fbpx

E.J.Ç.’nin Aile Memnuniyet Mektubu

Oğlumuz 2013 doğumlu. İlk bebeklik döneminden itibaren herhangi bir sıkıntısı olmadan gelişim gösterdi, 13-14 aylıkken yürümeye başladı. Kendisiyle iki farklı dilde konuştuğumuz ve çevremizdekilerin erkek çocukları geç konuşur dedikleri için konuşamıyor olmasına pek takılmadık. Televizyon ve tablet-telefonun zararlı etkilerini bu dönemde fark edince tümünü kaldırdık. Önce bir sene anne-çocuk oyun grubuna gönderdik, ardından bir sene kreşe devam etti. Kreşte bize gruplara dahil olmadığı ve bir uzman desteği almamız gerektiği söylenince bir arayışa geçtik. Ve bu dönemde yolumuz Algı ABA kurumuyla kesişti. Yapılan değerlendirmede, oğlumuz takvim yaşı olarak 5 yaşında olmasına rağmen kaba motor becerileri hariç olmak üzere diğer tüm kategorilerden takvim yaşının oldukça altındaydı. Birkaç kelime dışında hiçbir şey konuşmuyor, söylenenleri anlamıyor, göz teması kurmuyor, akranlarıyla bir araya gelip oyun oynamıyordu. Şu anda ABA terapisinde 6 ayı geride bıraktık ve oğlumuzdaki büyük gelişimi/değişimi evde biz, okulda öğretmenleri, çevremizde ailemiz ve komşularımız çok net bir şekilde gözlemliyoruz. Bir örnek vermek gerekirse; bu satırları yazmadan henüz 2 gün öncesinde oğlumuzun oyun parkında “beraber kayalım” diyerek başka bir çocuğun elini tutması ve kaydıraktan beraber kaymaları, etkileşim kurmak için ilk adımı atması bundan 6 ay öncesinde bizim için hayal bile edilemeyecek bir durumdu. Çocuğunda ismine tepki vermeme, göz teması kurmaktan kaçınma, oyuncaklarıyla işlevi dışında oynama veya akranlarıyla bir araya gelmeme gibi şeyler gözlemleyen ailelerin vakit kaybetmeden bir gelişim testi yaptırmalarını tavsiye ediyor ve başta terapistimiz olmak üzere, her türlü sorumuza yanıt veren koordinatörümüze ve Algı Aba ailesine çok teşekkür ediyoruz.

E.J.Ç.’nin Ailesi

Alp D.’nin Aile Memnuniyet Mektubu

Eylül 2011 doğumlu Oğlum Alp’in konuşamaması ve diğer kişilerle iletişim kuramaması üzerine bir doktora başvurduk. Psikiyatri doktoru tarafından Alp’e “otizm” tanısı kondu ve kreşe yönlendirildi. Eşimle çok araştırdık. Bizim çocuğumuzun özel eğitim alması gerekiyordu! Takvim yaşı Mayıs 2014’de 3 yaş 6 ay iken, ABA (Applied Behavior Analysis) Programınızdan yararlanmaya başladık. Aralık 2018 tarihine kadar ABA aldık.

Bu süreci kısaca şöyle anlatabilirim;

Sizler ile tanıştığımız ilk günlerde oğlum da konuşma yoktu ve çok kötü şeyler vardı! Öğretmenlerimiz ilgili, düzenli ve disiplinli çalışmaları sayesinde oğlum altı ay içerisinde büyük bir ilerleme kaydetti. Geçen sene biz 3 ay ABA’ ya gelemedik. Oğlum geri geldi. Aralık 2017 biz tekrar ABA’ya başladık. Yeni koordinatörümüz bizim için çok iyi, ilgili olarak her şeyi yönetiyor… Sizin sayenizde oğlum çok hızlı ilerledi. Aynı anda dil ve konuşma terapisi Ayla Hanım’dan haftada bir ders alıyorduk. Onun derslerinden de çok iyi geldi. Artık cümle kurmaya, şarkılara eşlik etmeye ve bizlerden duyduğu her kelime ve cümleyi taklit etmeye başladı. Ve gün içinde yaptığını anlatabilir duruma geldi. Biz de kayınvalide ve kayınpederim hatta bütün ailemiz, akrabalar olarak bu gelişiminden büyük mutluluk duyuyoruz.

Birlikte olduğumuz bu süre içerisinde bizlerden her türlü desteğini esirgemeyen başta öğretmenimiz ve bütün Algı ailesine çok çok teşekkür ediyoruz!

Sevgilerimizle,

Jing Z

H.P.K.’nın Aile Memnuniyet Mektubu

ABA terapistimiz ve koordinatörümüz,  üç yıldır süren eğitim ve ABA terapisi aldığımız Algı ABA Terapi Merkezinden ayrılmadan önce özellikle siz değerli hocamıza başarılı eğitim ve programlı çalışmalarınızdan dolayı sonsuz teşekkür’ü bir borç bilmekteyiz.

Kurumdaki eğitim sürecinde P’nin öğretmeni olduğunuz için çok şanslı olduğumuzu düşünmekteyiz. Her çocuğa, özel olarak ihtiyacına yönelik yaklaşım tarzınız ve metodlarınız, tüm zorlukları zaman içinde aşarak P’yi ulaşılabilecek en üst düzeye getirdiniz.

Kurumdaki örnek ve tercih edilen öğretmen olarak başarılarınızın devamını diliyoruz.

 

 

H.P.K ve Ailesi

M.N.K’nın Aile Memnuniyet Mektubu

Oğlumuz 2014 doğumlu. İki yaşına kadar yaşıtlarından biraz geride olsak da bize göre herşey yolundaydı.Zaman geçtikçe birşeyler yolunda gitmemeye başladı.Yaşıtlarıyla arasındaki fark gözlemlenebilecek seviyeye geldi. Konuşmuyor , komut almıyor , göz kontağı kurmuyor,akranlarıyla oyun oynamıyordu.Son zamanlarda ailece yıpranmaya başlamıştık. Neler olduğunu anlamak için önce memleketimizde bir çocuk ve ergen psikiyatri uzmanına gittik. Atipik otizm belirtileri var denip , özel eğitim ve kreş önerildi. Tabi biz inanmak istemedik . İstanbul’da çocuk ve ergen psikiyatri uzmanına gittik. Sonuç değişmemişti.
Anne baba olarak şoku atlatır atlatmaz vakit kaybetmeden bir yerlerden başlamamız gerekiyordu. Hemen özel eğitim kurumu arayışına girdik. 1.5 ay özel eğitim aldık.Fakat eğitim aldığımız süre boyunca çocuğumuz hergün kuruma ağlayarak giriyor ve ders boyunca da ağlaması kesilmiyordu.Bu kurumda yol alamayınca başka kurum arayışına girdik. Youtube’ da Algı ABA Terapi Merkezine ait gelişim videolarını izledik ve kat edilen mesafelerden etkilendik.
Şanslıydık bu sefer… Türkiyenin özel eğitim alanında en iyi kurumu olan Algı Aba’yı bulmuştuk.Vakit kaybetmeden eğitim için memleketten İstanbul’a geldik. Yeni çevre ,yeni düzen , yeni kurum… Stres ve kaygı son safhadaydı.Acaba oğlum uyum sağlayabilecek mi yoksa yine her ders ağlayacak mı? Yol alabilecek miyiz ? Herşeyi bırakıp eğitim için taaa İstanbul’a gelmemize değecek mi? Kafamızda bunun gibi daha bir sürü soru.
Çok şükür fazla zaman geçmeden bu soruların cevaplarını almaya başladık. Oğlum derslerine güle oynaya giriyordu. Bunda güler yüzlü terapistimizin ve koordinatörümüzün işini severek ve hakkıyla yapmasının payı büyük. Her ay güzel ilerlemeler kaydettik.Bu ilerlemeleri derste tutulan datalarla somut bir şekilde görebiliyorduk.Yani diğer kurumlardaki gibi iş lafta değil,kayıtlı belgelerde.Göz kontağı kurmaya,komut almaya,taklit yapmaya,oyun oynamaya başlamıştı.
İlerlememiz devam ederken izin süremizin bitmesi sebebiyle eğitimi sonlandırmak zorunda kaldık.8 ay süren eğitim serüvenimizde Algı Aba bizim İstanbuldaki ailemiz olmuştu. Böyle kaliteli, işini ciddiyetle yapan bir eğitim kurumunu bulmuşken bizim için ayrılmak hiç kolay olmadı 
Bu zor süreçte bize yol gösterici oldunuz. İyi günümüzde ,kötü günümüzde sevgili koordinatörümüz ve terapistimiz hep yanımızdaydı.Başta sevgili Supervizörümüz ABA Uzmanı Nicky Nükte Altıkulaç’a, direktörümüze , koordinatörümüze , terapistimize destekleri için sonsuz teşekkürler.Bizlere umut ışığı oldunuz, evladımızı dış dünyayla barıştırdınız.
Başka çocuklara da umut ışığı olmanız dileğiyle…
Sevgiyle kalın…

 

M.N.K’nın Ailesi

M.D. Aile Memnuniyet Mektubu

Oğlumuzdaki farklılık zamanla geçmiyor, zaman geçiyor ama farklılıklara yenileri ekleniyordu.

Kısa sürede Algı ABA Terapi Merkezi ile iletişime geçip, derslere başladık. İlk dersten sonra oğlumuz terapistle uyumlu çalışabilecek mi? sorusunun cevabını almıştık. Yapamaz dediğimiz çoğu şeyi yaptığını görünce son zamanlarda yok olan umut ışığının yeniden yandığını gördük. Oğlumuz derse severek, isteyerek giriyordu. Bu durumun terapistimizin işini severek, hakkıyla yapmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sanırım bu sevgide çocuğa yansıyor. 5 ay emek veren, iyi yürekli öğretmenimize teşekkür ederiz. Eminim ki bundan sonrada başka çocuklara ve ailelere umut olacak…

Ayrıca bizi her zaman dinleyen, sorularımızı cevapsız bırakmayan koordinatörümüze sonsuz teşekkür ederiz. Bu zor ve uzun yolda bize rehber oldu, ışık oldu. Tükendiğimiz zamanlarda “yılmak yok, yola devam” mesajını verdi ve yakından ilgilendi. Bu iş yürek işidir. Oğlumuz ve biz o kadar şanslıyız ki bu işe yüreğini vermiş iki insanla karşılaştık. Hem koordinatörümüz, hem terapistimiz yüreğiniz de oğluma da yer açtığınız için minnettarız.

İyi ki varsınız…

M.D AİLESİ

 

Emir Yusuf Şener Aile Memnuniyet Mektubu

Merhabalar,

2015 yılı yaz aylarında başladığımız umut yolculuğunda umudu olan ve kırılan her fidan misali tanı konulduğunda yıkılan tüm ailelerin umudu olduğunuzu belirtmek isterim.

Sözlerimin başında belirttim… Mevla kimseyi bir daha bu tez / tanı ile o hastane köşesinde bırakmasın. Yaşadığımız ömür boyunca her şeyin en kötüsünü gördük. hepimiz, ailemizin muhakkak bir ferdi ile, kanser vb. gibi malum çaresizlik hastalıklar ile sınanmışızdır. Hep şunu dedim hayatta gerek dualarımla gerek temennilerimle, “Allah’ım yavrularımızı bizden sonra sahipsiz, çaresiz bırakma” kendi dertlerini, ihtiyaçlarını karşılayacakları kadar aklı-fikri, zihni nasip et… Evet bizde 2015 yılı yaz aylarından beri tanısı konulan ciğerparemiz için savaşmaktayız. Bu havayı gerek psikolojik gerekse ailecek çeken birçok aile adına şunu belirteyim ki saygı değer Algı ABA ailesi olarak, öğretmen ve idarecileri ile umutsuzlukta yetişen bir fidan tomurcuğu oldunuz evlatlarımıza!

Mevladan dileğim o dur ki her ailemizin “tomurcukları yeşersin ve bir gün kendi toprağı ve yağmuru ile yetişen fidanlar olsun” kimseye ihtiyaçları kalmasın.

Sayın, Algı ABA terapistleri ve idarecileri sizler biz ailelerin umutlarısınız, yarınlar adına beslenen umutlarımızın yegane sebebisiniz.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Bir Yusuf yüzlü umutçusu

Emir Yusuf Şener aile memnuniyet mektubu – Mart 2018

Fırat M. Aile Memnuniyet Mektubu

Fırat 8 Haziran 2010 doğumlu. Fırat’a ilk olarak dikkat eksikliğinden dolayı yola çıktık. Uzun bir Dr. Sürecinden sonra özel eğitime başladık. Daha önceleri başka bir merkezde eğitim aldık. Sonrasında Fırat’a yeterli gelmeyince yolumuz Algı ABA Terapi Merkeziyle kesişti. İyi ki tanımışım diyorum!!

Sekiz aylık yoğun program sonrası Fırat, (terapisti ve koordinatörü sayesinde sonsuz teşekkürlerimi bir borç bilirim) çok iyi bir gelişim gösterdi. Algı ABA Terapi Merkezinin eğitimcileri, yöneticileri, tümünün benim için hepsinin ayrı ve özel bir yeri var. Mezun olmamıza rağmen desteklerini eksik etmeyen Algı ABA ailesine çok teşekkür ederim. Ayrıca küçük bir not;  Terapistimiz, Fırat’ın da benimde yüreğimizde kocaman bir yere sahip. Sonsuz minnettarım emeğinize. Ve koordinatörüm; sizin bize gösterdiğiniz ve verdiğiniz emeklere minnettarım. İyi ki varsınız, iyi ki tanımışım kocaman bir aile olmanın sevinci içerisindeyim.

En önemlisi küçücük kalplere dokunmanız sevgiyle, şefkatle ve her daim çabanızla sizleri Algı ABA ailesini çok seviyoruz. İyi ki varsınız

FIRAT MUŞLU AİLE MEMNUNİYET MEKTUBU-Serpil Muşlu – ŞUBAT 2018

Poyraz Y.’nin Aile Memnuniyet Mektubu

Merhaba,

Ben dört buçuk yıllık evli ve üç buçuk yaşında oğlu olan bir anneyim. Oğluma atipik otizm teşhisi konan bir anne.

Size doğumdan bugüne kadar yaşamış olduğum süreci dilim döndüğünce anlatmak isterim.

Eşim ve ben birbirini çok seven bir çiftiz, evlendiğimiz ilk günden itibaren çocuk sahibi olmak istedik!  Ve Rabbim nasip etti bir oğlumuz oldu. Çok rahat bir hamilelik geçirdim, taki doğum yaptığım güne kadar… Doğum yaptığım gün muayene oldum ve hiçbir problem olmadığı ve sürecinde tekrar kontrollerimde oğlumun ve benim çok sağlıklı olduğumuz söylendi ve eve döndüm. Gecesinde acil kanamalı hastaneye geri gittim oğlum kordona dolanmış eşini düşürmüştü acil sezaryana alındım.  Şükür ki oğlum ve ben sağ sağlim çıktık. Hiçbir problem yoktu sonrasında sarılık evresi atlattık emmede zorluk yaşıyordu bu yüzden mama ve anne sütü biberonla aldı. Üç ayın sonunda mamayı bıraktı ve iki yıl anne sütüne devam etti.  Sağlık olarak da fizik olarak da gelişimi çok güzel devam ediyordu. On aylıkdı ilk baba demesi geldi, sekizinci ayında emeklemeye başladı. Devamında anne, baba, dede, babaanne, gel ve git’ler başladı. Bir yaşında ‘’ baba geldi, anne atta, babanne git, artist baba,” gibi iki kelimeli cümleler geldi. Ondört aylık yürüdü.  Herşey yolunda, herşey çok güzel devam ediyordu.  Ama birbuçuk yaşına geldiğinde farklılıklar gözlemlemeye başladık. İlk yerinde durmadan sallanma, toplum arasında ağlama krizleri, eve misafir geldiğinde ağlama krizleri, müziğe aşırı tedirginlik ve korkuyla ağlama derken reklam izleme takıntısı… Eğer tv, tablet veya telefon yoksa susturamadığımız sürekli aynı reklamları izleyen bir çocuk izlerken sallanan bir çocuk…  Oğlum iki yaşında oldu ve konuşan oğlum sustu. Artık konuşmuyor ve seslendiğimizde tepki vermiyordu. Acaba gerçekten yalnız olduğu içinmi yapıyor dedim. Bakırköyde ebeveynli bir oyun grubuna başladık. Pedagog eşliğinde anne – çocuk aktiviteleri yapılıyor iyi gelir diye düşündüm ama oğlum oradada aynı ağlama krizleri, şarkılar çaldığında çığlık atmalar ve kaçmalar… Çocuklarla ilgisiz, etkinliklere asla ilgi göstermeme gidene kadar arkasını dönüp oturuyordu. Oyun ablamız , ’’ ben ona kurtarıcı melek diyorum’’ oğlunuzun durumundaki şüphem otizm yönünde bir psikiyatriste götürün dedi ve bizim yolculuğumuz başladı. Gelişimiyle alakalı bir test yaptı oğlum yirmidokuz aylık olmuştu ama testin sonucu ondokuz aylıktı. Önümdeki yolu hiç bilmiyordum. Tek düşündüğüm ne yapabilirdim?

Akşam eşimle doktor arayışına hemen başladık. Durumu kabullenmeme dertlenme gibi lüksümüz yoktu. Koç üniversitesi psikiyatri Tuba Mutluer den randevu aldım ilk gözleminde nörolojik bulgular ve gen yapısını incelemesi gerektiğini, teşhis için sonuçların çıkmasını bekleyeceğini söyledi. Bir buçuk ay mr-  eeg- kan tahlilleri, genetik testler süreci başladı. Bu sürede oyun grubuna devam ettim evde oturup düşünmek istemiyordum. Ve sonuçlar çıktı. Evet otizm. Yaşının küçük olması genetik ve nörolojik bulgular bulunmaması en büyük şansımız olduğu söylendi. Doktor özel eğitim önerdi ve ABA eğitiminin oğlumu kurtaracağını söyledi. Eve geldim oğluma baktım, sadece baktım…

Kendi hıçkırıklarıma hakim olamıyordum. Kolaymıydı? Kabullenmek… ABA nedir? Otizm nedir? Hiçbir fikrimiz yok eşim ve ben ne yapacağımızı bilmiyoruz. Hemen başladım araştırmaya birçok yerle görüşmeler vs. ne durumda diye sorduklarında anlatması çok zor geliyordu.

  • Yerinde sallanıyor
  • İsmine tepki vermiyor
  • Araba tekerleği çeviriyor
  • Sürekli reklam izliyor
  • Şarkı söylenmesini, çalmasına tahammül edemiyor
  • Uyumuyor vs.

Ve konuşmayı bıraktı sadece “HI” diye bir şey anlıyorduk.

Ve Algı ABA Özel Eğitim karar vermiştim. Başlıyorduk.

Görüşme sonunda hiç vakit kaybetmeden program düzenlendi.

Haftalık 20 seansla başlıyorduk. 4 Nisan 2017 ilk ders günümüzdü. Oğlum terapistinin elinden tuttu ve seansta hiç ağlamadı çok mutluydum ve bir o kadarda kaygılı… Ne olacak oğlum ilerleyecek mi? Tepki verecek mi? İyi olacak mı? Bana yeniden anne diyebilecek mi? Her geçen gün daha da iyi çıkıyordu sınıftan ‘’algısı açıldı, benimle temas sağladı, işaret dilini öğrenmeye başladı’’  evde ödevlerimiz oluyordu ve 7×24 oğlumu çalıştırmaya başladık. Tabiki eğitmenimizin yardımıyla. İlk işaret dili öğrendi parmakla gösterme, yemek yemeyi gösterme, yardım vs. bize yavaş yavaş dönmeye başlamıştı. İki ay sonunda eşiminde çabalarıyla oğlum baba dedi. Evet ilk kelimesi ’’ BABA ‘’ geri geldi. Ardından ver, git, gel ve anne… Banyodan gelen bir ses anne ilk duyduğumda ağladım yüreğim kuş gibi kanat çırpmaya başladı. Babası söyle oğlum afferim sana seslendi dedi ve tekrar ane…  Bu yazıyı yazarken bile ağlıyorum. 3 Haziran 2017 = BABA 21 Haziran = ANNE bu tarihleri asla unutmayız. Hızla ilerlemeye başladı. Dil becerisi gelişiyor, göz teması kuruyor, komut alıyor ve dikkat dağınıklığı yok oluyor biz dahada umutlanıyoruz. Ben oğlumun doğum gününü kutlayamadım 1 ve 2 yaş kalabalık kabusumuz oluyordu. Mumdan korkuyor ve ciddi krizler yaşanıyordu. 1 Temmuz 2017 de Algı ABA oğlumun doğum gününü kutladı ve o gün bugündür oğlum doğumgünü partilerinde çok mutlu ve evde pastalar yapıp mum üflüyoruz. Doktorumuzu değiştirdik. Yenemediğimiz bir kaygı kaldı. Psikiyatri Işılay Altıntaş kaygı konusunda oğluma çok iyi geldi ilaç tedavisi uygulandı. Oyun okulu ve oyun terapisi önerdi ve başladık. Oyun ablamıza da geri döndük ve şuan devam ediyoruz. Arkadaşlarımız oldu, masa başı aktivitelerine katılıyor, bağımsız hareket etmiyor, oyunlara katılıyor, şarkılar söylüyor artık. Oyun terapistimizde çok mutlu oğlumla ablası.. Kum terapisiyle hayal gücümüz açılmaya başladı. Dil terapistimiz de var Ayla Hanım… İnanılmaz oturuyor cümleler her gün yeni yeni şeyler çıkıyor o minik ağzından ve bizimle muhabbet ediyor artık. Ve tabi ki bizim terapistimiz. Minnet duyduğum, oğlumun üzerinde bir anne gibi emeği olan eğitmenimiz. Oğlum O’nu gördüğünde ismini söyleyip koşuyor. Her yaptığı ve her söylediği bizim için altın değerinde olan terapistimiz…

Evet Algı ABA ve çalışan bütün eğitimcileri ve psikologları hepsi bizim için çok kıymetli! Şuan oğlum üçbuçuk yaşında konuşuyor, oynuyor ve gülümsüyorsa onların sayesinde. Hala devam ediyoruz mezuniyetimizi iple çekiyoruz. Algı ABA Terapi Merkezi bizim bir ailemiz.

Çağımızın sessiz çığlığı otizm. Biz bunu yaşayan bir aileyiz ve lütfen benim çocuğumda olmaz demeyin erken tanı ve yoğun eğitimle sizde çocuğunuzu kurtarabilirsiniz.

Bu süreçte bizim yanımızda olan en başta hayatımın şansı eşime, bütün Algı ABA Terapi Merkezi çalışanlarına çok teşekkür ederiz.

Saygılar.

Poyraz Y. Ailesi-Şubat  2018

A.A.A.’nın Aile Memnuniyet Mektubu

Merhaba Algı ABA Ailesi,

Öncelikle yolun başında olup, kendisini çaresiz hisseden ebeveynlere ışık tutması açısından kısaca bizim için sürecin nasıl başladığından bahsetmek isterim.

Oğlumuz A,’nın bizim ilk ve tek çocuğumuz olması ve gelişimini kıyaslama imkânımız olmamasının da etkisiyle doğumundan 1,5 yaşına kadar olan dönemde ismini seslendiğimizde bakmaması haricinde herhangi bir farklılığı olduğunu düşünmedik. Yaşında yürüdü ve yaşında ilk kelimelerini söyledi. 1,5 -2 yaş arası dönemde ise 1,5 yaşındayken 20 civarına ulaşmış olan kelime sayısının artmak yerine 5 kelimeye kadar düşmesi, herhangi bir komut almaması ( ver, getir, götür… vs gibi ), bizleri taklit etmemesi ( el sallayarak bay bay yapmaması, … ) oyuncak arabalarıyla işlevine uygun oynamak yerine sadece tekerleklerini çevirmeye odaklanması gibi olağandışı davranışlar göstermesi bizi acilen bir çocuk psikiyatrına başvurmayı sevk etti.

Psikiyatrik inceleme sonucunda, çocuğumuzun henüz 2 yaşında olması nedeniyle net bir teşhis konulamayacağı, fakat belirtilerin otizm spektrum yelpazesinde yer aldığı, bu nedenle acilen özel eğitime başlaması gerektiği söylendi.

Anne baba olarak ilk şoku ve korkuyu atlatır atlatmaz bu konuda özel eğitim veren kurumları araştırdık. Bu esnada Youtube’ da Algı ABA Terapi Merkezine ait gelişim videolarını izledik ve kat edilen mesafelerden etkilendik. Kurumdan randevu aldık ve bizimle görüşmeyi yapan asistanınız bizlere oldukça detaylı bir şekilde kurumu ve sistemin işleyişini anlattı. Kendisinin güven veren yaklaşımı ( bizlere desteği burada olduğumuz süre boyunca aynen devam etmektedir ) neticesinde oğlumuzun eğitimi için doğru adreste olduğumuzu düşündük.  A. ilk birkaç gün derse girmemek için aşırı direnç gösterdi ve çok ağladı. Yalan söylemeyeceğim, oğlumun benden medet umarak ağlayan halini görüp içim parça parça olurken hiçbir şey yapmayarak izlemek kurumda geçirdiğim en zor dakikalardı. Bu esnada, süreç boyunca en büyük desteğimiz ve şansımız olan sevgili terapistimiz devreye girdi ve A’nın dikkatini çekmeyi ve direncini kırmayı başardı. İlk günden itibaren sadece eğitmen kimliğiyle değil, sevgiyle yaklaşarak oğlumuzun güvenini kazanması ilk aydan meyvelerini verdi. Birinci ayın sonunda A’ nın elinde nesne tutması tamamen kayboldu, sonraki 1-2 ayda kendi etrafında dönmeleri azaldı. Şu ana kadar birlikte geçirdiğimiz 7 aylık eğitim süreci neticesinde oğlumuz oyuncakları işlevine göre kullanmaya, komut almaya, konuşarak bizlerle iletişim kurup sevgi göstermeye başladı.  Bu noktada koordinatörümüzün katkısından bahsetmemem haksızlık olur. Oğlumuzun gelişimini günü gününe takip ederek bizleri evde nasıl davranmamız gerektiği konusunda bilgilendiren, ‘’ doğru bildiğimiz yanlışlar’’ımıza konusunda bir uyaran ve yönlendiren koordinatörümüz sayesinde eğitim ve ev hayatında paralel davranarak çok şükür ki kısa sayılabilecek bir zamanda çok büyük bir yol katettik.  Bu yolda emeğiyle ve sabrıyla bizlere destek veren Algı ABA ailesine çok teşekkür ediyoruz. Bu meşakkatli yolda çaba sarf eden herkesin yolunun açık olmasını, çabalarının karşılığını almasını temenni ediyorum.

                                                                                                                                                               Meltem A.

 

K.Ç. Aile Memnuniyet Mektubu

12 Haz 2017 Referans

Zor bir süreçte çıkış yolu ararken internetten seyrettiğimiz videolarla Algı ABA ‘ yı tanıdık. İçimiz ısınmıştı doğru karar olduğunu da ilk görüşmemizdeki sıcaklık ve aile ortamıyla anlamıştık.

Eğitimlere başladık. Koordinatörümüzün  yönlendirmesiyle eğitmenlerimizin sevgisi, özverisi ve bilgisiyle kısa sürede öğrenmeye başladık.

Sadece eğitimin yeterli olmayacağını güçlü bir ekip çalışmasını gerektiğini anlattık. Doktor, koordinatör, eğitmen, aile ve hatta tüm çalışanlar aile olduk.

Algı ABA ailesi hayatımıza kılavuz oldu.

Tüm  Algı ailesinin bilgisi, tecrübesi, eğitimi, özverisi ve yönlendirmesiyle çabalarımızın sonuçları almak mutluluk verici.

Mutlu olmak, mutlu etmek, umutlu olabilmek teşekkürler Algı ABA ailesi

1 2 3

Search

+

 

DUYURU

ALGI ABA TERAPİ MERKEZİNİN İSİM DEĞİŞİKLİĞİ HK;

ALGI ABA TERAPİ ve ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ

2007-2008 Akademik Yılında eğitim ve öğretime başlayan kurumumuz, bu sene 12. yılını geride bıraktı. 12 yıllık gelişimimiz içinde, Dünya ve ülkemiz özel eğitim tarihinden, kültüründen ve camiasından güç aldığımız kurumumuz, aynı zamanda geleceğe vizyoner bakan anlayışla da önümüzü açtı. Bu anlamda açıldığımız günden bu güne, topluma faydalı olabilmek adına çıktığımız yolda, sistemimizde devam eden tüm çocuk ve ailelerimizin yaşam kalitelerini yükselttik ve yükseltmeye de devam ediyoruz. 7 Dokunuş ismini verdiğimiz takvim yaşı ile gelişim yaşını eşitlediğimiz çocuklarımızın sayısı da gittikçe artmaktadır. Saygın, itibarlı, güvenilir bir “Algı” oluşturmaya devam ediyoruz.

Amerika Atlanta’da bulunan, 2012 yılından bu güne know-how aldığımız ALL KİDS FİRST kurumu, BHCOE– Behavior Health Center of Excellence kurumu tarafından akreditasyona layık görülmüştür. Aile ve terapist memnuniyetinde, aile eğitiminde, terapist hizmet içi eğitiminde, ABA etik kurallarında, terapist kualifikasyonunda, ABA alanında, öğrenci gelişim oranı alanlarında  %95 başarı kriterini yakaladığı için bu yetkiyi hak etmiştir. Partnerimizin bu akreditasyona layık görülmesinden dolayı gururluyuz.

ALGI GRUP bünyesinde yer alan ve AR-GE birimimiz olan ALGI ABA TERAPİ MERKEZİ; ABA Terapi beraberinde sırasıyla, dil ve konuşma terapisi, fizyoterapi, oyunla tedavi, çocuk gelişim testleri, zihin kuramı, yetişkin psikiyatrisi, beslenme ve yeme bozuklukları yaklaşımları ile çalışmalarını tüm hızıyla devam ettirmektedir. Tüm bunların ışığında bugün sizlerle uzun süredir üzerinde çalıştığımız ve yeni bir uygulama olarak kurumumuza kazandıracağımız, “oyun temelli sosyal beceri grupları” ndan da bahsetmekten gurur duyuyorum. En geç bu yıl sonuna kadar tam gün ve yarım gün programları ile karşınıza çıkmaya hazırlanıyoruz. Böylelikle bir çatı altında, özel çocuklarımız ve aileleri için gerekli tüm eğitim öğretim ortamının var olmasını sağlamış olacağız.

Bu bağlamda bizler de gördük ki, sadece ABA Terapi yapmıyoruz. Zaman içinde hizmet çeşitliliğimize kattığımız ve katacağımız başlıklardan dolayı ismimizin yanına ek getirmek kaçınılmaz gibi duruyordu. “Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi” olarak bundan böyle anılmaktan gurur duyacağımızı bildirmek isterim.

Çok güçlü bir kadro ve uyumlu bir takım çalışması ile yapılacağına inandığımız, eğitimde yüksek standartların gerçekleştirilmesi, tüm programlarımızın buna hizmet etmesi en büyük dileğimizdir.

Sevgilerimle,

Selim Parlak

Kurucu / Direktör

Algı ABA Terapi ve Çocuk  Gelişim Merkezi