fbpx

Otistik Çocuklar Ve Özel Eğitime Muhtaç Çocukların Cinselliği Ve Cinsel Eğitimi

12 Şub 2014 Kitap

 

OTİSTİK ÇOCUKLAR VE ÖZEL EĞİTİME MUHTAÇ ÇOCUKLARIN CİNSELLİĞİ VE CİNSEL EĞİTİMİ

K. Serdar Ateş, Psk. Nurfeda Ateş, YA-PA Yayıncılık

 

AÇIKLAMA: Otizm eğitiminin farklı yöntem ve araçlarını tanıdıkça otistiklerle çalışmanın zorluğunun yanında aslında bu alanda yapılabilecek çok fazla şey olduğunu da görebilirsiniz. Her biri “farklı birer dünya” olan bu çocuklarla ve aileleriyle geçirdiğiniz zaman içinde gerçek dünyanın kuralları ve işleyiş prensiplerinden kopup, onların dünyasının ve o dünyanın kurallarının içinde buluverirsiniz kendinizi…

Ve otistiğin “farklı” dünyasından sizin “gerçek” dünyanıza geçiş için “köprüler” kurmak amacıyla çabalarsınız. Ancak bin bir emekle kurduğunuz sağlam, yıkılmaz gibi görünen “köprüler” hiç ummadığınız bir anda darmadağın olur gözlerinizin önünde…

Siz “gerçek” dünyanıza döner; “normal” çocuklarınızla, eşinize, komşularınızla, iş arkadaşlarınızla “normal” olan ilişkilerinize devam edersiniz. Otistik birey ise kendi dünyası içinde, kendi enstrümanlarını kullanarak ve kendi figürleriyle sanki kocaman bir boşlukta, sanki “camdan bir fanus” içinde döner durur.

Sonra siz harcı sevgiyle, özveriyle, sabırla karılmış köprüleri yeniden kurmaya devam edersiniz. Ardından yine yıkılır köprüler; geride “yorgun” enkazlarını bırakarak…. Otistik çocukların eğitmeni olmak, her yıkılan köprüden sonra geriye yalnızca bir tane sağlam tuğlanın kalmasına sevinmektir aslında.

Sonra elinizdeki “malzemeyle” yeniden başlarsınız köprüler kurmaya… Cam fanusu parçalayana dek.. Sevgiyle örülen taşlardan sağlam ve yıkılmaz köprüler yapana dek.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+

 

DUYURU

ALGI ABA TERAPİ MERKEZİNİN İSİM DEĞİŞİKLİĞİ HK;

ALGI ABA TERAPİ ve ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ

2007-2008 Akademik Yılında eğitim ve öğretime başlayan kurumumuz, bu sene 12. yılını geride bıraktı. 12 yıllık gelişimimiz içinde, Dünya ve ülkemiz özel eğitim tarihinden, kültüründen ve camiasından güç aldığımız kurumumuz, aynı zamanda geleceğe vizyoner bakan anlayışla da önümüzü açtı. Bu anlamda açıldığımız günden bu güne, topluma faydalı olabilmek adına çıktığımız yolda, sistemimizde devam eden tüm çocuk ve ailelerimizin yaşam kalitelerini yükselttik ve yükseltmeye de devam ediyoruz. 7 Dokunuş ismini verdiğimiz takvim yaşı ile gelişim yaşını eşitlediğimiz çocuklarımızın sayısı da gittikçe artmaktadır. Saygın, itibarlı, güvenilir bir “Algı” oluşturmaya devam ediyoruz.

Amerika Atlanta’da bulunan, 2012 yılından bu güne know-how aldığımız ALL KİDS FİRST kurumu, BHCOE– Behavior Health Center of Excellence kurumu tarafından akreditasyona layık görülmüştür. Aile ve terapist memnuniyetinde, aile eğitiminde, terapist hizmet içi eğitiminde, ABA etik kurallarında, terapist kualifikasyonunda, ABA alanında, öğrenci gelişim oranı alanlarında  %95 başarı kriterini yakaladığı için bu yetkiyi hak etmiştir. Partnerimizin bu akreditasyona layık görülmesinden dolayı gururluyuz.

ALGI GRUP bünyesinde yer alan ve AR-GE birimimiz olan ALGI ABA TERAPİ MERKEZİ; ABA Terapi beraberinde sırasıyla, dil ve konuşma terapisi, fizyoterapi, oyunla tedavi, çocuk gelişim testleri, zihin kuramı, yetişkin psikiyatrisi, beslenme ve yeme bozuklukları yaklaşımları ile çalışmalarını tüm hızıyla devam ettirmektedir. Tüm bunların ışığında bugün sizlerle uzun süredir üzerinde çalıştığımız ve yeni bir uygulama olarak kurumumuza kazandıracağımız, “oyun temelli sosyal beceri grupları” ndan da bahsetmekten gurur duyuyorum. En geç bu yıl sonuna kadar tam gün ve yarım gün programları ile karşınıza çıkmaya hazırlanıyoruz. Böylelikle bir çatı altında, özel çocuklarımız ve aileleri için gerekli tüm eğitim öğretim ortamının var olmasını sağlamış olacağız.

Bu bağlamda bizler de gördük ki, sadece ABA Terapi yapmıyoruz. Zaman içinde hizmet çeşitliliğimize kattığımız ve katacağımız başlıklardan dolayı ismimizin yanına ek getirmek kaçınılmaz gibi duruyordu. “Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi” olarak bundan böyle anılmaktan gurur duyacağımızı bildirmek isterim.

Çok güçlü bir kadro ve uyumlu bir takım çalışması ile yapılacağına inandığımız, eğitimde yüksek standartların gerçekleştirilmesi, tüm programlarımızın buna hizmet etmesi en büyük dileğimizdir.

Sevgilerimle,

Selim Parlak

Kurucu / Direktör

Algı ABA Terapi ve Çocuk  Gelişim Merkezi