Canan ÖZDEMİR

ABA Terapisti

1994 Zonguldak doğumlu olan terapistimiz, lise öğrenimini Etiler Rüştü Akın Anadolu Kız Meslek Lisesi, Çocuk Gelişimi Bölümü’nü derece ile tamamlamış olup, Üniversite hayatını  Bahçeşehir Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü’nü de onur derecesi ile tamamladı. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü’nde eğitim hayatına devam etmektedir.

Üniversite hayatı boyunca çocukların var olduğu bir çok alanda onların hayatlarına dokunmak  istemiş ve Neşe Erberk Anaokulu, Ziçev “Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Vakfı” ve Florance Nightingale Hastanesi Çocuk Bölümü’nde staj imkanı elde etmiş, alanında deneyimli ve uzman bir kadro ile çocuklar ve çocuk gelişimi hakkında sahada uygulamalı olarak staj yapmıştır.

“Institute for Global Understanding of Law” tarafından CREAN’ın desteklediği “Aydınlık Bir Gelecek İçin Çocuk Hakları” Sempozyumunda etkin olarak görev aldı. “Okul Öncesi Eğitim Yaygınlaştırma ve Geliştirme Derneği” tarafından düzenlenen çeşitli seminerlere katıldı.

Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra Özel Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu’nda sahada çalışmaya başlamıştır. Bu sırada, Prof. Dr. Binyamin BİRKAN tarafından Uygulamalı Davranış Analizi, Sözel davranış, Zihin kuramı gibi dersler almıştır. ÖZDER “Özel eğitimciler Derneğinin” düzenlediği  26. Ulusal Özel Eğitim Kongresi’nde, “OSB’li Çocuklarda Yazılı Etkinlik Çizelgeleri Yardımı ile Yazı Yazma Becerisini Geliştirme” adlı poster sunumunu vermiştir. Kongrenin düzenlediği Nicky Nükte ALTIKULAÇ’ın eğitmenliğini yaptığı “OSB’li Çocuklarda Verbal Behavior Yaklaşımı” çalıştayına katılmıştır. Özel Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu’nda 5 yıl ABA terapistliği yapmıştır.  Evli ve bir çocuk annesi olan terapistimiz çalışmalarına Algı Aba Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi’nde devam etmektedir.