Hakkımızda

Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi, Algı Eğitim Öğretim Hizmetleri Ticaret Limited Şirketinin çatısı altında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Algı Eğitim Öğretim Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi 2007 yılında İstanbul Mecidiyeköy’de kurulmuştur. 2000 yılı doğumlu otizmli çocuğa sahip Dr.Garbis Yakupyan ve Parin Yakupyan öncülüğünde sektörde 2003 yılından beri bulunan bir eğitimci beraberliği ile oluşmuştur.

Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezinde seanslar nezih ve güvenilir bir ortamda, gelişime açık, ekip ruhuna sahip terapistler ile yürütülmektedir. Amerika’dan Supervizörümüz BCBA, ABA Uzmanı Nicky Nükte Altıkulaç’ın ABLLS değerlendirmesi sonrasında oluşturduğu programlar, Koordinatörlerimiz tarafından takip edilmektedir.

Süpervizörlük aldığımız uzman desteğinin yanı sıra Amerika’dan gelerek kurumumuza katılan BCBA Başak Topçuoğlu velilerimizle birebir görüşmeler gerçekleştiriyor. Deneyimli ABA koordinatörlerimizden Aile Danışmanı/Psikolog – Uygulamalı Davranış Analisti Elif Sanal Çalık ve Aile Danışmanı/Klinik Psikolog İsmail Bıyıklı ile çocuklarımızın gelişimlerini sürekli gözden geçirmeye devam ediyoruz.

ABLLS (Assessment of Basic Language and Learning Skills) temel dil ve öğrenme becerilerini 25 beceri alanına ayırarak kendi içinde de hiyerarşik biçimde alt basamaklarını en ince detaylarına kadar kapsadığı için Amerika’da tüm ABA uzmanlarının eğitim programlarını yazarken en çok kullandığı, kendine özel bir materyal kiti olan değerlendirme programıdır.

Algı ABA Kuruluş Öyküsü

Anne olabilmek…

Ne kadar önemli değil mi ‘Anne olabilmek’. Evet çok ama çok önemli dediğinizi duyar gibiyim.

Her şey, 2002 yılında oğluma, bir tanecik Garen’ ime henüz 24 aylıkken otistik kapanma teşhisi konmasıyla başladı. Ben o günden bugüne, anne olmaya çalışıyorum. Konuya hep bir anne gözüyle yaklaştım. Oğlumla birlikte, tanı konduğundan bugüne kadar o kurum senin bu kurum benim dolaştık durduk. Aslında ben bir bakıma şanslıydım. Eşim hekim olduğu için (Dr. Garbis YAKUPYAN) bu camiadan çok da uzak sayılmazdım. Farklılığı hisseder hissetmez hemen eşimin Çapa Tıp fakültesinden hocası olan psikiyatriste gittik. Hocamız bize kardeşini kıskandığından dolayı otistik kapanmanın tetiklenmiş olabileceğini söyledi ve maratonumuz böylelikle başlamış oldu. Tüm enerjimi oğluma yönlendirebilmek için onsekiz yıllık muhasebe ve finans alanındaki çalışmalarımı noktaladım.Zaman zaman iyi bir eğitimci ile karşılaşsak bile her farklı eğitim için ayrı kurumlara gitmek zorunda kaldık. Hayalimde tüm eğitimleri bir arada alabileceğimiz bir kurum vardı. Ve kafamda bazı projeler şekillenmeye başladı. Sektörü ve sektörün değerli profesyonellerini hep anne gözüyle irdeledim. Eksiklikler beni bir yerlere itiyordu. Geçmişe dönük yöneticilik bilgimi,anneliğimi,eşimin hekimlik tecrübelerini bu alandaki başarılı eğitimciler ile birleştirerek hem öğrendiklerimi paylaşmak hem de en güzelini bulmak adına bir merkez oluşturmaya karar verdik.

Çocuklarımızın yoğun eğitimlerle büyük yol aldıklarını görüyorum. Yoğun ve doğru eğitim, alternatif tedavilerle desteklendiğinde çocuklarımızda sıçramalar yaşatabiliyor. Maalesef bu yoğun eğitimi maddi sebeplerden dolayı uygulayabilen çok sayıda aile yok. Bunların sıkıntılarını yaşamış bir anne olarak, eğitimci bir arkadaşım ve eşim Garbis Yakupyan ile birlikte, Mecidiyeköy’de ALGI EĞİTİM ÖĞRETİM HİZMETLERİ TİC. LTD. ŞTİ.’ni kurduk. Şirketimiz çatısı altında 2 farklı birimle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Algım Özel Eğitim Merkezi Birimi ve Algı ABA Terapi Merkezi Birimi.

2002 yılından beri Otizm maratonunda koşan bir aile ve bu işe gönül veren eğitimci olarak tek dileğimiz tüm farklı gelişim gösteren çocuklarımızın iyi eğitimlerle yol aldığını görebilmektir. Bunun için de en önemli unsur erken tanıdır…

Gelin hep birlikte el ele çocuklarımızı geri kazanalım sevgili dostlar…

ALGI YÖNETİM KURULU ADINA

Parin YAKUPYAN

Merkezimizi ziyaret etmek ve ayrıntılı bilgi almak için lütfen randevu alınız…