BİLGİ ÜNİVERSİTESİ’NİN KONUĞU OLDUK

Algı Özel Eğitim Merkezi Kurucumuz Parin Yakupyan  Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Didem Elitez’in dersine konuk oldu.

Parin Yakupyan öğrencilere yaptığı sunumunda otizmli birey annesi olduğunu öğrendikten sonra hayatının nasıl şekillendiği aktardı.

Özel eğitim merkezi kurmaya da nasıl karar verdiğini de anlatan Yakupyan “Eşim ile bu alanda hizmet vermeye karar verdiğimizde birinci önceliğimiz şuydu, biz bu alanı hiçbir zaman suiistimal etmeyeceğiz” dedik. “Önce bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi kurduk. Etik çalışmaya karar verdik. Ne yaparsak yapalım etikten uzaklaşmayacaktık. Tabii ki para kazanacaktık. Para kazanmadan kaliteyi sürdürmek mümkün değil. Bugün merkezimizde BCBA çalışıyor. Türkiye’de yurtdışından gelen 3-4  kişi var BCBA olarak. Bir uzmanı on yıl bünyemizde tutabilmek maalesef sadece rehabilitasyon merkezinin aldığı ile olmuyor. İyi bir dil terapisti, iyi bir ergoterapist ile çalışmak için para kazanmaya mecbursunuz.  Ancak para hiçbir zaman için eğitimin önüne geçmeyecek. Önce çocuğun eğitimi ve devamında kurum devamlılığı ve kalite olmalı.”