Naile Bilen

Naile BİLEN

ABA Terapisti

İstanbul Şişli Meslekyüksek Okulu Çocuk Gelişimi mezunudur. Eğitimine İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmet programında devam etmektedir.  Lise eğitimi boyunca, Ataköy İlköğretim Anaokulu, Nalan Öğretmenim Anaokulu ve Mustafa Pars Anaokulu’nda staj yapmıştır.  Anaokulunda staj yapmanın yanı sıra çocuk oyun alanlarında, oyun ablalığı yapmıştır. Üniversite döneminde otizm tanısı olan öğrencilere haftasonu evde özel eğitim desteği vermiştir. Bununla birlikte Okyanus Koleji ve Algı ABA Terapi Merkezi’nde stajını tamamlamıştır. Mezun olduktan sonra 1 yıla yakın, tam zamanlı olarak gelişimsel farklılığı olan bir çocuğa Özel Eğitim Öğretmeni ve Gölge Öğretmen olarak destek sağlamıştır.

Çocuk Gelişim Alanıyla ilgili olarak “Montessori Eğitimi”, “Çocukta Öğrenme Stilleri Eğitimi”, “Okul Öncesi Okul Olgunluğu Eğitimi”, “Oyun ve Resimler ile Çocuğu Tanımak Eğitimi”, “Yaratıcı Drama Eğitimi ve Etkinlikleri”, “Çocukta Duygusal Zeka ve Liderlik Eğitimi”, “Çocukların Beslenme Alışkanlıkları Eğitimi”, “Çocuk ve Teknoloji Eğitimi”, “Çocuklarımızı Geleceğe Nasıl Hazırlıyoruz? Eğitimi”,  “Robotik ve Robotların Okul Öncesi Eğitiminde Kullanımı Eğitimi”,  “Sanat Atölyesi Maske ve Küçük Heykeller Temel Modelleme ve Teknikleri Eğitimi” ve “Okul Öncesi Eğitiminde Alternatif Yaklaşımlar Eğitimi” gibi farklı eğitimlere katılıp sertifikalar almıştır. Bunun yanı sıra  “Oyun Terapisi Nedir?” Semineri , “Çocuk Kitapları ve Medya Semineri” ve “Okul Öncesi Öğretmeni Olmak Semineri”, “Okul Öncesi Eğitimde Doğru Ebeveyn Tutumları Semineri” gibi seminerlere katılmıştır. Ayrıca  “Çocuk Yogası” eğitimi almış, seminerlerde uygulayıcı olarak görev yapmıştır.

Özel Eğitim Alanı ile ilgili olarak  “Teorik Ve Uygulamalı Olarak İşaret Dili Eğitimi”, “Otizmli Bireylerle İletişim Becerileri” , “Farklı Gelişen Çocuklarda Yapılan 10 Büyük Yanlış Uygulama” , “Kaynaştırma Eğitimi” , “Özel Çocuklarla Sosyal Beceri Öğretimi” ve “Otizmde Müziğin Önemi ve Eğitimi”  gibi eğitimlere katılmıştır. 1.Uluslararası Uygulamalı Davranış Analizi Konferansı’nda görev almıştır. Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı onaylı “Özel Eğitim Öğretmenliği Sertifikası”  almıştır. Aynı zamanda halen “ABA Terapisi Eğitim Programı”, “Eğitimde Oyun Etkinlikleri” ve “Çocukla İletişim” kurslarına devam etmektedir.

AGTE (Ankara Gelişim Tarama Envanteri) , M-Chat, Okula Hazırlık Değerlendirme Testi, Frostig  Görsel Algı Testi, Gessel Gelişim Figürleri Testi ve Metropolitan Okul Olgunluğu Testi uygulama yetkinliğine sahiptir.

Çalışmalarına Algı ABA Terapi Merkezi’nde devam etmektedir.