fbpx

ABA Eğitiminde Bir Başarı Hikayesi “4 Ayda Konuşmaya Başladı”

Batur 26 Mart 2010 doğumludur. İsteklerini hiçbir şekilde talep etmiyor ,anneye bağlı olmaması  ailesinin dikkatini çekmiştir.Batur 5 aylıkken annesinin“bu çocuk bizi duymuyor mu?”şüphesi üzerine işitme testleri yaptırılmış fakat tüm testler işitmede sorun olmadığını göstermiştir.  Ama annesinin kuşkularının bitmemesi üzerine eğitime başlanmıştır.

 

Batur 25 ekim 2011 tarihinde , 1 yaş 7 aylık iken evinde ve merkezde olmak üzere yoğun ABA eğitimine başlamıştır. Tanısı gelişim geriliğidir.Programına ilk Göz Kontağı ve Bir Adımlı Yönerge Alma ile başlanmıştır. Kaba Motor Hareketleri Taklit, nesne hareket takliti, istediği bir şeyi işaret etme, eşleme becerileriyle devam edilmektedir.  Baturun’in oyun zamanlarında istediği bir şeye yönelmesi ve yöneldiği aktiviteyi devam ettirebilmesi hedeflenmiştir. Merkezimizin aile ile birlikte yaptığı aylık toplantılarda, yapılan eğitimler gösterilip başarı performansı değerlendirilerek, ailenin zorlandığı konular ele alınıp çalışılmıştır. Örneğin; Batur anneye karşı ilgisizken anneyle beraber seans sonlarında yaptığımız çalışmalar sayesinde anneye olan bağlılığı artmıştır, annesinin gittiğini fark ediyor ve buna tepki olarak ağlayabiliyor, annesi geldiğinde kollarını uzatıp kucağına alması isteğini belirtebilir durumdadır.

 

Batur, merkezimizde eğitim aldığı 3 aylık süre içerisinde, Bir adımlı yönerge alma , Göz kontağı, Nesne hareket taklidi, Kaba motor hareket taklidi, Eşleme becerilerinde büyük bir başarı göstermiştir ve bu becerileri çalışmaya devam edilmektedir. Bu süre içerisinde 1 kez  pep-r  testi uygulanmıştır.

Bu ölçüt sonucunda;

                                Taklit:    3 ay

                                   Algı:    11 ay

                      İnce motor:    12 ay

                     Kaba motor:    13 ay

El – Göz koordinasyonu:    5 ay

                              Bilişsel:    9 ay

                                 Sözel:    İfade dili gelişmemiştir.

   Genel gelişimsel skor:    12 ay olarak tespit edilmiştir.

 

 

Ekim- Aralık 2011 tarihleri arasında aldığı 94 saatlik eğitimin görüntülerinden bir kesit mevcuttur. Ocak 2012 tarihinde videosu oluşturulmuştur.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+

 

DUYURU

ALGI ABA TERAPİ MERKEZİNİN İSİM DEĞİŞİKLİĞİ HK;

ALGI ABA TERAPİ ve ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ

2007-2008 Akademik Yılında eğitim ve öğretime başlayan kurumumuz, bu sene 12. yılını geride bıraktı. 12 yıllık gelişimimiz içinde, Dünya ve ülkemiz özel eğitim tarihinden, kültüründen ve camiasından güç aldığımız kurumumuz, aynı zamanda geleceğe vizyoner bakan anlayışla da önümüzü açtı. Bu anlamda açıldığımız günden bu güne, topluma faydalı olabilmek adına çıktığımız yolda, sistemimizde devam eden tüm çocuk ve ailelerimizin yaşam kalitelerini yükselttik ve yükseltmeye de devam ediyoruz. 7 Dokunuş ismini verdiğimiz takvim yaşı ile gelişim yaşını eşitlediğimiz çocuklarımızın sayısı da gittikçe artmaktadır. Saygın, itibarlı, güvenilir bir “Algı” oluşturmaya devam ediyoruz.

Amerika Atlanta’da bulunan, 2012 yılından bu güne know-how aldığımız ALL KİDS FİRST kurumu, BHCOE– Behavior Health Center of Excellence kurumu tarafından akreditasyona layık görülmüştür. Aile ve terapist memnuniyetinde, aile eğitiminde, terapist hizmet içi eğitiminde, ABA etik kurallarında, terapist kualifikasyonunda, ABA alanında, öğrenci gelişim oranı alanlarında  %95 başarı kriterini yakaladığı için bu yetkiyi hak etmiştir. Partnerimizin bu akreditasyona layık görülmesinden dolayı gururluyuz.

ALGI GRUP bünyesinde yer alan ve AR-GE birimimiz olan ALGI ABA TERAPİ MERKEZİ; ABA Terapi beraberinde sırasıyla, dil ve konuşma terapisi, fizyoterapi, oyunla tedavi, çocuk gelişim testleri, zihin kuramı, yetişkin psikiyatrisi, beslenme ve yeme bozuklukları yaklaşımları ile çalışmalarını tüm hızıyla devam ettirmektedir. Tüm bunların ışığında bugün sizlerle uzun süredir üzerinde çalıştığımız ve yeni bir uygulama olarak kurumumuza kazandıracağımız, “oyun temelli sosyal beceri grupları” ndan da bahsetmekten gurur duyuyorum. En geç bu yıl sonuna kadar tam gün ve yarım gün programları ile karşınıza çıkmaya hazırlanıyoruz. Böylelikle bir çatı altında, özel çocuklarımız ve aileleri için gerekli tüm eğitim öğretim ortamının var olmasını sağlamış olacağız.

Bu bağlamda bizler de gördük ki, sadece ABA Terapi yapmıyoruz. Zaman içinde hizmet çeşitliliğimize kattığımız ve katacağımız başlıklardan dolayı ismimizin yanına ek getirmek kaçınılmaz gibi duruyordu. “Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi” olarak bundan böyle anılmaktan gurur duyacağımızı bildirmek isterim.

Çok güçlü bir kadro ve uyumlu bir takım çalışması ile yapılacağına inandığımız, eğitimde yüksek standartların gerçekleştirilmesi, tüm programlarımızın buna hizmet etmesi en büyük dileğimizdir.

Sevgilerimle,

Selim Parlak

Kurucu / Direktör

Algı ABA Terapi ve Çocuk  Gelişim Merkezi