Sağlık Bakanlığı Zehirlenmeler Tanı Ve Tedavi Rehberi

SAĞLIK BAKANLIĞI ZEHİRLENMELER TANI VE TEDAVİ REHBERİSAĞLIK BAKANLIĞI ZEHİRLENMELER TANI VE TEDAVİ REHBERİ,

Bakanlık Yayın Numarası: 712, Editör; Prof.Dr.Yeşim TUNÇOK,

Prof.Dr.Nuri İhsan KALYONCU

 

AÇIKLAMA: Sağlık Bakanlığı, herkesin kolayca ulaşabileceği, her koşulda güvenilir sağlık hizmetlerini sürekli, düzenli ve kaliteli olarak vermekle, izlemekle ve denetlemekle görevlidir.

 

 

Birinci Basamağa Yönelik Zehirlenmeler Tanı ve Tedavi Rehberleri, Bakanlığımızın öncelikli faaliyetlerinden biri olan akılcı ilaç kullanımı çalışmaları çerçevesinde ülkemize özgü, kendi hekim ve öğretim üyelerimiz tarafından geliştirilen standart tanı ve tedavi rehberleri hazırlama çalışmalarının devamı niteliğindedir.

 

Bu rehberler, sahada çalışan tüm birinci basamak hekimlerimizin halen hizmetinde bulunmaktadır. Bu kaynak eser, ülkemizin en uzak köşelerinden, en üst tanı ve tedavi imkanlarına sahip şehir merkezlerine kadar, bir zehirlenme olgusunun ilk başvurduğu tüm sağlık ocakları ve hastanelerde çalışan pratisyen ve uzman hekimlerimize yönelik olup, telefonla başvurulan zehirlenme merkezlerine ek olarak el altında bulunacak güvenilir ve pratik bir yol gösterici olma niteliği taşımaktadır.

 

Birinci Basamağa Yönelik Zehirlenmeler Tanı ve Tedavi Rehberleri; Sağlık Bakanlığı ilgili birimleri, konularında uzman hekim ve öğretim üyeleri, uzmanlık dernekleri, birinci basamakta çalışan hekimler ve meslek örgütlerinin geniş katılımlarıyla hazırlanmıştır. Çalışmaya katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Bu çalışmanın tüm pratisyen ve uzman hekimlerimiz için yararlı bir kaynak olmasını diliyorum.

 

Uzm.Dr.Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU

 

Müsteşar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir