Portage Erken Eğitim Paketi Sertifika Programı

ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ

ENDER UZUNDEMİR MARANGOZ

 

“Portage Erken Eğitim Paketi” Sertifika Programı

       Portage Eğitim Paketi, okul öncesi çocukların (0 – 6 yaş) gelişimsel becerilerini değerlendirmeye ve ihtiyaçlarına uygun gelişim ve eğitim programı hazırlamaya yönelik bir pakettir. Portage metodu, 1969 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde, Özel Eğitim Daire Başkanlığının, okul öncesi çocukların gelişimini desteklemek amacıyla açtığı proje yarışmasını en başarılı ve özgün ilk üç proje arasına girerek kazanmıştır. Bu paket Portage Erken Eğitim Kılavuzu Gelişim Ölçeği, Kullanım Kılavuzu ve Etkinlik Önerileri Kılavuzundan oluşmaktadır ve bu paketin hazırlanması uzman bir ekibin üç yılını almıştır. 1975 yılında Amerikan Eğitim Bakanlığı programı ülke çapında yaygınlaştırılması için resmi olarak onaylamıştır. O günden bu yana Portage Eğitim Paketi’nin kullanımı dünyanın dört bir yanına dağılmış ve bu eğitim paketi 35’ten fazla dünya diline çevrilmiştir. Birçok ülke, eğitim bakanlıklarının onayı ile, Portage Eğitim Paketi’ni erken çocukluk uyarı ve eğitim programı olarak kullanmaktadır.

HEDEFLER :

Çocuğunun gelişimini doğumdan itibaren detaylı olarak değerlendirmek ve gelişimini desteklemeye yönelik çalışmalar yapmak isteyen tüm bilinçli anne-baba ve eğitimciler bu Paket’ten sonsuz bilgi ve öneri edinecektir. Ayrıca gelişimi yavaş seyreden ve özel eğitim gerektiren çocuklara sahip anne- babalar ve bu sahada çalışanlar, bu çocukların gelişimindeki eksiklikleri tamamlamaya yönelik pek çok yaratıcı öneri bulacaktır.

 

Hedeflenen Katılımcılar ve Ön Koşullar:

         Psikolojik   Danışmanlık,   Psikoloji,   Özel   Eğitim,  Okul   Öncesi   Eğitim,   Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Hizmet Uzmanlığı alanlarında görev alan kişiler, ilgili alanların son sınıf öğrencileri ve aileler eğitime katılabilirler.

 

Dr. Ender (Uzundemir) MARANGOZ’un Özgeçmişi:

 • Amerikan Portage Metodu Türkiye Yetkilisi
 • Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nü (1992) bitirerek Üniversite Öğrenci Bilim Teşvik (Yüksek Okul Birincilik) ve İhsan Doğramacı Üstün Başarı (Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Böl. Birincilik) ödüllerini aldı.
 • Manchester Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı.
 • 1993 tarihinde, İngiltere’de PORTAGE Sertifikası ve İngiliz İşaret Dili Sertifikası aldı.
 • 1994 yılından bu yana Japonya, Avusturya, İngiltere, Amerika ve Hollanda’daki uluslararası ve ulusal kongrelerde konuşmacı olarak yer aldı.
 • 1997 yılında Manchester Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’ nde yüksek lisans öğrencilerine “Davranış Yönlendirme Teknikleri” ile “PORTAGE Erken Eğitim Rehberi’nin Kullanım Teknikleri Eğitimi”ni verdi.
 • 1993-2009 yıllarında Ender Özel Eğitim Rehabilitasyon Kurumunda özel eğitimci ve sorumlu müdür olarak çalıştı.
 • 2010’dan bu yana açtığı Çocuk Gelişim Merkezi adlı kurumda bireysel olarak çocuk gelişim takibi, özel eğitim ve aile danışmanlığı hizmetlerini sürdürmektedir.
 • 1999 da PORTAGE Projesi Genel Yayın Hakları (copyright) sahibi Cesa#5 ile sözleşme yaparak Türkiye Basım, Yayın, Satış ve Dağıtım Hakları sahibi oldu.
 • 2000 yılından günümüze kadar çeşitli illerde verdiği Portage Eğitimleri ile pek çok saha çalışanı ve eğitim kurumlarına (Ör: FMV: Fevziye Mektepleri Vakfı; ALEV: Avusturya Lisesi Eğitim Vakfı; İSTEK Vakfı; IŞIKKENT Eğitim Kampüsü; Metin Sabancı Spastik Engelliler Vakfı) Portage Paketi’nin kullanımı hakkında yeterlilik kazandırmıştır. Bu alandaki çalışmaları halen devam etmektedir.

 

 

PROGRAM BİLGİLERİ

Tarih:         11-12 ŞUBAT 2018 Pazar pazartesi( 2 tam gün )

Saat:          9:30 – 16:30

Kontenjan: 30 katılımcı

Eğitimci:    Dr. Ender (Uzundemir) Marangoz,  Çocuk Gelişimi Eğitimi Uzmanı, Özel Eğitim Doktoru

 

Ücret:         550TL+KDV  (Eğitim ücreti dahilinde, tüm katılımcılara Portage eğitim  seti malzemeleri verilecektir.)

Son Başvuru Tarihi:   05 ŞUBAT 2018

Verilecek Sertifika: Portage Eğitim Paketi Uygulama Sertifikası

Yer             :  ALGI ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ.   www.algiozelegitim.com.tr

Büyükdere Cad. Mecidiyeköy Mah. Kervan Geçmez Sokak No: 10/1

Mecidiyeköy Şişli İstanbul

Tel:0 212 211 10 91-92  Fax:0 212 212 57 55

 

Kayıt ve ödeme : Sınırlı sayıda kontenjan olduğundan, katılımcıların öncelikle telefonla ALGI ÖZEL EGİTİM MERKEZİ’ne (ALGI TEL: 0212 211 10 91-92) ön kayıt yaptırmaları rica olunur.

 

*** Telefonla kayıt yaptıran katılımcıların en geç 05 ŞUBAT 2018 tarihine kadar TEB BANKASI GÜLTEPE ŞUBESİ 12489 nolu hesaba ALGI EĞİTİM ÖĞRETİM HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. adına (IBAN NO: TR 83 0003 2000 2140 0000 0124 89) eğitim ücretini yatırmaları ve banka dekontunu fax (ALGI FAX: 0212 212 57 55) çekmeleri gerekmektedir. Böylelikle katılımcıların kesin kaydı yapılacaktır.

Not: Bankaya ödeme yaparken kendi isminizi belirtmeniz rica olunur.

ELDEN ÖDEME YAPILMASI KABUL EDİLMEYECEKTİR.

 

 • Seminerde ÜCRETSİZ olarak verilen Portage Eğitim Seti malzemeleridir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir