Sena TOPSAKAL

ABA Terapisti

İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamlamıştır. Lise öğreniminin ardından Lisans eğitimine burslu olarak Biruni Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde başlamıştır. Çocuk Gelişimi bölümünü onur derecesi ile tamamlamış olup Çocuk Gelişimi Lisans eğitiminin yanı sıra İstanbul Üniversitesi’nde Sosyal Hizmetler bölümünde ikinci üniversite eğitimine başlamıştır ve eğitimine devam etmektedir. Lisans öğreniminin ardından İstanbul Üniversitesi’nde Pedagojik formasyon eğitimini tamamlamış ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Erken Çocuklukta Otizm bölümünde yüksek lisans yapmaktadır. Ek olarak Deneyimsel Oyun Terapistliği, Aile Danışmanlığı ve ABA eğitimlerini tamamlamış ve ilgili bölümlerde çalışmalarına devam etmektedir.

Lisans eğitimi sırasında gönüllü olarak sosyal sorumluluk ve eğitim projelerinde etkin rol almıştır. Lisans eğitimi almış olduğu üniversiteye bağlı Çocuk Gelişimi ve Özel eğitim toplulukları ile eğitimler düzenlemiştir.  Büyükşehir Belediyesine bağlı sosyal hizmet kurumları ve engelsiz yaşam merkezlerinde çeşitli etkinliklere katılmış ve aktif rol almıştır.

Mezun olduğu üniversiteye bağlı Hastanede Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanları ile çocuk gelişim takibi yapma fırsatı elde etmiştir. Bunların yanı sıra rehabilitasyon merkezlerinde ve anaokullarında staj yapma imkanı bulmuştur. Lisans eğitimine devam ederken çeşitli akademik çalışmalarda aktif rol almıştır. Öğrenim görmekte olduğu üniversite akademisyenlerinin denetiminde Okul Öncesi Çocuklarda Travmaya Sebep Olan Masallar adlı makalesini tamamlamıştır.

Çocuk Gelişimi alanında Gazi Üniversitesi tarafından hazırlanan Gazi Erken Çocukluk Gelişim Aracı uygulayıcılığı çalışmalarını sürdürmüştür. Çeşitli konferans ve seminerlere katılım sağlayarak Çocuk gelişimi alanında kendisini geliştirmeye devam etmiştir. Aynı zamanda çeşitli gelişimsel testlerin (Zihin Kuramı, UODKL, ETEÇOM, GOBDÖ-2-TV, EDA, SEDA, VODA) uygulayıcılığını yapmaktadır.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2 yıl boyunca Özel Anaokullarında Çocuk Gelişimi ve Öğretmeni görevi üstlenmiştir. Çalışmalarına Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi’nde ABA terapisti ve ABA birim mentoru olarak devam etmektedir.