M.N.K’nın Aile Memnuniyet Mektubu

Oğlumuz 2014 doğumlu. İki yaşına kadar yaşıtlarından biraz geride olsak da bize göre herşey yolundaydı.Zaman geçtikçe birşeyler yolunda gitmemeye başladı.Yaşıtlarıyla arasındaki fark gözlemlenebilecek seviyeye geldi. Konuşmuyor , komut almıyor , göz kontağı kurmuyor,akranlarıyla oyun oynamıyordu.Son zamanlarda ailece yıpranmaya başlamıştık. Neler olduğunu anlamak için önce memleketimizde bir çocuk ve ergen psikiyatri uzmanına gittik. Atipik otizm belirtileri var denip , özel eğitim ve kreş önerildi. Tabi biz inanmak istemedik . İstanbul’da çocuk ve ergen psikiyatri uzmanına gittik. Sonuç değişmemişti.
Anne baba olarak şoku atlatır atlatmaz vakit kaybetmeden bir yerlerden başlamamız gerekiyordu. Hemen özel eğitim kurumu arayışına girdik. 1.5 ay özel eğitim aldık.Fakat eğitim aldığımız süre boyunca çocuğumuz hergün kuruma ağlayarak giriyor ve ders boyunca da ağlaması kesilmiyordu.Bu kurumda yol alamayınca başka kurum arayışına girdik. Youtube’ da Algı ABA Terapi Merkezine ait gelişim videolarını izledik ve kat edilen mesafelerden etkilendik.
Şanslıydık bu sefer… Türkiyenin özel eğitim alanında en iyi kurumu olan Algı Aba’yı bulmuştuk.Vakit kaybetmeden eğitim için memleketten İstanbul’a geldik. Yeni çevre ,yeni düzen , yeni kurum… Stres ve kaygı son safhadaydı.Acaba oğlum uyum sağlayabilecek mi yoksa yine her ders ağlayacak mı? Yol alabilecek miyiz ? Herşeyi bırakıp eğitim için taaa İstanbul’a gelmemize değecek mi? Kafamızda bunun gibi daha bir sürü soru.
Çok şükür fazla zaman geçmeden bu soruların cevaplarını almaya başladık. Oğlum derslerine güle oynaya giriyordu. Bunda güler yüzlü terapistimizin ve koordinatörümüzün işini severek ve hakkıyla yapmasının payı büyük. Her ay güzel ilerlemeler kaydettik.Bu ilerlemeleri derste tutulan datalarla somut bir şekilde görebiliyorduk.Yani diğer kurumlardaki gibi iş lafta değil,kayıtlı belgelerde.Göz kontağı kurmaya,komut almaya,taklit yapmaya,oyun oynamaya başlamıştı.
İlerlememiz devam ederken izin süremizin bitmesi sebebiyle eğitimi sonlandırmak zorunda kaldık.8 ay süren eğitim serüvenimizde Algı Aba bizim İstanbuldaki ailemiz olmuştu. Böyle kaliteli, işini ciddiyetle yapan bir eğitim kurumunu bulmuşken bizim için ayrılmak hiç kolay olmadı 
Bu zor süreçte bize yol gösterici oldunuz. İyi günümüzde ,kötü günümüzde sevgili koordinatörümüz ve terapistimiz hep yanımızdaydı.Başta sevgili Supervizörümüz ABA Uzmanı Nicky Nükte Altıkulaç’a, direktörümüze , koordinatörümüze , terapistimize destekleri için sonsuz teşekkürler.Bizlere umut ışığı oldunuz, evladımızı dış dünyayla barıştırdınız.
Başka çocuklara da umut ışığı olmanız dileğiyle…
Sevgiyle kalın…

 

M.N.K’nın Ailesi