fbpx

Şifalı Pedagoji Eğitimi

Şifalı Pedagoji Eğitimi

HAKKINDA

Özel gereksinimli bireylerin eğitim, sosyal adaptasyon ve mesleki kazanımlarına bütünsel bir yaklaşım getiren Şifalı Pedagoji konusunda uygulamalı örnekler ile eğitim vermek üzere, İngiltere Aberdeen Üniversitesi Sosyal Pedagoji bölümü mezunu Cavit Yeşildağ ile Algı Akademi işbirliği ile bir eğitim düzenlenecektir.

Curative Eğitim ya da şifalı pedagoji olarak dilimize çevrilebilecek Curative  Education, zihinsel ve duyusal yetersizlikleri veya sinirsel ve duygusal rahatsızlıkları olan çocukların ve bireylerin  eğitilmesi ve rehabilitasyonu için uğraşan bir bilim dalıdır. Şifalı Pedagoji; Waldorf Eğitimi, Sosyal Pedagoji, psikiyatri, pediatri, psikoloji ve sosyoloji bilimlerinden edinilen bir iç görüden yararlanır.

Şifalı Pedagojide, duygusal rahatsızlıklardan, davranış bozukluklarına, otizmden, zihinsel gelişim sorunlarına  kadar özel eğitim kapsamına giren tüm çocuklar için eğitim ve bakım hizmetleri bütüncül bir anlayış içinde yer bulur. Tüm okullar yeşil bir alan içinde kurulur ve içlerinde, sanat ve iş atölyeleri, çiftlikler, spor alanları, terapi atölyeleri ile yatılı kalmak isteyen öğrenciler için evler bulunur.

Şifalı Pedagojide çocuklar ve gençler, eksiksiz bir eğitim ortamı sunan uygun sağlıklı bir sosyal gelişim modeli ile yaşama hazırlanırlar. Toplumda gelişen bir birey olarak bir engeli ve/veya duygusal rahatsızlığı olan çocuğun ve gencin her yönüyle kabul edilmesi, bu yaklaşımın temel taşıdır.

Özel ihtiyaçları olan çocuklar ve gençler,  farklı kabiliyetlere ve eksikliklere sahip olan diğer kişilerle yaşarsa, herkes birbirini tamamlayıp anlamaya çalışırsa, özür olarak görülen olgunun aşılması için çabalarsa daha iyi gelişebilme şansına sahip olurlar.

Avrupa’da ve dünyanın birçok ülkesinde Şifalı Pedagoji modern özel eğitim anlayışına paralel olarak giderek artan bir oranda destek görmekte ve diğer kurumlara da uygulamaları ile örnek olmaktadır.

Ülkemizde ciddi bir sorun olarak karşımızda duran engelli bireylerin eğitimi ve yaşama kazandırılması Şifalı Pedagoji anlayışına sahip sosyal yaşam merkezi ve okulların / merkezlerin  hayata geçmesiyle sorun olmaktan çıkacaktır.

 

EĞİTİM

 

6 saatlik eğitim ile katılımcılar özel gereksinimli bireylerin yaşamsal fonksiyonlarının nasıl desteklendiği, duygusal ve sosyal gelişimlerinin nasıl sağlandığı, engellerin bütünsel bir yaklaşım ile birey merkezli olarak nasıl sorun olmaktan çıktığı konularında bilgi sahibi olacaklardır.

Eğitim kapsamında ayrıca Şifalı Pedagoji teşhis ve tanılama süreci,  terapi çalışmaları ve eğitimsel dinamiklere ilişkin de uygulama örnekleri verilecektir.

 

KOŞULLAR

 

Özel eğitim öğretmenleri, Psikolog, PDR öğretmenleri ile Çocuk gelişimi hizmet alanlarında çalışan uzmanlara ve ailelere yöneliktir.

EĞİTİM İÇERİĞİ

Tarihçe

Teorik altyapı

Şifalı Pedagoji ve İnsan Gelişimi

12 Duyu Organı

7 Yaşam fonksiyonu

Teşhis ve Tanılama

Terapi Uygulamaları

Uygulama Örnekleri

 

KAYIT

 

Ücret           : 200 TL+KDV

Tarih           : 8 Nisan 2018 Pazar

Saat            :  10.00-16.00

Kontenjan :  30 Kişi

Yer              : ALGI ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ

Büyükdere cad. Mecidiyeköy Mah. Kervangeçmez Sokak No: 10/1

Mecidiyeköy  Şişli İstanbul

Tel: 0 212 211 10 91-92  Fax: 0 212 212 57 55

Kayıt ve ödeme : Sınırlı sayıda kontenjan olduğundan, katılımcıların öncelikle telefonla ALGI ÖZEL EGİTİM MERKEZİ’ne (ALGI TEL: 0212 211 10 91-92) ön kayıt yaptırmaları rica olunur.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt Halkla İlişkiler Sorumlusu Emine Eşki Araslı; 0507 923 78 59

*** Telefonla kayıt yaptıran katılımcıların en geç 1 NİSAN 2018 tarihine kadar TEB BANKASI GÜLTEPE ŞUBESİ 12489 nolu hesaba ALGI EĞİTİM ÖĞRETİM HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. adına (IBAN NO: TR 83 0003 2000 2140 0000 0124 89) eğitim ücretini yatırmaları ve banka dekontunu fax (ALGI FAX: 0212 212 57 55) çekmeleri gerekmektedir. Böylelikle katılımcıların kesin kaydı yapılacaktır.

Not: Bankaya ödeme yaparken kendi isminizi belirtmeniz rica olunur.

 

ELDEN ÖDEME YAPILMASI KESİNLİKLE KABUL EDİLMEYECEKTİR.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+

 

DUYURU

ALGI ABA TERAPİ MERKEZİNİN İSİM DEĞİŞİKLİĞİ HK;

ALGI ABA TERAPİ ve ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ

2007-2008 Akademik Yılında eğitim ve öğretime başlayan kurumumuz, bu sene 12. yılını geride bıraktı. 12 yıllık gelişimimiz içinde, Dünya ve ülkemiz özel eğitim tarihinden, kültüründen ve camiasından güç aldığımız kurumumuz, aynı zamanda geleceğe vizyoner bakan anlayışla da önümüzü açtı. Bu anlamda açıldığımız günden bu güne, topluma faydalı olabilmek adına çıktığımız yolda, sistemimizde devam eden tüm çocuk ve ailelerimizin yaşam kalitelerini yükselttik ve yükseltmeye de devam ediyoruz. 7 Dokunuş ismini verdiğimiz takvim yaşı ile gelişim yaşını eşitlediğimiz çocuklarımızın sayısı da gittikçe artmaktadır. Saygın, itibarlı, güvenilir bir “Algı” oluşturmaya devam ediyoruz.

Amerika Atlanta’da bulunan, 2012 yılından bu güne know-how aldığımız ALL KİDS FİRST kurumu, BHCOE– Behavior Health Center of Excellence kurumu tarafından akreditasyona layık görülmüştür. Aile ve terapist memnuniyetinde, aile eğitiminde, terapist hizmet içi eğitiminde, ABA etik kurallarında, terapist kualifikasyonunda, ABA alanında, öğrenci gelişim oranı alanlarında  %95 başarı kriterini yakaladığı için bu yetkiyi hak etmiştir. Partnerimizin bu akreditasyona layık görülmesinden dolayı gururluyuz.

ALGI GRUP bünyesinde yer alan ve AR-GE birimimiz olan ALGI ABA TERAPİ MERKEZİ; ABA Terapi beraberinde sırasıyla, dil ve konuşma terapisi, fizyoterapi, oyunla tedavi, çocuk gelişim testleri, zihin kuramı, yetişkin psikiyatrisi, beslenme ve yeme bozuklukları yaklaşımları ile çalışmalarını tüm hızıyla devam ettirmektedir. Tüm bunların ışığında bugün sizlerle uzun süredir üzerinde çalıştığımız ve yeni bir uygulama olarak kurumumuza kazandıracağımız, “oyun temelli sosyal beceri grupları” ndan da bahsetmekten gurur duyuyorum. En geç bu yıl sonuna kadar tam gün ve yarım gün programları ile karşınıza çıkmaya hazırlanıyoruz. Böylelikle bir çatı altında, özel çocuklarımız ve aileleri için gerekli tüm eğitim öğretim ortamının var olmasını sağlamış olacağız.

Bu bağlamda bizler de gördük ki, sadece ABA Terapi yapmıyoruz. Zaman içinde hizmet çeşitliliğimize kattığımız ve katacağımız başlıklardan dolayı ismimizin yanına ek getirmek kaçınılmaz gibi duruyordu. “Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi” olarak bundan böyle anılmaktan gurur duyacağımızı bildirmek isterim.

Çok güçlü bir kadro ve uyumlu bir takım çalışması ile yapılacağına inandığımız, eğitimde yüksek standartların gerçekleştirilmesi, tüm programlarımızın buna hizmet etmesi en büyük dileğimizdir.

Sevgilerimle,

Selim Parlak

Kurucu / Direktör

Algı ABA Terapi ve Çocuk  Gelişim Merkezi