MBM Tıbbi Malzemeler A.Ş. yöneticileri Ömer ŞEN ve Seda ŞEN merkezimizi ziyaret ederek Algı Özel Eğitim Kurumları Kurucusu Selim PARLAK ile görüşme yaptı. MBM tarafından Türkiye’ye getirilen “MENTE” Otizm Spektrum Bozukluklarında Yeni Nesil Yaklaşım olarak gündeme gelen Neurofeedback cihazı hakkında bilgilendirme yaptı.

Mente Nedir? (MBM Resmi İnternet Sitesinden Alınmıştır)

Mente; kullanımı kolay, otizmli çocuklar tarafından evde güvenli bir şekilde uygulanabilen, etkili bir neurofeedback cihazıdır. Benzersiz patentli teknolojisi sayesinde kullanıcıları için “kişiye özel” binoral vuruşlar oluşturur.

Her 40 dakikalık sabah seansı sonrasında çocuğun terapide gerçekleştirdiği ilerlemeyi kaydeden ve gösteren bir rapor düzenler. Sistem tarafından oluşturulan seans raporları internete yüklenebilir ve orada tutulabilir ve kullanıcının tedavisini gerçekleştiren tıp uzmanlarıyla kolaylıkla paylaşılabilir.

Mente sistemi, bir baş bandı ve yazılımdan oluşmaktadır. Baş bandı, beynin yaydığı ‘beyin dalgalarını’ (Alfa, Beta ve Delta dalgaları) toplayan beş adet (4-kanal) yüksek hassasiyetli EEG elektrotuna sahiptir. Baş bandı kullanıcının PC’sine ya da Android/iOS akıllı telefonuna/tabletine Wi-Fi bağlantısıyla bağlanarak kullanıcıların rutin seanslarını gerçekleştirir. Beyin dalgaları PC’ye, akıllı telefona ya da tablete iletilir. Mente dalgaları yorumlar ve bu dalgaları işleyerek binoral vuruşlara çevirir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir