fbpx

Childrens social relatedness an embodied brain process A clinical view of typical development and disorders

2 Oca 2014 Kitap

Childrens_social_relatedness_an_embodied_brain_process_A_clinical_view_of_typical_development_and_disordersSynopsis:

The subject of this book is the infant’s and young child’s social relatedness, including together the relationship between attachment and theory of body, speech-language, and theory-of-mind function, as well as the disorders that can occur. The authors have sought to integrate the developmental neurosciences and bring them closer to the people who diagnose and treat children with contact, communication and social-relatedness disorders.They are convinced that a developmental neurobiological approach together with careful clinical examination and knowledge of current findings in neuropsychology are indispensable. It has become clear that child psychiatrists and neurologists, as well as child neuropsychologists and psychotherapists, need information about the relationship between brain and behaviour in a practical clinical context.

The three authors’ main focus of interest is developmental psychology, neurology and neuropsychoanalysis.

Contents:

Part I : Brain development in ontogeny

1 Brain development and plasticity before and after birth

2 Neural bases of cognitive functions

3 Behavioural genetics

4 Models of abnormal brain function and developmental disorders

Part II : Infant and toddler

5 Nature, diversity and principles of ontogenetic processes

6 Early relatedness: attachment and theory of body

7 Development of expressive praxis and gestural dyspraxia

8 Tan’s metamorphosis concept of speech-language development and early deviancy

9 Autism spectrum disorders, early signs

Part II : From toddler in to school age

10 Development of theory of mind

11 Autism spectrum disorders, late signs

12 Developmental dysphasia, late signs

Part IV : Treatment principles

13 Treatment principles for developmental disorders

Description:
Due to be published in August 2013.

Notes about the author(s):

Barış Korkmaz is a professor of adult and child neurology specializing in autism, language disabilities and developmental disorders. He had postgraduate training in the Department of Child Life and Health at the Royal Hospital for Sick Children, Edinburgh, and studied autism and developmental disorders with child neurologist Isabelle Rapin at the Yeshiva University’s Albert Einstein School of Medicine in New York City; and also in the neuropsychology laboratory and Child Study Center of the Psychiatry Department, Washington University in Seattle. He currently teaches in the Division of Child Neurology of the Department of Neurology, Cerrahpaşa Medical Faculty, Istanbul, Turkey.

Charles Njiokiktjien specialized in neurology and psychiatry in Amsterdam and wrote a doctoral thesis on equilibrium physiology, which he studied with Dr Jean-Bernard Baron in Paris. He studied developmental neurology with Professors Heinz Prechtl and Bert Touwen in Groningen, the Netherlands; special education and child neuropsychiatry with the late Professor Frits Grewel in Amsterdam; and child aphasiology with child neurologist Isabelle Rapin in New York City. He is currently a consultant at the Developmental Dysphasia Foundation in Amsterdam, the Netherlands.

Catharina Anna Verschoor is a clinical psychologist and occupational therapist. She has participated in developmental neuropsychological studies, and currently practices child neuropsychology and is team coordinator at the Developmental Dysphasia Foundation in Amsterdam, the Netherlands.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+

 

DUYURU

ALGI ABA TERAPİ MERKEZİNİN İSİM DEĞİŞİKLİĞİ HK;

ALGI ABA TERAPİ ve ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ

2007-2008 Akademik Yılında eğitim ve öğretime başlayan kurumumuz, bu sene 12. yılını geride bıraktı. 12 yıllık gelişimimiz içinde, Dünya ve ülkemiz özel eğitim tarihinden, kültüründen ve camiasından güç aldığımız kurumumuz, aynı zamanda geleceğe vizyoner bakan anlayışla da önümüzü açtı. Bu anlamda açıldığımız günden bu güne, topluma faydalı olabilmek adına çıktığımız yolda, sistemimizde devam eden tüm çocuk ve ailelerimizin yaşam kalitelerini yükselttik ve yükseltmeye de devam ediyoruz. 7 Dokunuş ismini verdiğimiz takvim yaşı ile gelişim yaşını eşitlediğimiz çocuklarımızın sayısı da gittikçe artmaktadır. Saygın, itibarlı, güvenilir bir “Algı” oluşturmaya devam ediyoruz.

Amerika Atlanta’da bulunan, 2012 yılından bu güne know-how aldığımız ALL KİDS FİRST kurumu, BHCOE– Behavior Health Center of Excellence kurumu tarafından akreditasyona layık görülmüştür. Aile ve terapist memnuniyetinde, aile eğitiminde, terapist hizmet içi eğitiminde, ABA etik kurallarında, terapist kualifikasyonunda, ABA alanında, öğrenci gelişim oranı alanlarında  %95 başarı kriterini yakaladığı için bu yetkiyi hak etmiştir. Partnerimizin bu akreditasyona layık görülmesinden dolayı gururluyuz.

ALGI GRUP bünyesinde yer alan ve AR-GE birimimiz olan ALGI ABA TERAPİ MERKEZİ; ABA Terapi beraberinde sırasıyla, dil ve konuşma terapisi, fizyoterapi, oyunla tedavi, çocuk gelişim testleri, zihin kuramı, yetişkin psikiyatrisi, beslenme ve yeme bozuklukları yaklaşımları ile çalışmalarını tüm hızıyla devam ettirmektedir. Tüm bunların ışığında bugün sizlerle uzun süredir üzerinde çalıştığımız ve yeni bir uygulama olarak kurumumuza kazandıracağımız, “oyun temelli sosyal beceri grupları” ndan da bahsetmekten gurur duyuyorum. En geç bu yıl sonuna kadar tam gün ve yarım gün programları ile karşınıza çıkmaya hazırlanıyoruz. Böylelikle bir çatı altında, özel çocuklarımız ve aileleri için gerekli tüm eğitim öğretim ortamının var olmasını sağlamış olacağız.

Bu bağlamda bizler de gördük ki, sadece ABA Terapi yapmıyoruz. Zaman içinde hizmet çeşitliliğimize kattığımız ve katacağımız başlıklardan dolayı ismimizin yanına ek getirmek kaçınılmaz gibi duruyordu. “Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi” olarak bundan böyle anılmaktan gurur duyacağımızı bildirmek isterim.

Çok güçlü bir kadro ve uyumlu bir takım çalışması ile yapılacağına inandığımız, eğitimde yüksek standartların gerçekleştirilmesi, tüm programlarımızın buna hizmet etmesi en büyük dileğimizdir.

Sevgilerimle,

Selim Parlak

Kurucu / Direktör

Algı ABA Terapi ve Çocuk  Gelişim Merkezi