Başak TOPÇUOĞLU

ABA Kurumsal Danışmanlık Koordinatörü

Kurul Onaylı Davranış Analisti (BCBA)

2014 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji lisans bölümünden mezun oldu. 2014-2016 yılları arasında Tohum Otizm Vakfı Okulunda otizmli çocuklar ile uygulamalı olarak çalıştı. Mayıs 2019’da Florida Institute of Technology’den (Florida, Melbourne) Uygulamalı Davranış Analizi üzerine yüksek lisans diplomasını aldı. Yüksek Lisans süresince araştırma görevlisi rolüyle pek çok çalışmada yer aldı. Bu çalışmaların bir kısmı Amerika menşeli editörlü dergilerde ortak yazar olarak yayınlandı; bazıları ise Amerika’daki konferanslarda poster ve sözlü sunumlar şeklinde kendisi tarafından sunuldu. Yüksek lisans tez çalışmasını giyilebilir aktivite çizelgesi ve bunun otizmli çocuklarda bağımsız oyun becerilerindeki etkisi üzerine yaptı. Eğitimi süresince üniversitenin araştırma enstitüsünde (The Scott Center for Autism Treatment and Research) çalıştı ve burada önce uygulamacı ardından süpervizör rolünü üstlendi. Eylül 2019’da Kurul Onaylı Davranış Analisti (Board Certified Behavior Analyst) sertifikasını aldı.

İlgi alanları arasında; araştırma çalışmaları, eğitici ve aile eğitimleri, yeme bozuklukları ve bunların davranış temelli yöntemlerle iyileştirilmesi bulunmaktadır. Otizm Spektrum Bozukluğunun erken tanılanması ve okul öncesi ile ergenlik dönemi arasındaki çocukların sosyal açıdan önem arz eden becerileri edinmesi ana deneyim alanları arasındadır.

Amerika’daki eğitimi süresince Motor Vocal Imitation Assessment (MVIA), Practical Functional Analysis (PFA), Verbal Behavior – Milestones Assessment and Placement Program (VB-MAPP) üzerine seminerlere katılmıştır. Türkiye’deki kariyeri süresince ise Picture Exchange Communication Systems (PECS), Gilliam Otistik Bozukluk Derecelendirme Ölçeği (GOBDÖ), Otizm Spektrum Bozukluğu Kapsamlı Değerlendirme Seti (IVO-ODS) ve Erken Okuryazarlık Testi (EROT) uygulamacı sertifikası eğitimlerini tamamlamıştır.