Kardeşimm Benim

Cynthia Lord, Çeviri: Nazlı Tancı,Günışığı Kitaplığı


KARDEŞİMM BENİMAÇIKLAMA

 

Otizmli kardeşinden bunalan bir ablanın “normallik” üzerine sorgulamaları…

 

2007 Amerikan Kütüphaneler Birliği ALA Newbery Ödülü
ALA Schneider Aile Kitabı Ödülü
Michigan Kütüphaneler Birliği Mitten Ödülü
Ohio Buckeye Çocuk Kitapları Ödülü

 

Amerikalı yazar Cynthia Lord tüm dünyada yankılar uyandırarak pek çok ödüle değer görülen ilk çocuk romanıyla Türkçede. Otizmli erkek kardeşine duyduğu sevgiyle onun özel ihtiyaçlarının verdiği bunaltı arasında kalan abla Catherinein yaşamını anlatan yazar başarıyla işlenmiş karakterleriyle samimi ve çarpıcı bir aile portresi çiziyor. Engelli yaşamına ilişkin edebiyatta örneğine az rastlanır bir yalınlıkla çocuk gözünden “normal” kavramını sorgulayan roman farklı olanların bir arada yaşamasının zorluklarını umut dolu bir anlatımla irdeliyor.
Hem zihinsel hem fiziksel engelliliği aynı kurguda işleyen kitap engellilerin eğitim mutlu olma güvende hissetme haklarını hatırlatıyor engelli yakınlarının yorgunluklarını çelişkilerini ve duygusal iniş çıkışlarını da gerçekçi bir bakışla ele alıyor. Büyümenin getirdiği özgüven eksikliği ve kendini tanıma sürecinde sorulan soruları da göz ardı etmeyen roman hem çocuklar hem yetişkinler için unutulmaz bir ortak okuma fırsatı sunuyor.

 

Catherinein tek isteği normal bir yaşam sürmektir çünkü otizmli küçük kardeşi Davidle yaşamaya “normal” denemez. Ailenin tüm düzeni bu hayli farklı kardeşin ihtiyaçları çevresinde dönmektedir. Catherine çeşitli konularda kurallar koyarak hem Davidin hem kendi yaşamını kolaylamaya çalışır. Ancak o yaz komşu eve taşınan yaşıtı Kristiyle ve terapi kliniğindeki felçli genç Jasonla tanışmak düşüncelerini altüst eder. Catherine kendine koyduğu kuralların da birer “engel” olduğunu anlayacak mıdır?

 

ABD’de New Hampshire’da doğan Cynthia Lord üniversiteden sonra öğretmenlik yaptı. İlk romanı Kardeşimm Benim Rules 2006- 2007de Amerikan Kütüphaneler Birliği ALA tarafından Newbery Onur Kitabı seçildi ayrıca ALA Schneider Aile Kitabı Ödülü Michigan Kütüphaneler Birliği Mitten Ödülü Ohio Buckeye Çocuk Kitapları Ödülü gibi pek çok ödülün de sahibi oldu ve çeşitli dillere çevrildi. Okulöncesi çocuklar için Hot Rod Hamster Modifiye Hamster 2010 ve Happy Birthday Hamster İyi Ki Doğdun Hamster 2011 adlı resimli kitapları ile Touch Blue Maviye Dokun 2010 adlı bir çocuk romanı da bulunan yazar eşi ve iki çocuğuyla birlikte Maine’de yaşıyor.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir