fbpx

ABA (UDA) Terapi İle İlerleme – Ömer

Ömer Y., merkezimizde Ocak 2014 ile Haziran 2014 tarihleri arasında ayda 20 saat olmak üzere yoğun eğitim almıştır. ABA Programı uygulanmıştır.6 ayın sonunda Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde raporuyla egitim öğretimine devam etmektedir.

 

Ömer Yusuf, program öncesi değerlendirmeye alındığında;
– Vurma,
– Saç çekme,
– Isırma,
– Ayakkabı ve çoraplarını çıkarma
– Kendini yere atma gibi seans işleyişini bozacak durum ve davranışlar gözlenmiştir. Gözlemler üzerine, ilk olarak, bu davranışların ortaya çıkmadan kontrol altına alınması amaçlanarak, ‘İstek Bildirme’ alanında programlar eklenmiş ve çalışılmaya başlanmıştır. Programların çalışılmasıyla birlikte, bu davranışların hızla ortadan kalktığı görülmüştür ve devam eden süreçte benzer durumlar ile karşılaşılmamıştır. Bu konuda, aile bireyleri de bilgilendirilmiş, Ömer Yusuf’a karşı ortak ve tutarlı bir davranış izlenmesi ile bu ve benzeri durumlarda nasıl davranılması gerektiği konusunda salık verilmiştir.

 

Ömer Y. 3 Haziran 2014 tarihinde yapılan 2. Pep-r (Otizmli Çocuklar için PsikoEğitimsel Profil) Ölçeği’ne göre; takvim yaşı 3 Yaş 10 Ay iken gelişimsel yaşı 2 Yaş 4 Ay olarak saptanmıştır.

 

Ocak 2014 Tarihinde Uygulanan Pep-R (Otizmli Çocuklar İçin Psikoeğitimsel Profil) Ölçeği Değerlendirme Sonuçları

 

Takvim Yaşı: 3 Yaş 5 Ay

Gelişimsel Ölçek Profili:

Taklit: 1 Yaş 3 Ay
Algı: 1 Yaş 5 Ay
İnce Motor: 1 Yaş 10 Ay
Kaba Motor: 2 Yaş 2 Ay
El-Göz Koordinasyonu: 1 Yaş 4 Ay
Bilişsel: 1 Yaş
Sözel: İfade edici dil becerileri gelişme aşamasındadır.

Gelişimsel Yaş: 1 Yaş 6 Ay

Haziran 2014 Tarihinde Uygulanan Pep-R (Otizmli Çocuklar İçin Psikoeğitimsel Profil) Ölçeği Değerlendirme Sonuçları

 

Takvim Yaşı: 3 Yaş 10 Ay

Gelişimsel Ölçek Profili:

Taklit: 3 Yaş
Algı: 2 Yaş 7 Ay
İnce Motor: 3 Yaş 3 Ay
Kaba Motor: 5 Yaş 1 Ay
El-Göz Koordinasyonu: 2 Yaş 4 Ay
Bilişsel: 2 Yaş 1 Ay
Sözel: İfade edici dil becerileri gelişme aşamasındadır.

 

Gelişimsel Yaş: 2 Yaş 4 Ay

Buna göre

taklit alanında 21 ay,
algı alanında 14 ay,
ince motor alanında 17 ay,
kaba motor alanında 33 ay,
el göz koordinasyon alanında 12 ay,
bilişsel alanda 13 ay,
sözel gelişme aşamasında,
genel gelişimsel yaşı 10 ay olarak ilerleme kaydedilmiştir.

 

Ailesi duygularını şöyle bir yazı ile belirtmiştir:

 

5 ay önce, Ocak 2014 itibariyle bu merkezde eğitim almaya başladık. İlk geldiğimiz günü hiç unutmuyorum. Ömer’in gözyaşları ve çığlıkları hiç aklımdan çıkmıyor. Buraya geldiğimizde dil gelişimi yetersiz, sosyal iletişimi zayıf, taklit yeteneği gelişmemiş, bizi dinlemeyen, hırçın, oyuncaklarla oynamayan, kitap sevmeyen, ısırma, tırmalama, vurma, kendini yere atma gibi birçok problem davranışları olan bir çocuk vardı. Evet, sadece 5 ay evvel umudumun umutsuzluğuma yenik düştüğü çok zamanlar olsa da umudumu hiç kaybetmedim. Annelerin evlatları söz konusuysa bir yerlerde mutlaka bir çözüm vardır. Bu sürecin sonunda hayatımız çok değişti. Ömer bizi dinliyor, oyunlar oynuyor, taklit yeteneği gelişti, problem davranışları yok denecek kadar azaldı. Tam bir kitap kurdu oldu, tanımadığı insanlarla bile iletişim kurabiliyor. Burada kazandığımız o kadar çok şey var ki… Terapistleri izlerken nerede hata yaptığımızı, nasıl yanlış davrandığımızı da görmüş olduk. Bu Ömer ile olan iletişimimize çok büyük fayda sağladı. Biz de burada görerek yaşayarak öğrendik. Şu an çok mutluyum.
Ben öncelikle gülen yüzünü hiç eskitmeyen terapistimize ve her türlü desteğiyle yanımızda olan koordinatörümüze çok teşekkür ediyorum. Algı ABA ailesi olarak yolunuz açık olsun.
Sevgilerle.

 

Vildan Ç.
Mayıs 2014

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+

 

DUYURU

ALGI ABA TERAPİ MERKEZİNİN İSİM DEĞİŞİKLİĞİ HK;

ALGI ABA TERAPİ ve ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ

2007-2008 Akademik Yılında eğitim ve öğretime başlayan kurumumuz, bu sene 12. yılını geride bıraktı. 12 yıllık gelişimimiz içinde, Dünya ve ülkemiz özel eğitim tarihinden, kültüründen ve camiasından güç aldığımız kurumumuz, aynı zamanda geleceğe vizyoner bakan anlayışla da önümüzü açtı. Bu anlamda açıldığımız günden bu güne, topluma faydalı olabilmek adına çıktığımız yolda, sistemimizde devam eden tüm çocuk ve ailelerimizin yaşam kalitelerini yükselttik ve yükseltmeye de devam ediyoruz. 7 Dokunuş ismini verdiğimiz takvim yaşı ile gelişim yaşını eşitlediğimiz çocuklarımızın sayısı da gittikçe artmaktadır. Saygın, itibarlı, güvenilir bir “Algı” oluşturmaya devam ediyoruz.

Amerika Atlanta’da bulunan, 2012 yılından bu güne know-how aldığımız ALL KİDS FİRST kurumu, BHCOE– Behavior Health Center of Excellence kurumu tarafından akreditasyona layık görülmüştür. Aile ve terapist memnuniyetinde, aile eğitiminde, terapist hizmet içi eğitiminde, ABA etik kurallarında, terapist kualifikasyonunda, ABA alanında, öğrenci gelişim oranı alanlarında  %95 başarı kriterini yakaladığı için bu yetkiyi hak etmiştir. Partnerimizin bu akreditasyona layık görülmesinden dolayı gururluyuz.

ALGI GRUP bünyesinde yer alan ve AR-GE birimimiz olan ALGI ABA TERAPİ MERKEZİ; ABA Terapi beraberinde sırasıyla, dil ve konuşma terapisi, fizyoterapi, oyunla tedavi, çocuk gelişim testleri, zihin kuramı, yetişkin psikiyatrisi, beslenme ve yeme bozuklukları yaklaşımları ile çalışmalarını tüm hızıyla devam ettirmektedir. Tüm bunların ışığında bugün sizlerle uzun süredir üzerinde çalıştığımız ve yeni bir uygulama olarak kurumumuza kazandıracağımız, “oyun temelli sosyal beceri grupları” ndan da bahsetmekten gurur duyuyorum. En geç bu yıl sonuna kadar tam gün ve yarım gün programları ile karşınıza çıkmaya hazırlanıyoruz. Böylelikle bir çatı altında, özel çocuklarımız ve aileleri için gerekli tüm eğitim öğretim ortamının var olmasını sağlamış olacağız.

Bu bağlamda bizler de gördük ki, sadece ABA Terapi yapmıyoruz. Zaman içinde hizmet çeşitliliğimize kattığımız ve katacağımız başlıklardan dolayı ismimizin yanına ek getirmek kaçınılmaz gibi duruyordu. “Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi” olarak bundan böyle anılmaktan gurur duyacağımızı bildirmek isterim.

Çok güçlü bir kadro ve uyumlu bir takım çalışması ile yapılacağına inandığımız, eğitimde yüksek standartların gerçekleştirilmesi, tüm programlarımızın buna hizmet etmesi en büyük dileğimizdir.

Sevgilerimle,

Selim Parlak

Kurucu / Direktör

Algı ABA Terapi ve Çocuk  Gelişim Merkezi