Ali Sarp E. Aile Memnuniyet Mektubu

 

Otizmden daha önce haberdar olmamıza rağmen, yakından tanışmamız, oğlumuz 2 yaşındayken rutin doktor kontrolü ile oldu. İlk başta kabullenmek istemesek, doktorumuzun şüphelerine içten içe biraz öfke duysak da, çocuğumuzun konuşmasındaki gecikmeyi, göz temasındaki eksikliği ve diğer bir takım belirtileri ciddiye alarak bizi doğru yönlendiren bir çocuk doktorumuz olduğu için şanlıydık. Her ne kadar eksik olan ya da yolunda gitmeyen bir şeylerin farkında olsak da, bizi yanıltan şey belirtilerin ortaya çıkmasıyla aynı zamana denk gelen, kardeşin doğumu, ev değişikliği gibi çocuğun rutinini bozan, normal gelişim gösteren bir çocukta da kaygı, stres gibi gelişimini etkileyecek nedenlerin varlığıydı. Doktorumuzun bizi o an muayene sırasında hastanedeki çocuk psikoloğu ile görüştürmesi, sonrasında psikiyatriye yönlendirilmemiz ve daha sonra da nörolojik muayenin, bütün o testlerin, değerlendirmelerin ve görüşmelerin sonrasında durumu biz de net görmeye başladık ve vakit kaybetmeden ABA eğitimi almaya karar verdik.

Algı Eğitim Kurumlarıyla da yine doktorlarımızın önermiş olduğu kurumları araştırırken tanıştık. Algı’yı tercih etmemizin en büyük nedenlerinden birisi oğlumuz eğitimdeyken, dışarıdan onu izleyebilme imkanımızın olmasıydı. Böylelikle eğitimde izlenen yolları, oğlumun içerideki tepkilerini, daha iyi takip etme şansımızın olacağını düşündük. Gerçi, bizim adaptasyon sürecimiz biraz uzun sürdü ve ben yaklaşık 4.5 ay kadar oğlumla birlikte derslere girmek durumunda kaldım. Bu süreçte hem eğitimin içeriği ve yöntemi, hem eğitmenleri ve koordinatörleri yakından izleme fırsatım oldu. Eğitimin başından itibaren oğlumun algılarının açıldığını, öğrenme isteğinin arttığını ve bunun sonucunda da öğrenme becerilerinin arttığını günden güne fark etmemiz doğru bir karar verdiğimizi düşünmemizi sağladı. Eğitmenlerimiz ve koordinatörlerimiz bizi doğru iletişim kurma, evde eğitim teknikleri konusunda sürekli yönlendirerek ders dışı eğitimimize de destek oldular. Ayrıca bizim taleplerimiz doğrultusunda benim ve oğlumun hayatını kolaylaştıracak becerileri de programa ekleyerek de yardımcı oldular.

Algı Eğitim Kurumlarında yaklaşık 2 senedir ABA eğitimi alıyoruz ve bir süre önce yine Algı’da Ergoterapi ve Dil terapisine başladık. Bu uzun süreçte Algı ile devam etmemizin ve diğer programlar için de Algı’yı tercih etmemizin en büyük nedenlerinden biri de nitelikli eğitmenlerin yanı sıra, her birinin çocuklarımıza olan sevgi dolu yaklaşımları oldu. Çocuklarımızla kurdukları iletişim sayesinde oğlumun derslere istekle gitmesi, öğretmeninin onu sevgiyle sarıyor olmasının verdiği güven benim için hep çok önemli oldu. Sadece oğluma değil, aynı sabır ve özveri ile bize olan yaklaşımları ve verdikleri destek çok kıymetli. Bu nedenle öncelikle eğitmen ve koordinatörümüze ve onların bu başarısında çok önemli bir yeri olan kurum yönetimi ve bütün Algı ailesine teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Ali Sarp E. Annesi