fbpx

Kardeşimm Benim

4 Haz 2015 Kitap

Cynthia Lord, Çeviri: Nazlı Tancı,Günışığı Kitaplığı


KARDEŞİMM BENİMAÇIKLAMA

 

Otizmli kardeşinden bunalan bir ablanın “normallik” üzerine sorgulamaları…

 

2007 Amerikan Kütüphaneler Birliği ALA Newbery Ödülü
ALA Schneider Aile Kitabı Ödülü
Michigan Kütüphaneler Birliği Mitten Ödülü
Ohio Buckeye Çocuk Kitapları Ödülü

 

Amerikalı yazar Cynthia Lord tüm dünyada yankılar uyandırarak pek çok ödüle değer görülen ilk çocuk romanıyla Türkçede. Otizmli erkek kardeşine duyduğu sevgiyle onun özel ihtiyaçlarının verdiği bunaltı arasında kalan abla Catherinein yaşamını anlatan yazar başarıyla işlenmiş karakterleriyle samimi ve çarpıcı bir aile portresi çiziyor. Engelli yaşamına ilişkin edebiyatta örneğine az rastlanır bir yalınlıkla çocuk gözünden “normal” kavramını sorgulayan roman farklı olanların bir arada yaşamasının zorluklarını umut dolu bir anlatımla irdeliyor.
Hem zihinsel hem fiziksel engelliliği aynı kurguda işleyen kitap engellilerin eğitim mutlu olma güvende hissetme haklarını hatırlatıyor engelli yakınlarının yorgunluklarını çelişkilerini ve duygusal iniş çıkışlarını da gerçekçi bir bakışla ele alıyor. Büyümenin getirdiği özgüven eksikliği ve kendini tanıma sürecinde sorulan soruları da göz ardı etmeyen roman hem çocuklar hem yetişkinler için unutulmaz bir ortak okuma fırsatı sunuyor.

 

Catherinein tek isteği normal bir yaşam sürmektir çünkü otizmli küçük kardeşi Davidle yaşamaya “normal” denemez. Ailenin tüm düzeni bu hayli farklı kardeşin ihtiyaçları çevresinde dönmektedir. Catherine çeşitli konularda kurallar koyarak hem Davidin hem kendi yaşamını kolaylamaya çalışır. Ancak o yaz komşu eve taşınan yaşıtı Kristiyle ve terapi kliniğindeki felçli genç Jasonla tanışmak düşüncelerini altüst eder. Catherine kendine koyduğu kuralların da birer “engel” olduğunu anlayacak mıdır?

 

ABD’de New Hampshire’da doğan Cynthia Lord üniversiteden sonra öğretmenlik yaptı. İlk romanı Kardeşimm Benim Rules 2006- 2007de Amerikan Kütüphaneler Birliği ALA tarafından Newbery Onur Kitabı seçildi ayrıca ALA Schneider Aile Kitabı Ödülü Michigan Kütüphaneler Birliği Mitten Ödülü Ohio Buckeye Çocuk Kitapları Ödülü gibi pek çok ödülün de sahibi oldu ve çeşitli dillere çevrildi. Okulöncesi çocuklar için Hot Rod Hamster Modifiye Hamster 2010 ve Happy Birthday Hamster İyi Ki Doğdun Hamster 2011 adlı resimli kitapları ile Touch Blue Maviye Dokun 2010 adlı bir çocuk romanı da bulunan yazar eşi ve iki çocuğuyla birlikte Maine’de yaşıyor.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+

 

DUYURU

ALGI ABA TERAPİ MERKEZİNİN İSİM DEĞİŞİKLİĞİ HK;

ALGI ABA TERAPİ ve ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ

2007-2008 Akademik Yılında eğitim ve öğretime başlayan kurumumuz, bu sene 12. yılını geride bıraktı. 12 yıllık gelişimimiz içinde, Dünya ve ülkemiz özel eğitim tarihinden, kültüründen ve camiasından güç aldığımız kurumumuz, aynı zamanda geleceğe vizyoner bakan anlayışla da önümüzü açtı. Bu anlamda açıldığımız günden bu güne, topluma faydalı olabilmek adına çıktığımız yolda, sistemimizde devam eden tüm çocuk ve ailelerimizin yaşam kalitelerini yükselttik ve yükseltmeye de devam ediyoruz. 7 Dokunuş ismini verdiğimiz takvim yaşı ile gelişim yaşını eşitlediğimiz çocuklarımızın sayısı da gittikçe artmaktadır. Saygın, itibarlı, güvenilir bir “Algı” oluşturmaya devam ediyoruz.

Amerika Atlanta’da bulunan, 2012 yılından bu güne know-how aldığımız ALL KİDS FİRST kurumu, BHCOE– Behavior Health Center of Excellence kurumu tarafından akreditasyona layık görülmüştür. Aile ve terapist memnuniyetinde, aile eğitiminde, terapist hizmet içi eğitiminde, ABA etik kurallarında, terapist kualifikasyonunda, ABA alanında, öğrenci gelişim oranı alanlarında  %95 başarı kriterini yakaladığı için bu yetkiyi hak etmiştir. Partnerimizin bu akreditasyona layık görülmesinden dolayı gururluyuz.

ALGI GRUP bünyesinde yer alan ve AR-GE birimimiz olan ALGI ABA TERAPİ MERKEZİ; ABA Terapi beraberinde sırasıyla, dil ve konuşma terapisi, fizyoterapi, oyunla tedavi, çocuk gelişim testleri, zihin kuramı, yetişkin psikiyatrisi, beslenme ve yeme bozuklukları yaklaşımları ile çalışmalarını tüm hızıyla devam ettirmektedir. Tüm bunların ışığında bugün sizlerle uzun süredir üzerinde çalıştığımız ve yeni bir uygulama olarak kurumumuza kazandıracağımız, “oyun temelli sosyal beceri grupları” ndan da bahsetmekten gurur duyuyorum. En geç bu yıl sonuna kadar tam gün ve yarım gün programları ile karşınıza çıkmaya hazırlanıyoruz. Böylelikle bir çatı altında, özel çocuklarımız ve aileleri için gerekli tüm eğitim öğretim ortamının var olmasını sağlamış olacağız.

Bu bağlamda bizler de gördük ki, sadece ABA Terapi yapmıyoruz. Zaman içinde hizmet çeşitliliğimize kattığımız ve katacağımız başlıklardan dolayı ismimizin yanına ek getirmek kaçınılmaz gibi duruyordu. “Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi” olarak bundan böyle anılmaktan gurur duyacağımızı bildirmek isterim.

Çok güçlü bir kadro ve uyumlu bir takım çalışması ile yapılacağına inandığımız, eğitimde yüksek standartların gerçekleştirilmesi, tüm programlarımızın buna hizmet etmesi en büyük dileğimizdir.

Sevgilerimle,

Selim Parlak

Kurucu / Direktör

Algı ABA Terapi ve Çocuk  Gelişim Merkezi