Sena TOPSAKAL

ABA Terapisti

İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamlamış, Lisans eğitimini burslu olarak Biruni Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünü onur derecesi ile tamamlamıştır. Lisans öğreniminin ardından İstanbul Üniversitesi’nde pedagojik formasyon eğitimini tamamlamış ayrıca İstanbul Üniversitesi’nde Sosyal Hizmetler bölümünde ikinci üniversitesi olarak eğitimine devam etmektedir.

Lisans eğitimi sırasında gönüllü olarak sosyal sorumluluk ve eğitim projelerinde etkin rol almış, Çocuk gelişimi ve özel eğitim toplulukları ile eğitimler düzenlemiştir. Üniversite akademisyenlerinin denetiminde “Okul Öncesi Çocuklarda Travmaya Sebep Olan Masallar” adlı makalesini tamamlamıştır. Çocuk ve ergen psikiyatrisi ve çocuk hastalıkları uzmanları ile çocuk gelişim takibi yapma fırsatı elde etmiştir. Çeşitli akademik çalışmalarda ve büyükşehir belediyelerine bağlı sosyal hizmet kurumları ve engelsiz yaşam merkezlerinde çeşitli etkinliklere katılmış ve aktif rol almıştır. Bunların yanı sıra rehabilitasyon merkezlerinde ve anaokullarında staj yapma imkanı bulmuştur. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2 yıl boyunca özel anaokullarında çocuk gelişimi uzmanlığı görevi üstlenmiştir.

Çocuk gelişimi alanında Gazi Üniversitesi tarafından hazırlanan Gazi Erken Çocukluk Gelişim Aracı uygulayıcılığı çalışmalarını sürdürmüş, çeşitli konferans ve seminerlere katılım sağlayarak çocuk gelişimi alanında kendisini geliştirmiştir. Çalışmalarına Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi’nde devam etmektedir.