Algı Aba Kimdir?

Hakkımızda

Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi, Algı Eğitim Öğretim Hizmetleri Ticaret Limited Şirketinin çatısı altında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Algı Eğitim Öğretim Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi 2007 yılında Dr.Garbis Yakupyan, Parin Yakupyan ve Selim Parlak tarafından İstanbul Mecidiyeköy’ de kurulmuştur. Şirket, 2000 doğumlu otizmli çocuğa sahip bir aile ve sektörde 2003 yılından beri bulunan bir eğitimci beraberliği ile oluşmuştur.

Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezinde seanslar nezih ve güvenilir bir ortamda, gelişime açık, ekip ruhuna sahip terapistler ile yürütülmektedir. Supervizörümüz ABA Uzmanı Nicky Nükte Altıkulaç’ın ABLLS değerlendirmesi sonrasında oluşturduğu programlar, Koordinatörlerimiz tarafından takip edilmektedir.

ABLLS (Assessment of Basic Language and Learning Skills) temel dil ve öğrenme becerilerini 25 beceri alanına ayırarak kendi içinde de hiyerarşik biçimde alt basamaklarını en ince detaylarına kadar kapsadığı için Amerika’da tüm ABA uzmanlarının eğitim programlarını yazarken en çok kullandığı, kendine özel bir materyal kiti olan değerlendirme programıdır.

Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi’nde;

 • Kaynaştırma programına hızlı adaptasyon için aynı seans odasında, 2 ya da 3 öğrencinin bire bir, bireysel eğitim öğretimi yapılmaktadır.
 • Program başında ve belirli zaman aralıklarında öğrencinin durumu standart testler ve ölçekler ile kontrol edilmektedir. (ABLLS, PEP-R, GOBDÖ, VİNELAND v.b.)
 • ABLLS değerlendirmesindeki 25 alt beceri alanında öğrencinin ihtiyaç duyduğu becerilere göre bireysel programlar oluşturulmaktadır.
 • Her gün öğrencinin terapistiyle katıldığı grup zamanı (circle time) etkinliklerinde sosyal beceri çalışmaları yapılmaktadır.
 • Data kayıt formlarındaki veriler grafiğe dökülerek beceri kazanımı her öğrenci için analiz edilmektedir.
 • Yapılan çalışmalara ilişkin değerlendirmeler, her aile ile 3 aylık periyotlarda paylaşılmaktadır.
 • Vaka toplantıları periyodik olarak yapılmaktadır.
 • Öğrencileri ev ve anaokulu ortamında gözlemlemek ve oralardaki yaşantısıyla ilgili danışmanlık vermek amacıyla rutin olarak ev ve anaokulu ziyaretleri yapılmaktadır.
 • Aileye, ayda 20 ile 120 seans arasında değişen farklı yoğunluklarda ABA Program seçenekleri sunulmaktadır.
 • Özel gereksinimli bireylerin hayatını konu alan sinema, belgesel ve eğitim içerikli gösterimler her ay yapılmaktadır.
 • Ailelere yönelik bireysel ve grup destek toplantıları düzenlenmektedir.
  Ailelere, ihtiyaçları doğrultusunda uygulamalı ABA eğitim desteği verilmektedir.

* AKF, All Kids First Early Intervention Services, LLC. (All Kids First Erken Müdahale Servisleri): Amerika’nin Georgia eyaletinde otizmli dahil olmak üzere çeşitli gelişim geriliği gösteren çocuklara ve ailelerine 10 yılı aşkın süredir, özel eğitim alanında en etkili yöntem olarak kabul edilen, ABA (Applied Behavior Analysis) yöntemi ile hizmet vermektedir.

 • Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi, AKF, All Kids First Early Intervention Services, LLC. (All Kids First Erken Mudehale Servisleri) ‘nin “know-How”u ile Amerika kalitesinde bir hizmet sunmaktadır.

Merkezimizi ziyaret etmek ve ayrıntılı bilgi almak için lütfen randevu alınız…