Mavi Bir Günde Doğmuştu

mavi-bir-gunde-dogmustuYazar Daniel TAMMET
Bir matematik dahisinin beyninin benim görsel beynime hem çok benzeyip, hem de hiç benzemediğini görmek benim için büyüleyici bir deneyimdi. Daniel, foto-gerçekçi resimlerle değil, sayılar arasında kurduğu renk, biçim ve ilişki kalıpları aracılığıyla düşünüyor. Bu kitap, beynin nasıl çalıştığıyla ilgilenen herkes için bir olmazsa olmaz.

 

Thinking in Pictures (Resimlerle Düşünmek) kitabının yazarı Temple Grandin

 

Bu kitap çok geniş bir beynin özünü anlatıyor. Daniella çalışırken belki de bizler, hepimizin içinde varolduğunu sandığım Küçük Yağmur Adama dokunabilmeye çok yaklaşmış olabiliriz.

 

Danielın hayata dair samimi bir misyonu var: kendi yaşamından örnekler vererek

 

Epilepsi ya da Asperger gibi rahatsızlıkların, insanın gelişiminin bütününü veya potansiyelini mutlaka engellemek zorunda olmadığını ispatlamak ve böylece diğer insanlara ilham kaynağı olmak. Daniel, tane tane konuşan, tatlı dilli, hoş, terbiyeli, nazik ve alçakgönüllü bir insan. Bu kişilik özellikleri yazılarının arasından ışık saçarak kendini gösterirken, amaçları da bir çoğumuzun amaçlarını ayna gibi yansıtıyor: yaşadığımız özel ilişkiyi daha da derinleştirmek; yine, ailemiz ve arkadaşlarımızla da daha fazla yakınlaşmak çoğumuzun hedefi olabilir.

 

Daniel sayıları arkadaş bildiğini söylüyor. İnsan onun kitabındaki açıklığı, samimiyeti ve iletişim kurma biçiminden yola çıkarak, yeni bir arkadaş sahibi olduğu hissine kapılıyor.

 

Darold A.Treffert, Extraordinary Peopleın yazarı.

 

Mr.Tammetin güzel, sancılı, sanrılı olarak tanımladığı cevaplarına ulaşma sürecinde dile getirdiği şeyler, derin düşünmenin insana verdiği coşkuyu yaldızlayarak ışıldatıyor.

 

The New York Times

(Tanıtım Yazısından)

Baskı Yılı: 2007

Dili: Türkçe
Yayınevi: Butik

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir