Hakkımızda

Algı Özel Eğitim Kurumları, 2007 yılında otizm tanılı bir çocuğa sahip Dr. Garbis Yakupyan ve Parin Yakupyan tarafından İstanbul Şişli’de Algı Özel Eğitim Merkezi adıyla kurulmuştur. Kuruluş amacı, özel gereksinimli bireylere bilimsel gelişmeler ışığında ve zamanın gerekliliklerini karşılayan, tecrübeli ve dinamik eğitimcilerle en iyi eğitimi ve hizmeti sunmaktır. Algı Özel Eğitim Kurumları, Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi ve Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak özel eğitim alanında faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Alanında uzman kadrosuyla hizmet veren Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi’nde seanslar nezih ve güvenilir bir ortamda, gelişime açık ve ekip ruhuna sahip terapistler tarafından yürütülmektedir. Board CertifiedBehaviorAnalyst (BCBA) Başak Topçuoğlu, Uygulamalı Davranış Analisti/Psikolog ve Aile Danışmanı Elif Sanal Çalık, Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı İsmail Bıyıklı’nın Koordinatör olarak yer aldığı ekibimizde, çocukların yaş ve gelişim düzeylerini göz önünde bulundurarak uygulanan gelişimsel ölçekler (AGTE, VB-MAPP, PEP3, Portage) ile öncelikle gelişim alanlarındaki eksiklikleri belirlenmekte ve bu doğrultuda bireyselleştirilmiş bir eğitim programı oluşturarak çalışmalara başlanmaktadır. Süreç içinde her çocuk için ayda en az 2 seans gözlemi ile gelişimlerinin takibini yapılmakta ve terapistlerin uygulama güvenirliği ve müdahale biçimleri uyarlamalar yapılarak geliştirilmeye devam edilmektedir.

Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde ise Rehberlik Araştırma Merkezleri (RAM) tarafından eğitsel tanılama ve değerlendirmesi yapılan ve destek özel eğitim hizmetlerine gereksinimi olduğu belirlenen özelgereksinimli bireylere yönelik destek eğitim hizmetleri sunulmaktadır.

Kurumlarımızda, günümüzde özel gereksinimli bireylerin eğitiminde en etkili yaklaşımlardan biri olan Uygulamalı Davranış Analizi (UDA/ABA) yaklaşımı benimsenmiştir. Kurumumuzda bireysel ve grup özel eğitim seanslarının yanı sıra gelişim testleri, Prep, sözel davranış, zihin kuramı, DIR Floortime, dil ve konuşma terapisi, duyu bütünleme ve ergoterapi ile beslenme terapisi hizmetleri sunulmaktadır.

Saygılarımızla,

Algı Özel Eğitim Kurumları

Algı ABA Kuruluş Öyküsü

Anne olabilmek…

Ne kadar önemli değil mi ‘Anne olabilmek’. Evet çok ama çok önemli dediğinizi duyar gibiyim.

Her şey, 2002 yılında oğluma, bir tanecik Garen’ ime henüz 24 aylıkken otistik kapanma teşhisi konmasıyla başladı. Ben o günden bugüne, anne olmaya çalışıyorum. Konuya hep bir anne gözüyle yaklaştım. Oğlumla birlikte, tanı konduğundan bugüne kadar o kurum senin bu kurum benim dolaştık durduk. Aslında ben bir bakıma şanslıydım. Eşim hekim olduğu için (Dr. Garbis YAKUPYAN) bu camiadan çok da uzak sayılmazdım. Farklılığı hisseder hissetmez hemen eşimin Çapa Tıp fakültesinden hocası olan psikiyatriste gittik. Hocamız bize kardeşini kıskandığından dolayı otistik kapanmanın tetiklenmiş olabileceğini söyledi ve maratonumuz böylelikle başlamış oldu. Tüm enerjimi oğluma yönlendirebilmek için onsekiz yıllık muhasebe ve finans alanındaki çalışmalarımı noktaladım.Zaman zaman iyi bir eğitimci ile karşılaşsak bile her farklı eğitim için ayrı kurumlara gitmek zorunda kaldık. Hayalimde tüm eğitimleri bir arada alabileceğimiz bir kurum vardı. Ve kafamda bazı projeler şekillenmeye başladı. Sektörü ve sektörün değerli profesyonellerini hep anne gözüyle irdeledim. Eksiklikler beni bir yerlere itiyordu. Geçmişe dönük yöneticilik bilgimi,anneliğimi,eşimin hekimlik tecrübelerini bu alandaki başarılı eğitimciler ile birleştirerek hem öğrendiklerimi paylaşmak hem de en güzelini bulmak adına bir merkez oluşturmaya karar verdik.

Çocuklarımızın yoğun eğitimlerle büyük yol aldıklarını görüyorum. Yoğun ve doğru eğitim, alternatif tedavilerle desteklendiğinde çocuklarımızda sıçramalar yaşatabiliyor. Maalesef bu yoğun eğitimi maddi sebeplerden dolayı uygulayabilen çok sayıda aile yok. Bunların sıkıntılarını yaşamış bir anne olarak, eğitimci bir arkadaşım ve eşim Garbis Yakupyan ile birlikte, Mecidiyeköy’de ALGI EĞİTİM ÖĞRETİM HİZMETLERİ TİC. LTD. ŞTİ.’ni kurduk. Şirketimiz çatısı altında 2 farklı birimle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Algım Özel Eğitim Merkezi Birimi ve Algı ABA Terapi Merkezi Birimi.

2002 yılından beri Otizm maratonunda koşan bir aile ve bu işe gönül veren eğitimci olarak tek dileğimiz tüm farklı gelişim gösteren çocuklarımızın iyi eğitimlerle yol aldığını görebilmektir. Bunun için de en önemli unsur erken tanıdır…

Gelin hep birlikte el ele çocuklarımızı geri kazanalım sevgili dostlar…

ALGI YÖNETİM KURULU ADINA

Parin YAKUPYAN

Merkezimizi ziyaret etmek ve ayrıntılı bilgi almak için lütfen randevu alınız…