fbpx

Duygusal Çöküşle Başa Çıkabilme

9 Kas 2014 Kitap

DUYGUSAL ÇÖKÜŞLE BAŞA ÇIKABİLME– Otizmli Çocuklar ve Yetişkinler İçin S.C.A.R.E.D. Sakinleşme Tekniğini Kullanma / Pepino Yayıncılık / Deborah Lipsky/ Will Richards

 

AÇIKLAMA:

 

Karmaşık ya da endişe verici bir durum ile karşılaştığında, korku, otizmli kişiyi altüst eder. ‘Duygusal Çöküşler’ (meltdowns) ya da felaket getiren tepkiler, otizmli kişi ve -nasıl tepki vermesi gerektiğini bilmiyorsa- yardım etmeye çalışan kişi için çok korkunç olabilir. Ellerini çırpma ya da bacaklarını sallama gibi yaygın otizmli tepkileri, öfke nöbetleri olarak yanlış algılanabilir. Genellikle böyle stres anlarında tavsiye edilen göz kontağı kurma ya da hafif dokunma gibi teknikler ise yardımcı olmak yerine bu durumu daha da kötüleştirir.

 

Psikolog Will Richards tarafından bulunan, hatırlaması çok kolay olan, pratik teknikler ve stratejiler içeren S.C.A.R.E.D. bu durumlarda ilk yardımcı olabilecek herkes için çok değerli bir referans olacaktır. Kitabın yazarları, otizm deneyimlerini ve davranışlarını paylaşabilecekleri bir eğitim programı ve kriz anında otizmli kişilere yardımcı olmayı amaçlayan bir rehber kitap oluşturmuşlardır.

 

Deborah Lipsky yüksek fonksiyonlu otizmli bir kişi olup ilk yardım ve travma yönetimi konusunda çok önemli deneyimleri bulunmaktadır. Daha önce itfaiye elemanı, ilk yardım tıp teknisyeni ve yedek polis olarak çalışmıştır. Halen eğitim seminerlerinde konuşmacı; okullar, ajanslar ve özel kuruluşlarda danışman olarak çalışmaktadır. Duygusal çöküşle başa çıkabilme planlarında uzmandır.

 

Will Richards, Amerika Birleşik Devletleri’nde Maine şehrinde klinik psikologtur. Özellikle otizmli kişiler ve onların yakınları ile çalışmaktadır.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+

 

DUYURU

ALGI ABA TERAPİ MERKEZİNİN İSİM DEĞİŞİKLİĞİ HK;

ALGI ABA TERAPİ ve ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ

2007-2008 Akademik Yılında eğitim ve öğretime başlayan kurumumuz, bu sene 12. yılını geride bıraktı. 12 yıllık gelişimimiz içinde, Dünya ve ülkemiz özel eğitim tarihinden, kültüründen ve camiasından güç aldığımız kurumumuz, aynı zamanda geleceğe vizyoner bakan anlayışla da önümüzü açtı. Bu anlamda açıldığımız günden bu güne, topluma faydalı olabilmek adına çıktığımız yolda, sistemimizde devam eden tüm çocuk ve ailelerimizin yaşam kalitelerini yükselttik ve yükseltmeye de devam ediyoruz. 7 Dokunuş ismini verdiğimiz takvim yaşı ile gelişim yaşını eşitlediğimiz çocuklarımızın sayısı da gittikçe artmaktadır. Saygın, itibarlı, güvenilir bir “Algı” oluşturmaya devam ediyoruz.

Amerika Atlanta’da bulunan, 2012 yılından bu güne know-how aldığımız ALL KİDS FİRST kurumu, BHCOE– Behavior Health Center of Excellence kurumu tarafından akreditasyona layık görülmüştür. Aile ve terapist memnuniyetinde, aile eğitiminde, terapist hizmet içi eğitiminde, ABA etik kurallarında, terapist kualifikasyonunda, ABA alanında, öğrenci gelişim oranı alanlarında  %95 başarı kriterini yakaladığı için bu yetkiyi hak etmiştir. Partnerimizin bu akreditasyona layık görülmesinden dolayı gururluyuz.

ALGI GRUP bünyesinde yer alan ve AR-GE birimimiz olan ALGI ABA TERAPİ MERKEZİ; ABA Terapi beraberinde sırasıyla, dil ve konuşma terapisi, fizyoterapi, oyunla tedavi, çocuk gelişim testleri, zihin kuramı, yetişkin psikiyatrisi, beslenme ve yeme bozuklukları yaklaşımları ile çalışmalarını tüm hızıyla devam ettirmektedir. Tüm bunların ışığında bugün sizlerle uzun süredir üzerinde çalıştığımız ve yeni bir uygulama olarak kurumumuza kazandıracağımız, “oyun temelli sosyal beceri grupları” ndan da bahsetmekten gurur duyuyorum. En geç bu yıl sonuna kadar tam gün ve yarım gün programları ile karşınıza çıkmaya hazırlanıyoruz. Böylelikle bir çatı altında, özel çocuklarımız ve aileleri için gerekli tüm eğitim öğretim ortamının var olmasını sağlamış olacağız.

Bu bağlamda bizler de gördük ki, sadece ABA Terapi yapmıyoruz. Zaman içinde hizmet çeşitliliğimize kattığımız ve katacağımız başlıklardan dolayı ismimizin yanına ek getirmek kaçınılmaz gibi duruyordu. “Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi” olarak bundan böyle anılmaktan gurur duyacağımızı bildirmek isterim.

Çok güçlü bir kadro ve uyumlu bir takım çalışması ile yapılacağına inandığımız, eğitimde yüksek standartların gerçekleştirilmesi, tüm programlarımızın buna hizmet etmesi en büyük dileğimizdir.

Sevgilerimle,

Selim Parlak

Kurucu / Direktör

Algı ABA Terapi ve Çocuk  Gelişim Merkezi