Amine Nadide ERGÜN

ABA Terapisti

Terapistimiz, Üsküdar Üniversitesi İngilizce Psikoloji bölümünü tam burslu olarak bitirmiştir.
Üniversitenin birinci ve ikinci sınıfında psikoloji kulübünün yönetim kurulunda görev aldı ve iki yıl boyunca sosyal sorumluluk biriminin sorumluluğunu üstlendi. Özel gereksinimli öğrenciler, yaşlılar ve azınlık bireylere dair toplumu bilinçlendirmek için birçok vakıf ve kuruluşla sosyal etkinlikler düzenledi.

Mavi Pusula Rehabilitasyon Merkezi’nde bir ay boyunca gözlemci olarak özel gereksinimli çocuklarla staj yaptı. Özellikle otizmli ve down sendromlu çocuklarla yapılan atölye ve grup derslerinde aktif rol aldı. Özel çocuklarla iletişimini ve ailelerine verilmesi gereken psikolojik desteğe ve psiko eğitime karşı altyapı oluşturdu.

Prof.Dr. Nevzat Tarhan hocamız ile kapalı katta tedavi gören hastaların vizitlerine bir dönem boyunca ders başlığı altında katıldı. Bu ders kapsamında bipolar, şizofreni, yaygın anksiyete bozukluğu,otizm, antisosyal kişilik bozukluğu,psikoz, depresyon,mental retardasyon(zeka geriliği) tanısı almış çeşitli hastaların tedavi süreçlerinin planlanmasına ve düzenlenmesine ilişkin yürütülen çalışmalara dair tecrübe edindi.

Bu süreçte özellikle iletişime kapalı olan hastalara yaklaşım teknikleri konsunda tecrübeler edindi. Hastaları sosyal hayata hazırlama, iletişim becerilerinin gelişmesine katkı sağlama, sanatsal faaliyetlere eşlik etmek gibi kazanımları oldu.

2 yıl boyunca NP Feneryolu Tıp Merkezi’nde Bilişsel ve Davranışçı terapi üzerine klinik psikoloji stajı yaptı. Danışan karşılama, danışan takibi, duyarsızlaştırma senaryoları geliştirme ve uygulama konusunda da tecrübeler edindi. Ayrıca Sport Center Akademy bünyesinde Temel Yoga ve Nefes Eğitimi, İşe Alım ve İnsan Kaynakları Stratejisi Eğitimi,Spor Yöneticiliği ve Etkin Pazarlama ,İş Yaşamında Sosyal Medya Kullanımı ve Uyum Eğitimi aldım ve modern insan kaynakları alanında geliştirdiği proje ile portfolyo hazırlama tecrübesi kazandı.

Üsküdar Üniversitesi’nde verilmekte olan Aile Danışmanlığı eğitimini tamamladı.
Terapistimiz, TURBAD kapsamında Fatih Yavuz ve ekibinin vermiş olduğu Kabul ve Kararlılık Terapisi eğitimini de tamamlamış bulunmakta.

Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı’nda çocuklar ve ebeveynlere yönelik atölye içeriği hazırlamakta. Ayrıca psikoloji temelinde hazırladığımız video ve yazı içeriklerinde de yer almaktadır.

Çalışmalarına Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi’nde devam etmektedir.