ABA (UDA) Terapi İle İlerleme – Ömer

,

Ömer Y., merkezimizde Ocak 2014 ile Haziran 2014 tarihleri arasında ayda 20 saat olmak üzere yoğun eğitim almıştır. ABA Programı uygulanmıştır.6 ayın sonunda Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde raporuyla egitim öğretimine devam etmektedir.

 

Ömer Yusuf, program öncesi değerlendirmeye alındığında;
– Vurma,
– Saç çekme,
– Isırma,
– Ayakkabı ve çoraplarını çıkarma
– Kendini yere atma gibi seans işleyişini bozacak durum ve davranışlar gözlenmiştir. Gözlemler üzerine, ilk olarak, bu davranışların ortaya çıkmadan kontrol altına alınması amaçlanarak, ‘İstek Bildirme’ alanında programlar eklenmiş ve çalışılmaya başlanmıştır. Programların çalışılmasıyla birlikte, bu davranışların hızla ortadan kalktığı görülmüştür ve devam eden süreçte benzer durumlar ile karşılaşılmamıştır. Bu konuda, aile bireyleri de bilgilendirilmiş, Ömer Yusuf’a karşı ortak ve tutarlı bir davranış izlenmesi ile bu ve benzeri durumlarda nasıl davranılması gerektiği konusunda salık verilmiştir.

 

Ömer Y. 3 Haziran 2014 tarihinde yapılan 2. Pep-r (Otizmli Çocuklar için PsikoEğitimsel Profil) Ölçeği’ne göre; takvim yaşı 3 Yaş 10 Ay iken gelişimsel yaşı 2 Yaş 4 Ay olarak saptanmıştır.

 

Ocak 2014 Tarihinde Uygulanan Pep-R (Otizmli Çocuklar İçin Psikoeğitimsel Profil) Ölçeği Değerlendirme Sonuçları

 

Takvim Yaşı: 3 Yaş 5 Ay

Gelişimsel Ölçek Profili:

Taklit: 1 Yaş 3 Ay
Algı: 1 Yaş 5 Ay
İnce Motor: 1 Yaş 10 Ay
Kaba Motor: 2 Yaş 2 Ay
El-Göz Koordinasyonu: 1 Yaş 4 Ay
Bilişsel: 1 Yaş
Sözel: İfade edici dil becerileri gelişme aşamasındadır.

Gelişimsel Yaş: 1 Yaş 6 Ay

Haziran 2014 Tarihinde Uygulanan Pep-R (Otizmli Çocuklar İçin Psikoeğitimsel Profil) Ölçeği Değerlendirme Sonuçları

 

Takvim Yaşı: 3 Yaş 10 Ay

Gelişimsel Ölçek Profili:

Taklit: 3 Yaş
Algı: 2 Yaş 7 Ay
İnce Motor: 3 Yaş 3 Ay
Kaba Motor: 5 Yaş 1 Ay
El-Göz Koordinasyonu: 2 Yaş 4 Ay
Bilişsel: 2 Yaş 1 Ay
Sözel: İfade edici dil becerileri gelişme aşamasındadır.

 

Gelişimsel Yaş: 2 Yaş 4 Ay

Buna göre

taklit alanında 21 ay,
algı alanında 14 ay,
ince motor alanında 17 ay,
kaba motor alanında 33 ay,
el göz koordinasyon alanında 12 ay,
bilişsel alanda 13 ay,
sözel gelişme aşamasında,
genel gelişimsel yaşı 10 ay olarak ilerleme kaydedilmiştir.

 

Ailesi duygularını şöyle bir yazı ile belirtmiştir:

 

5 ay önce, Ocak 2014 itibariyle bu merkezde eğitim almaya başladık. İlk geldiğimiz günü hiç unutmuyorum. Ömer’in gözyaşları ve çığlıkları hiç aklımdan çıkmıyor. Buraya geldiğimizde dil gelişimi yetersiz, sosyal iletişimi zayıf, taklit yeteneği gelişmemiş, bizi dinlemeyen, hırçın, oyuncaklarla oynamayan, kitap sevmeyen, ısırma, tırmalama, vurma, kendini yere atma gibi birçok problem davranışları olan bir çocuk vardı. Evet, sadece 5 ay evvel umudumun umutsuzluğuma yenik düştüğü çok zamanlar olsa da umudumu hiç kaybetmedim. Annelerin evlatları söz konusuysa bir yerlerde mutlaka bir çözüm vardır. Bu sürecin sonunda hayatımız çok değişti. Ömer bizi dinliyor, oyunlar oynuyor, taklit yeteneği gelişti, problem davranışları yok denecek kadar azaldı. Tam bir kitap kurdu oldu, tanımadığı insanlarla bile iletişim kurabiliyor. Burada kazandığımız o kadar çok şey var ki… Terapistleri izlerken nerede hata yaptığımızı, nasıl yanlış davrandığımızı da görmüş olduk. Bu Ömer ile olan iletişimimize çok büyük fayda sağladı. Biz de burada görerek yaşayarak öğrendik. Şu an çok mutluyum.
Ben öncelikle gülen yüzünü hiç eskitmeyen terapistimize ve her türlü desteğiyle yanımızda olan koordinatörümüze çok teşekkür ediyorum. Algı ABA ailesi olarak yolunuz açık olsun.
Sevgilerle.

 

Vildan Ç.
Mayıs 2014

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir