ABA Eğitiminde Bir Başarı Hikayesi “4 Ayda Konuşmaya Başladı”

,

Batur 26 Mart 2010 doğumludur. İsteklerini hiçbir şekilde talep etmiyor ,anneye bağlı olmaması  ailesinin dikkatini çekmiştir.Batur 5 aylıkken annesinin“bu çocuk bizi duymuyor mu?”şüphesi üzerine işitme testleri yaptırılmış fakat tüm testler işitmede sorun olmadığını göstermiştir.  Ama annesinin kuşkularının bitmemesi üzerine eğitime başlanmıştır.

 

Batur 25 ekim 2011 tarihinde , 1 yaş 7 aylık iken evinde ve merkezde olmak üzere yoğun ABA eğitimine başlamıştır. Tanısı gelişim geriliğidir.Programına ilk Göz Kontağı ve Bir Adımlı Yönerge Alma ile başlanmıştır. Kaba Motor Hareketleri Taklit, nesne hareket takliti, istediği bir şeyi işaret etme, eşleme becerileriyle devam edilmektedir.  Baturun’in oyun zamanlarında istediği bir şeye yönelmesi ve yöneldiği aktiviteyi devam ettirebilmesi hedeflenmiştir. Merkezimizin aile ile birlikte yaptığı aylık toplantılarda, yapılan eğitimler gösterilip başarı performansı değerlendirilerek, ailenin zorlandığı konular ele alınıp çalışılmıştır. Örneğin; Batur anneye karşı ilgisizken anneyle beraber seans sonlarında yaptığımız çalışmalar sayesinde anneye olan bağlılığı artmıştır, annesinin gittiğini fark ediyor ve buna tepki olarak ağlayabiliyor, annesi geldiğinde kollarını uzatıp kucağına alması isteğini belirtebilir durumdadır.

 

Batur, merkezimizde eğitim aldığı 3 aylık süre içerisinde, Bir adımlı yönerge alma , Göz kontağı, Nesne hareket taklidi, Kaba motor hareket taklidi, Eşleme becerilerinde büyük bir başarı göstermiştir ve bu becerileri çalışmaya devam edilmektedir. Bu süre içerisinde 1 kez  pep-r  testi uygulanmıştır.

Bu ölçüt sonucunda;

                                Taklit:    3 ay

                                   Algı:    11 ay

                      İnce motor:    12 ay

                     Kaba motor:    13 ay

El – Göz koordinasyonu:    5 ay

                              Bilişsel:    9 ay

                                 Sözel:    İfade dili gelişmemiştir.

   Genel gelişimsel skor:    12 ay olarak tespit edilmiştir.

 

 

Ekim- Aralık 2011 tarihleri arasında aldığı 94 saatlik eğitimin görüntülerinden bir kesit mevcuttur. Ocak 2012 tarihinde videosu oluşturulmuştur.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir