Ömer Y. Aile Memnuniyet Mektubu

Ömer Y., merkezimizde Ocak 2014 ile Haziran 2014 tarihleri arasında ayda 20 saat olmak üzere yoğun ABA eğitimi almıştır. Ömer Y.’nin 3 Haziran 2014 tarihinde yapılan Pep-r (Otizmli Çocuklar için PsikoEğitimsel Profil) Ölçeği’ne göre; takvim yaşı 3 Yaş 10 Ay iken gelişimsel yaşı 2 Yaş 4 Ay olarak saptanmıştır. İlerlemesi artarak devam ederken, Ömer’in eğitimini maddi sebeplerden dolayı sonlandırmak zorunda kalmışlardır.

 

Ailesi duygularını şöyle bir yazı ile belirtmiştir:

 

5 ay önce, Ocak 2014 itibariyle bu merkezde eğitim almaya başladık. İlk geldiğimiz günü hiç unutmuyorum. Ömer’in gözyaşları ve çığlıkları hiç aklımdan çıkmıyor. Buraya geldiğimizde dil gelişimi yetersiz, sosyal iletişimi zayıf, taklit yeteneği gelişmemiş, bizi dinlemeyen, hırçın, oyuncaklarla oynamayan, kitap sevmeyen, ısırma, tırmalama, vurma, kendini yere atma gibi birçok problem davranışları olan bir çocuk vardı. Evet, sadece 5 ay evvel umudumun umutsuzluğuma yenik düştüğü çok zamanlar olsa da umudumu hiç kaybetmedim. Annelerin evlatları söz konusuysa bir yerlerde mutlaka bir çözüm vardır. Bu sürecin sonunda hayatımız çok değişti. Ömer bizi dinliyor, oyunlar oynuyor, taklit yeteneği gelişti, problem davranışları yok denecek kadar azaldı. Tam bir kitap kurdu oldu, tanımadığı insanlarla bile iletişim kurabiliyor. Burada kazandığımız o kadar çok şey var ki… Terapistleri izlerken nerede hata yaptığımızı, nasıl yanlış davrandığımızı da görmüş olduk.  Bu Ömer ile olan iletişimimize çok büyük fayda sağladı. Biz de burada görerek yaşayarak öğrendik. Şu an çok mutluyum.

Ben öncelikle gülen yüzünü hiç eskitmeyen terapistimize ve her türlü desteğiyle yanımızda olan koordinatörümüze çok teşekkür ediyorum. Algı ABA ailesi olarak yolunuz açık olsun.

 

Vildan Ç.

Mayıs 2014