All Kids First&Algı ABA Terapi Merkezi İşbirliği ABA Terapisi Eğitim Serisi 1.si

,

OTZM-TERAP-MERKEZ1Türkiye’de ilk defa, daha önce yapılmış seminerlerden farklı olarak, ABA (Uygulamalı davranış analizi) alanında çalışacak profesyonelleri yetiştirmek üzere All Kids First, LLC. ve Algı ABA Terapi Merkezi  işbirliği ile bir eğitim serisi düzenlenmiştir. 11 Mart 2012 Pazar günü, NİCKY NÜKTE ALTIKULAÇ, MS, BCBA, EI (ABA Uzmanı) tarafından eğitimin ilk serisine başlanmıştır.

Tüm Algı ABA Terapi Merkezi ve Algım Rehabilitasyon Merkezi çalışanlarından bazıları da orada bulunmuştur. Eğitimin içeriğinde “ABA Nedir? Kullanıldığı alanlar, Niye ABA? ödül, ceza, ipucu,DTT (Discrete Trial Training), VB (Verbal Behavior)/ Sözel Davranış ve NET (Natural Environment Teaching) Doğal Ortamda Öğretim, FBA (Functional Behavioral Analysis) / Fonksiyonel Davranış Analizi, sınıf içinde uygulanabilecek ABA yöntemleri, veri toplama grafiğe dökme, becerilerin genelleştirilmesi, etik kurallar” yer almıştır.

1969 İstanbul doğumlu Nicky Nükte Altıkulaç, Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde lisansını tamamlamıştır.1999 yılında kendini geliştirmek, alanındaki çalışmalarına yeni bir boyut katmak amacıyla gittiği Amerika’da; PENN STATE UNİVERSİTESİ’nde “APPLİED BEHAVİORAL ANALYSİS” programını tamamlamıştır. Amerika’nın en önemli üç otizm kliniğinden biri olan MARCUS İNSTİTUTE’deki “Severe Behavior Clinic” ve “Academic Learning Center”de 1500 saatlik staj programını tamamlamıştır. Burada aldığı APPLİED BEHAVİORAL ANALYSİS (PENN STATE UNIVERSITESI) ve HUMAN BEHAVİOR (CAPELLA UNIVERSITESI) uzmanlık eğitimiyle profesyonel kariyerine ve çalışmalarına ayrı bir yön vermiştir.

2004 yılında, Amerika’da bugün otizmin en etkili tedavi yöntemlerinden biri sayılan ABA Terapi yöntemini kullanarak yüzlerce aileye ve otizmli çocuğa hizmet veren “ALL KIDS FIRST Early Intervention Services, LLC.” şirketini kurmuştur. ALL KIDS FIRST, LLC, Georgia State Early Intervention (0-3 yas erken tanı ve müdahale) programının bir kolu olan BABIES CAN’T WAIT (0-3 yaş) Programı’nın 2004 yılından beri yetkili uygulayıcısıdır. Bunun yanı sıra, aralarında kendi alanında deneyimli, sertifikalı davranış terapistlerinin ve özel eğitimcilerin bulunduğu geniş kadrosuyla 0-18 yaş arası gelişimsel bozukluğu olan çocuklara ev ortamında ABA TERAPİSİ servisi vermektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir