fbpx

Gaps Bağırsak Ve Psikoloji Sendromu İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

22 Eki 2014 Kitap

Uzm. Dr. Natasha Campbell-Mcbride, MD,

Adalin Yayıncılık.

AÇIKLAMA:

YAZARIN ÖNSÖZÜ “Bu kitap, kliniğimde yüzlerce GAPS hastasıyla çalıştığım üç yıllık bir süre zarfında ortaya çıktı. Bana gelen çocukların büyük çoğunluğu otistik olduğu için, aslında bu kitap otizm hakkında olacaktı. Ama daha fazla çocukla karşılaştıkça, başımızda başka salgınların da olduğunu daha net bir şekilde gördüm. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), dikkat eksikliği bozukluğu (DEB), dispraksi, disleksi, şizofreni, epilepsi, çeşitli öğrenme bozuklukları ve davranışsal bozukluklar, alerjiler, astım, egzama gibi hastalıklar salgın denebilecek düzeyde yaygınlaştı. Dahası, birbiriyle ilgisi yokmuş gibi görünen bu hastalıklar, aslında genellikle birlikte yaşanıyor. Kliniğimde yıllardır çocuklarla çalışıyorum ve bu hastalıklardan sadece birini taşıyan bir çocukla neredeyse hiç karşılaşmadım. Bütün çocuklar bu sağlık problemlerinin en az iki, üç veya daha fazlasına aynı anda sahip oluyorlar. Örneğin alerjisi olan bir çocuğun ailesiyle konuştuğumda, astım nöbetlerinden, egzamadan, çocuklarının aşırı sakarlıklarından (dispraksi) ve öğrenme güçlüklerinden bahsedilebiliyor. Alerjisi ve astımı olan çocukların büyük kısmında, aynı zamanda dispraksi ve çeşitli derecelerde hiperaktivite görülüyor. Pek çoğunun odaklanma ve dikkat problemi, öğrenme güçlüklerine yol açıyor. Disleksi ve dispraksinin birlikte görülme oranı ortalama % 50, disleksi ve DEHB ise ortalama % 30-50 örtüşüyor. Bebekliğinde şiddetli egzama geçiren çocuklar genellikle ileriki yaşlarda otistik belirtiler gösterebiliyorlar. Otizm ve DEHB, az önce saydığımız bütün hastalıklarla örtüşüyor. Pek çok otistik çocuk, aynı zamanda hiperaktif olmanın yanında alerji, astım, egzama, disleksi ve dispraksi hastası olabiliyor.

 

Gördüğünüz gibi modern tıp, çocuklarımızı tanımlamak için bütün bu birbirinden bağımsız teşhis kutucuklarını yaratmış. Ama günümüzün çocukları bu kutucukların hiçbirine sığmıyor.

 

Bütün bu hastalıklar neden birbiriyle bağlantılı? Çocuklarımızın farklı kombinasyonlarla astıma, egzamaya, alerjiye, dispraksiye, disleksiye, davranış problemlerine, epilepsiye, DEHB’ye ve otizme yakalanmasının altında hangi sebepler yatıyor? Niye bu çocukların çoğu ergenlik çağına geldiklerinde madde bağımlısı oluyor? İleriki yaşlarda neden şizofreni, depresyon, bipolar bozukluk gibi psikolojik ve psikiyatrik problemlerle teşhis ediliyorlar? Bütün bu sorulara cevap vermek için, bütün bu hastaları klinik olarak birleştiren tek ortak faktöre bakmalıyız. Bu faktör, sindirim sistemlerinin durumudur. Şimdiye kadar sindirim sisteminde özellikle bağırsaklarında anormallik olmayan otizm, DEHB, astım, egzama, alerji, dispraksi veya disleksi hastası bir çocukla karşılaşmadım. Çoğu vakada o kadar şiddetli halde ki, aileler şikâyete önce sindirim sorunlarından başlıyorlar. Bazı vakalarda anne-babalar, çocuklarının sindirim sisteminden bahsetmiyorlar ama doğrudan sorular sorulduğunda altından sürüyle bağırsak problemi çıkıyor. Ama sindirim sistemi anormalliklerinin otizm, hiperaktivite, öğrenme engeli, duygu ve davranış problemleriyle ne ilgisi var? Son araştırmalara ve klinik deneyimlere göre ilgisi çok! Aslında öyle görünüyor ki, bir çocuğun sindirim sistemi, zihinsel gelişiminin anahtarı demek. Her çocukta kendini farklı kombinasyonlarda semptomlarla gösterebilen altta yatan bozukluk, bağırsakta ortaya çıkıyor! Otistik eğilimleri, astımı, egzaması ve hiperaktivitesi olan veya dispraksisi, disleksisi ve alerjisi olan bir çocuğu, belli bir teşhis kutucuğuna sığdırmaya çalışmak yerine, bağırsakta başlayan ve kendini saydığımız hastalıkların herhangi bir kombinasyonuyla açığa çıkaran altta yatan bozukluğun adını koymalıyız.

 

Benim önerdiğim isim Bağırsak ve Psikoloji Sendromu veya GAP Sendromu (Gut and Psychology Syndrome). GAP sendromlu çocuklar genellikle tıbbi bilgilerimizin boşluklarına düşerler. Sonuç olarak uygun tedaviden mahrum kalırlar. İlerleyen bölümlerde GAP sendromunun ne demek olduğundan, nasıl geliştiğinden ve tedavisinden bahsedeceğiz.Otizm, DEB, DEHB, disleksi, dispraksi, çeşitli öğrenme ve davranış problemleri gibi çocukluk öğrenme bozukluklarının yanında, GAP sendromu kapsamına giren başka hastalık grupları da var. Bu hastalıklar: şizofreni, depresyon, yeme bozuklukları, manik depresyon/bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk. Modern psikiyatrinin kurucusu Fransız psikiyatrist Philippe Pinel (1745-1828), yıllarca akıl hastalarıyla çalıştıktan sonra 1807 yılında şu sonuca vardı: “Akıl hastalıkları genellikle ilk olarak mide ve bağırsak bölgesinde ortaya çıkar.” Buna rağmen günümüz psikiyatristlerinin bakacağı son yer hastanın sindirim sistemi! Bu kitapta, şizofreni hastalarında bağırsak-beyin bağlantısına işaret eden bilimsel ve klinik kanıtları ele alacağız. Diğer psikiyatrik hastalıklar bu kitabın alanı dışında kalıyor. Umuyorum ki gelecekteki klinik deneyim ve araştırmalar, kaçının GAP sendromu hastalığı olduğuna dair bizleri aydınlatacak. Burada Otistik Spektrum Bozukluğu, DEB, DEHB, disleksi, dispraksi ve şizofreni tanı isimleri verilmiş hastalıklara odaklanacağız. Bu kitap aynı zamanda alerji, astım ve egzama teşhisi konmuş hastalara da yardımcı olabilir.”

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+

 

DUYURU

ALGI ABA TERAPİ MERKEZİNİN İSİM DEĞİŞİKLİĞİ HK;

ALGI ABA TERAPİ ve ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ

2007-2008 Akademik Yılında eğitim ve öğretime başlayan kurumumuz, bu sene 12. yılını geride bıraktı. 12 yıllık gelişimimiz içinde, Dünya ve ülkemiz özel eğitim tarihinden, kültüründen ve camiasından güç aldığımız kurumumuz, aynı zamanda geleceğe vizyoner bakan anlayışla da önümüzü açtı. Bu anlamda açıldığımız günden bu güne, topluma faydalı olabilmek adına çıktığımız yolda, sistemimizde devam eden tüm çocuk ve ailelerimizin yaşam kalitelerini yükselttik ve yükseltmeye de devam ediyoruz. 7 Dokunuş ismini verdiğimiz takvim yaşı ile gelişim yaşını eşitlediğimiz çocuklarımızın sayısı da gittikçe artmaktadır. Saygın, itibarlı, güvenilir bir “Algı” oluşturmaya devam ediyoruz.

Amerika Atlanta’da bulunan, 2012 yılından bu güne know-how aldığımız ALL KİDS FİRST kurumu, BHCOE– Behavior Health Center of Excellence kurumu tarafından akreditasyona layık görülmüştür. Aile ve terapist memnuniyetinde, aile eğitiminde, terapist hizmet içi eğitiminde, ABA etik kurallarında, terapist kualifikasyonunda, ABA alanında, öğrenci gelişim oranı alanlarında  %95 başarı kriterini yakaladığı için bu yetkiyi hak etmiştir. Partnerimizin bu akreditasyona layık görülmesinden dolayı gururluyuz.

ALGI GRUP bünyesinde yer alan ve AR-GE birimimiz olan ALGI ABA TERAPİ MERKEZİ; ABA Terapi beraberinde sırasıyla, dil ve konuşma terapisi, fizyoterapi, oyunla tedavi, çocuk gelişim testleri, zihin kuramı, yetişkin psikiyatrisi, beslenme ve yeme bozuklukları yaklaşımları ile çalışmalarını tüm hızıyla devam ettirmektedir. Tüm bunların ışığında bugün sizlerle uzun süredir üzerinde çalıştığımız ve yeni bir uygulama olarak kurumumuza kazandıracağımız, “oyun temelli sosyal beceri grupları” ndan da bahsetmekten gurur duyuyorum. En geç bu yıl sonuna kadar tam gün ve yarım gün programları ile karşınıza çıkmaya hazırlanıyoruz. Böylelikle bir çatı altında, özel çocuklarımız ve aileleri için gerekli tüm eğitim öğretim ortamının var olmasını sağlamış olacağız.

Bu bağlamda bizler de gördük ki, sadece ABA Terapi yapmıyoruz. Zaman içinde hizmet çeşitliliğimize kattığımız ve katacağımız başlıklardan dolayı ismimizin yanına ek getirmek kaçınılmaz gibi duruyordu. “Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi” olarak bundan böyle anılmaktan gurur duyacağımızı bildirmek isterim.

Çok güçlü bir kadro ve uyumlu bir takım çalışması ile yapılacağına inandığımız, eğitimde yüksek standartların gerçekleştirilmesi, tüm programlarımızın buna hizmet etmesi en büyük dileğimizdir.

Sevgilerimle,

Selim Parlak

Kurucu / Direktör

Algı ABA Terapi ve Çocuk  Gelişim Merkezi