Nicky Nükte ALTIKULAÇ

ABA Program Danışmanı
MS, BCBA, EI (ABA Uzmanı) Davranış Terapisi Uzmanı

1969 İstanbul doğumlu Nicky Nükte Altıkulaç, Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde lisansını tamamlarken; Erol Sabancı Spastik Çocuklar Vakfı’nda özel eğitimci olarak “Erken Tanı ve Tedavi” alanında staj yaptı. 1991-1993 yılları arasında Romanya’da Çavuşesku rejiminin sona ermesinin ardından hızla yükselen sokak çocukları sayısına bir çözüm getirmek için çalışan onlarca kuruluştan biri olan İrlanda asıllı Caritas Vakfı yoluyla Bükreş’teki sokak çocuklarına gönüllü psikolojik danışmanlık hizmeti verdi.

1993 yılında zihinsel yetersizliği olan çocuklara özel eğitim alanında tam gün eğitim veren kuruluşların yetersiz sayıda olduğunu görerek, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı Özel Akatlar Zihinsel Özürlü Çocuklar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni kurdu. 1996 yılında Mırmır Çocuk Evi’ni kurdu. Burada duygusal ve zihinsel engelli çocuklarla normal gelişim gösteren çocukları kaynaştırmaya yönelik eğitim programı uygulayarak bir ilke imza attı.

1999 yılında kendini geliştirmek, alanındaki çalışmalarına yeni bir boyut katmak amacıyla gittiği Amerika’da; Penn State University’de “Applied Behavioral Analysis” programını tamamladı. Amerika’nın en önemli üç otizm kliniğinden biri sayılan Marcus Institute’deki “Severe Behavior Clinic” ve “Academic Learning Center”de 1500 saatlik staj programını tamamladı. Burada aldığı Applied Behavioral Analysis (Penn State University) ve Human Behavior (Capella University) eğitimiyle profesyonel kariyerine ve çalışmalarına ayrı bir yön verdi. 2014 yılı itibariyle California Southern University’de klinik psikoloji alanında doktorasını yapmaktadır.

2004 yılında, Amerika’da bugün otizmin en etkili tedavi yöntemlerinden biri sayılan ABA Terapi yöntemini kullanarak yüzlerce aileye ve gelişimsel bozukluğu olan çocuğa hizmet veren “All Kids First Early Intervention Services, LLC.” şirketini kurdu. All Kids First, LLC, Georgia State Early Intervention programının bir kolu olan Babies Can’t Wait (0-3 yaş) programının 2004 yılından beri yetkili uygulayıcısıdır. Bunun yanı sıra, aralarında kendi alanında deneyimli, sertifikalı davranış terapistlerinin ve özel eğitimcilerin bulunduğu geniş kadrosuyla 0-18 yaş arası gelişimsel bozukluğu olan çocuklara ev ortamında ABA terapisi hizmeti verirken, Primrose, Goddard, Legacy gibi okul öncesi eğitim veren yuvalarda eğitimcilere hizmet içi eğitim vermeye devam etmektedir.

2015 yılında Connecting Dots adı altında yüksek işlevli otizmli ve Aspergerli genç ve yetişkinlere sosyal beceri, meslek eğitimi, psikolojik destek grupları gibi servisler veren yeni şirketini kurarak daha geniş bir yaş grubuna hizmet etmektedir. Nicky Nükte Altıkulaç, eşi ve 2 oğluyla birlikte Atlanta’da yaşamaktadır. İstanbul’daki Algı ABA Terapi Merkezinin 2012 yılından beri süpervizörlüğünü yapmaktadır.