Otizmle Yaşamak

molla kapak matbaYazar: Birsen BAŞAR, Yayınevi: İlkim Ozan Yayınları
AÇIKLAMA:

“Engellerle karşılaştığında yılmak yerine bu engelleri aşma yolunda çözüm üreten insanlar, insanlığı ileri taşımış olanlardır. Birçok insanla birlikte, kendisinin de karşılaştığı problemlere bulduğu çözümleri, dönüp de diğer insanlarla paylaşanlara ise ancak saygı duyulur.
Birsen Başar böyle biri işte.

Birsen Başar’a, 2007 yılında Hollanda’da, 21 yaşında otizm teşhisi konuldu. Ancak Başar’ı diğer otistiklerden ayıran tek özellik tanısının bu kadar geç yaşta konulmuş olması değil sadece. Başar,
yüksek işlevlere sahip bir otistik: Başarılı bir öğrenim hayatı geçirmiş, dört dil bilen, yaşadığı kentin belediyesinde çalışan biri. En önemli ayırt edici noktası ise, hiç şüphesiz, içinden geçtiği süreci insanlarla paylaşıyor olması. Başar, yıllardır Hollanda ve Türkiye’de çeşitli kurumlarda ve üniversitelerde otizm seminerleri veriyor, yaşadıklarını kaleme alıyor. Hayatını anlatan,  Birsen’ adında bir de belgesel çekilmiş durumda. Bir anlamda, Birsen Başar bize, ‘içeriden bildiriyor’ Otizm hakkında fikir sahibi olmak isteyenlere, otizmi yaşayanlara, otizmle yaşayanlara birinci elden çok değerli bir rehber sunuyor.

 

Otizmle Yaşamak, Birsen Başar’ın ikinci kitabı.
Ve yine Okunmayı fazlasıyla hak ediyor.”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir