Alime TORBAY

ABA Terapisti

İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimi İstanbul’da tamamladıktan sonra Biruni Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünü, bölüm birincisi olarak derece ile tamamlamıştır. Üniversite eğitimi sırasında göstermiş olduğu üstün başarı ile “altıncılık” elde etmiştir. Ayrıca aynı üniversitenin Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü ile çift anadal yapmış ve ilgili bölümden de yüksek bir derece ile mezun olmuştur. Üniversite hayatı boyunca Neksav Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Sempati Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Biruni Üniversite Hastanesi Psikoloji bölümünde staj imkanı elde etmiş, alanında deneyimli ve uzman kadro ile çocuklar ve çocuk psikolojisi hakkında sahada uygulamalı olarak staj yapmıştır.

Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneği tarafından düzenlenen “Denver Gelişimsel Tarama Testi” uygulamalı eğitim programına katılmış ve programı başarıyla tamamlayarak Gelişimsel Tarama Testi uygulayıcısı olmaya hak kazanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen İngilizce B1 seviyesi programına katılmış ve ileri derece ingilizce eğitimi almıştır. Biruni Üniversitesi “Tanıdan Eğitime Uluslararası Otizm Sempozyumu”‘nda çalışmalarda etkin olarak görev almış; otizm, mental retardasyon, gelişim geriliği gibi alanlarda detaylı ve bilimsel araştırmalarda bulunmuştur. Tübitak 4007-Bilim ve Toplum Programları kapsamında “Biruni Adli Bilimler Şenliği” projesinde bizzat görev alarak projeye değerli katkılarda bulunmuştur.

Yaşamı boyunca Ebu Reyhan El Biruni’nin “bilime olan tutkusu ve çalışmaya olan azmini” hayat felsefesi olarak temel almış, mesleğini icra ederken, etik ve ahlaki değerlere saygılı, bilimsel anlayışa sahip, nitelikli ve çağın gereksinimleri ile donanımlı meslek mensubu olarak bilime hizmet etmiştir. Çalışmalarına Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi’nde devam etmektedir.