birkaç ay geçmesine rağmen hala bir kelimesi bile olmadığı için iyice endişelendik. Ailece ne yapabiliriz diye araştırırken Algı Aba özel eğitim ile karşılaştık. Öncelikle amacımız dil terapisi almaktı. Fakat uzmanlarımız öncelikle gerekli testleri yapıp Ömer’in hangi eksikleri olduğunu, neye nasıl bir eğitime ihtiyacı olduğunu saptayıp bizi bu şekilde doğru bir eğitime yönlendirdiler. Çok memnun olduk. İlk birkaç ay çocuğumuza ağır geleceğini düşünerek biraz çekimser yaklaşarak en az seans süresini tercih ettik. Bu aşamada Ömer’in kesin bir otizm tanısı almasıyla beraber doktorumuz eğitimimizi faydalı buldu ve eğitim süremizi arttırmamızı istedi. Hem bu şekilde hem de eğitmenlerimizin azimli çalışmasının, emeklerinin, eğitimin Ömer’e ne kadar iyi geldiğini görerek seans süremizi arttırdık. Ömer büyük ölçüde gelişim gösterdi ve hala ilerlemeye devam ediyor. Çok mutlu ve oğlumuzun geleceğine dair umutluyuz.

Algı Aba ailesine çok teşekkürler. İyi ki varsınız…

Ediz M. Aile Memnuniyet Mektubu

Merhabalar,

Oğlum Ediz’in kurumunuzdaki eğitimi süresinde gelmiş geçmiş tüm öğretmen ve koordinatörümüzden tümünden çok fayda ve destek gördük. Ancak son terapistimizin ekstra üstün çabası bir anneyi utandıracak boyuttadır.

Bu işi gönülden severek yapması yanında bu genç yaşta hızlı, pratik, doğru davranışları tutumu sergilemesi mesleğinde gelecekte de ne kadar başarılı olacağını gösteriyor. Gerektiği yerde enerjisini sevgisini göstererek öğretmesi gerektiği yerde de olması gereken mesafeyi koruması mesleğindeki başarıyı gösteriyor. Kırk yaşında biri olarak ondan gördüğüm uygun davranışlar karşısında utansam da oğlumu doğru ellere teslim ettiğimi gösteriyor. Derslerde programları doğru uygulaması, yaratıcı olması, spontane davranışlara hızlı şekilde davranışı sergilemesi, ders sonu bilgi aktarımları, eksiklilere göre bizden talepleri ve derslerinde bu eksik davranışlara göre eğitim vermesi oğlum ve benim bu eğitim sürecindeki yolumuzu kısalttığını düşünüyorum.

Oğluma görevi yapan bir öğretmen gibi değil de kanından bir teyze gibi sahiplendiği için buna rağmen kendini profesyonel anlamda yöneterek tüm anne-babaların olması gerektiği tatlı-sert kıvamı tutturduğu ve bize de örnek olduğu için kendisine sonsuz teşekkür ederim. İmkanım olsaydı tüm derslerine katılabilseydim. Kanınızdan olmayan insanların oğlunuz için bu candan içten çabalarını gördükçe bizler hayata canla başla sarılıyoruz.

Tüm emek ve mesaileri için sonsuz teşekkür ederim. Umarım ihtiyacı olan çocuklara dokunması ve bizim hayatımızı değiştirdiği gibi onların hayatlarına da fırça darbesi ile renkleri dokundurur.

Algı Aba kurumunu da eğitmen seçimi için kutlarım.

Ayrıca kurum içi eğitimleri ve takip sistemi ile eğitmenleri mesleki hayatlarında güncel olmalarını sağladıkları için ayrı teşekkür ederim.

Sizleri seviyoruz.

NİLGÜN VAROL

Mert Ege E. Aile Memnuniyet Mektubu

Oğlum emeklemeden yürüme aşamasına 16 aylıkken geçti. Küçükken bende emeklemediğim için bu konuyu çok önemsememiştim. Ama çok önemliymiş. Düştüğü zaman kendi kendine ayağa kalkmayı 2 yaşında başarabildi. Merdivenleri birinin elinden tutmadan çıkabilmesi 3.5 yaşını buldu.30 aylıkken Ankara’da duyu bütünleme merkezine gittik. Eğitmen, nedendir bilmem!  Ama oğlumu ağlattığı veya sinirlendiği zaman daha iyi performans gösterdiğini düşünüyordu. Sonuç olarak oğlum oraya gittiğinde çığlık çığlığa ağlıyordu. Duyu terapi odası ve aletler onun gözünde bir çeşit işkence merkezi gibi gözüküyordu.3 yaşında İstanbul’a taşındığımızda; İstanbul’un en iyi Duyu Bütünleme merkezlerinden birine başladık. Eğitmenler daha bilinçliydi ama oğlum için önceki deneyimden ötürü orası da korkunç bir yerdi.

Maalesef bazen en iyi kurum, en iyi öğretmen tavsiyesi ile gitseniz bile çocuğunuzla enerjisi tutmazsa olay bitiyor.

Oğlumun Duyu bütünleme ve Fizyoterapiye çok ihtiyacı olmasına rağmen pes edip 2 aylık eğitimimize son verdim. İşte tam o sırada Fizyoterapistimiz hayatımıza girdi. Çok kaygılıydım o nedenle ilk derslerine bende girdim. Korktuğum gibi olmadı, ağlama krizlerine giren çocuğum itiraz etmiyordu. Çünkü istemediği şeylere de zorlanmıyordu. Duyu bütünlemenin işkence olmadığını, oyun gibi olduğunu zamanla oğluma gösterdi. Fizyoterapistimiz önce oğlumun sevgisini ve güvenini kazandı sonra gerisi çorap söküğü gibi geldi. Merdiven tırmanma, dengede yürüme, top atma-tutma vb. yapmadığı bir sürü sorunu aştılar. Aşmaya da devam ediyorlar.

İyi ki kendisini tanıdık. Tüm emeklerinin hakkını ödeyemem.

Sonsuz teşekkürler.

ECE EROL

E.J.Ç.’nin Aile Memnuniyet Mektubu

Oğlumuz 2013 doğumlu. İlk bebeklik döneminden itibaren herhangi bir sıkıntısı olmadan gelişim gösterdi, 13-14 aylıkken yürümeye başladı. Kendisiyle iki farklı dilde konuştuğumuz ve çevremizdekilerin erkek çocukları geç konuşur dedikleri için konuşamıyor olmasına pek takılmadık. Televizyon ve tablet-telefonun zararlı etkilerini bu dönemde fark edince tümünü kaldırdık. Önce bir sene anne-çocuk oyun grubuna gönderdik, ardından bir sene kreşe devam etti. Kreşte bize gruplara dahil olmadığı ve bir uzman desteği almamız gerektiği söylenince bir arayışa geçtik. Ve bu dönemde yolumuz Algı ABA kurumuyla kesişti. Yapılan değerlendirmede, oğlumuz takvim yaşı olarak 5 yaşında olmasına rağmen kaba motor becerileri hariç olmak üzere diğer tüm kategorilerden takvim yaşının oldukça altındaydı. Birkaç kelime dışında hiçbir şey konuşmuyor, söylenenleri anlamıyor, göz teması kurmuyor, akranlarıyla bir araya gelip oyun oynamıyordu. Şu anda ABA terapisinde 6 ayı geride bıraktık ve oğlumuzdaki büyük gelişimi/değişimi evde biz, okulda öğretmenleri, çevremizde ailemiz ve komşularımız çok net bir şekilde gözlemliyoruz. Bir örnek vermek gerekirse; bu satırları yazmadan henüz 2 gün öncesinde oğlumuzun oyun parkında “beraber kayalım” diyerek başka bir çocuğun elini tutması ve kaydıraktan beraber kaymaları, etkileşim kurmak için ilk adımı atması bundan 6 ay öncesinde bizim için hayal bile edilemeyecek bir durumdu. Çocuğunda ismine tepki vermeme, göz teması kurmaktan kaçınma, oyuncaklarıyla işlevi dışında oynama veya akranlarıyla bir araya gelmeme gibi şeyler gözlemleyen ailelerin vakit kaybetmeden bir gelişim testi yaptırmalarını tavsiye ediyor ve başta terapistimiz olmak üzere, her türlü sorumuza yanıt veren koordinatörümüze ve Algı Aba ailesine çok teşekkür ediyoruz.

E.J.Ç.’nin Ailesi

Alp D.’nin Aile Memnuniyet Mektubu

Eylül 2011 doğumlu Oğlum Alp’in konuşamaması ve diğer kişilerle iletişim kuramaması üzerine bir doktora başvurduk. Psikiyatri doktoru tarafından Alp’e “otizm” tanısı kondu ve kreşe yönlendirildi. Eşimle çok araştırdık. Bizim çocuğumuzun özel eğitim alması gerekiyordu! Takvim yaşı Mayıs 2014’de 3 yaş 6 ay iken, ABA (Applied Behavior Analysis) Programınızdan yararlanmaya başladık. Aralık 2018 tarihine kadar ABA aldık.

Bu süreci kısaca şöyle anlatabilirim;

Sizler ile tanıştığımız ilk günlerde oğlum da konuşma yoktu ve çok kötü şeyler vardı! Öğretmenlerimiz ilgili, düzenli ve disiplinli çalışmaları sayesinde oğlum altı ay içerisinde büyük bir ilerleme kaydetti. Geçen sene biz 3 ay ABA’ ya gelemedik. Oğlum geri geldi. Aralık 2017 biz tekrar ABA’ya başladık. Yeni koordinatörümüz bizim için çok iyi, ilgili olarak her şeyi yönetiyor… Sizin sayenizde oğlum çok hızlı ilerledi. Aynı anda dil ve konuşma terapisi Ayla Hanım’dan haftada bir ders alıyorduk. Onun derslerinden de çok iyi geldi. Artık cümle kurmaya, şarkılara eşlik etmeye ve bizlerden duyduğu her kelime ve cümleyi taklit etmeye başladı. Ve gün içinde yaptığını anlatabilir duruma geldi. Biz de kayınvalide ve kayınpederim hatta bütün ailemiz, akrabalar olarak bu gelişiminden büyük mutluluk duyuyoruz.

Birlikte olduğumuz bu süre içerisinde bizlerden her türlü desteğini esirgemeyen başta öğretmenimiz ve bütün Algı ailesine çok çok teşekkür ediyoruz!

Sevgilerimizle,

Jing Z

H.P.K.’nın Aile Memnuniyet Mektubu

ABA terapistimiz ve koordinatörümüz,  üç yıldır süren eğitim ve ABA terapisi aldığımız Algı ABA Terapi Merkezinden ayrılmadan önce özellikle siz değerli hocamıza başarılı eğitim ve programlı çalışmalarınızdan dolayı sonsuz teşekkür’ü bir borç bilmekteyiz.

Kurumdaki eğitim sürecinde P’nin öğretmeni olduğunuz için çok şanslı olduğumuzu düşünmekteyiz. Her çocuğa, özel olarak ihtiyacına yönelik yaklaşım tarzınız ve metodlarınız, tüm zorlukları zaman içinde aşarak P’yi ulaşılabilecek en üst düzeye getirdiniz.

Kurumdaki örnek ve tercih edilen öğretmen olarak başarılarınızın devamını diliyoruz.

 

 

H.P.K ve Ailesi

M.N.K’nın Aile Memnuniyet Mektubu

Oğlumuz 2014 doğumlu. İki yaşına kadar yaşıtlarından biraz geride olsak da bize göre herşey yolundaydı.Zaman geçtikçe birşeyler yolunda gitmemeye başladı.Yaşıtlarıyla arasındaki fark gözlemlenebilecek seviyeye geldi. Konuşmuyor , komut almıyor , göz kontağı kurmuyor,akranlarıyla oyun oynamıyordu.Son zamanlarda ailece yıpranmaya başlamıştık. Neler olduğunu anlamak için önce memleketimizde bir çocuk ve ergen psikiyatri uzmanına gittik. Atipik otizm belirtileri var denip , özel eğitim ve kreş önerildi. Tabi biz inanmak istemedik . İstanbul’da çocuk ve ergen psikiyatri uzmanına gittik. Sonuç değişmemişti.
Anne baba olarak şoku atlatır atlatmaz vakit kaybetmeden bir yerlerden başlamamız gerekiyordu. Hemen özel eğitim kurumu arayışına girdik. 1.5 ay özel eğitim aldık.Fakat eğitim aldığımız süre boyunca çocuğumuz hergün kuruma ağlayarak giriyor ve ders boyunca da ağlaması kesilmiyordu.Bu kurumda yol alamayınca başka kurum arayışına girdik. Youtube’ da Algı ABA Terapi Merkezine ait gelişim videolarını izledik ve kat edilen mesafelerden etkilendik.
Şanslıydık bu sefer… Türkiyenin özel eğitim alanında en iyi kurumu olan Algı Aba’yı bulmuştuk.Vakit kaybetmeden eğitim için memleketten İstanbul’a geldik. Yeni çevre ,yeni düzen , yeni kurum… Stres ve kaygı son safhadaydı.Acaba oğlum uyum sağlayabilecek mi yoksa yine her ders ağlayacak mı? Yol alabilecek miyiz ? Herşeyi bırakıp eğitim için taaa İstanbul’a gelmemize değecek mi? Kafamızda bunun gibi daha bir sürü soru.
Çok şükür fazla zaman geçmeden bu soruların cevaplarını almaya başladık. Oğlum derslerine güle oynaya giriyordu. Bunda güler yüzlü terapistimizin ve koordinatörümüzün işini severek ve hakkıyla yapmasının payı büyük. Her ay güzel ilerlemeler kaydettik.Bu ilerlemeleri derste tutulan datalarla somut bir şekilde görebiliyorduk.Yani diğer kurumlardaki gibi iş lafta değil,kayıtlı belgelerde.Göz kontağı kurmaya,komut almaya,taklit yapmaya,oyun oynamaya başlamıştı.
İlerlememiz devam ederken izin süremizin bitmesi sebebiyle eğitimi sonlandırmak zorunda kaldık.8 ay süren eğitim serüvenimizde Algı Aba bizim İstanbuldaki ailemiz olmuştu. Böyle kaliteli, işini ciddiyetle yapan bir eğitim kurumunu bulmuşken bizim için ayrılmak hiç kolay olmadı 
Bu zor süreçte bize yol gösterici oldunuz. İyi günümüzde ,kötü günümüzde sevgili koordinatörümüz ve terapistimiz hep yanımızdaydı.Başta sevgili Supervizörümüz ABA Uzmanı Nicky Nükte Altıkulaç’a, direktörümüze , koordinatörümüze , terapistimize destekleri için sonsuz teşekkürler.Bizlere umut ışığı oldunuz, evladımızı dış dünyayla barıştırdınız.
Başka çocuklara da umut ışığı olmanız dileğiyle…
Sevgiyle kalın…

 

M.N.K’nın Ailesi

M.D. Aile Memnuniyet Mektubu

Oğlumuzdaki farklılık zamanla geçmiyor, zaman geçiyor ama farklılıklara yenileri ekleniyordu.

Kısa sürede Algı ABA Terapi Merkezi ile iletişime geçip, derslere başladık. İlk dersten sonra oğlumuz terapistle uyumlu çalışabilecek mi? sorusunun cevabını almıştık. Yapamaz dediğimiz çoğu şeyi yaptığını görünce son zamanlarda yok olan umut ışığının yeniden yandığını gördük. Oğlumuz derse severek, isteyerek giriyordu. Bu durumun terapistimizin işini severek, hakkıyla yapmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sanırım bu sevgide çocuğa yansıyor. 5 ay emek veren, iyi yürekli öğretmenimize teşekkür ederiz. Eminim ki bundan sonrada başka çocuklara ve ailelere umut olacak…

Ayrıca bizi her zaman dinleyen, sorularımızı cevapsız bırakmayan koordinatörümüze sonsuz teşekkür ederiz. Bu zor ve uzun yolda bize rehber oldu, ışık oldu. Tükendiğimiz zamanlarda “yılmak yok, yola devam” mesajını verdi ve yakından ilgilendi. Bu iş yürek işidir. Oğlumuz ve biz o kadar şanslıyız ki bu işe yüreğini vermiş iki insanla karşılaştık. Hem koordinatörümüz, hem terapistimiz yüreğiniz de oğluma da yer açtığınız için minnettarız.

İyi ki varsınız…

M.D AİLESİ

 

Emir Yusuf Şener Aile Memnuniyet Mektubu

Merhabalar,

2015 yılı yaz aylarında başladığımız umut yolculuğunda umudu olan ve kırılan her fidan misali tanı konulduğunda yıkılan tüm ailelerin umudu olduğunuzu belirtmek isterim.

Sözlerimin başında belirttim… Mevla kimseyi bir daha bu tez / tanı ile o hastane köşesinde bırakmasın. Yaşadığımız ömür boyunca her şeyin en kötüsünü gördük. hepimiz, ailemizin muhakkak bir ferdi ile, kanser vb. gibi malum çaresizlik hastalıklar ile sınanmışızdır. Hep şunu dedim hayatta gerek dualarımla gerek temennilerimle, “Allah’ım yavrularımızı bizden sonra sahipsiz, çaresiz bırakma” kendi dertlerini, ihtiyaçlarını karşılayacakları kadar aklı-fikri, zihni nasip et… Evet bizde 2015 yılı yaz aylarından beri tanısı konulan ciğerparemiz için savaşmaktayız. Bu havayı gerek psikolojik gerekse ailecek çeken birçok aile adına şunu belirteyim ki saygı değer Algı ABA ailesi olarak, öğretmen ve idarecileri ile umutsuzlukta yetişen bir fidan tomurcuğu oldunuz evlatlarımıza!

Mevladan dileğim o dur ki her ailemizin “tomurcukları yeşersin ve bir gün kendi toprağı ve yağmuru ile yetişen fidanlar olsun” kimseye ihtiyaçları kalmasın.

Sayın, Algı ABA terapistleri ve idarecileri sizler biz ailelerin umutlarısınız, yarınlar adına beslenen umutlarımızın yegane sebebisiniz.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Bir Yusuf yüzlü umutçusu

Emir Yusuf Şener aile memnuniyet mektubu – Mart 2018

1 2 3 4

Search

+