Apraksi Nedir? Hizmet İçi Eğitim Düzenledik

Daha önce 01 Haziran 2018 de velilerimize düzenlemiş olduğumuz Apraksi Nedir? eğitim seminerimizi bu sefer Algı ABA Terapi merkezi personeline hizmet için eğitim olarak düzenledik.

Eğitim Uzm. Dil ve Konuşma Terapisti Ayla Ebru Balçık’ın sunumuyla 09 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleşti.

Seminerde “Apraksi nedir?” “Apraksi nasıl tanılanır?” “Çocukluk çağı apraksisi belirtileri nelerdir?” “Her otizm spektrum bozukluğu olan çocukta apraksi gözlenir mi?” “Çocukluk çağı apraksisi olan çocuklarda dil ve konuşma terapisi yöntem ve teknikleri nelerdir?” konu başlıklarına değinildi.

 

Zihin Kuramı hizmet içi eğitimi düzenledik

Algı ABA Terapi Merkezi Terapistlerine Zihin Kuramı konusunda hizmet içi eğitimimiz 01 Ağustos 2018 günü gerçekleşmiştir.

Algı ABA Terapi Merkezi terapistlerinden Esra Şahan’ın sunmuş olduğu eğitimde “Zihin Kuramı nedir?”, “Otizmli Olan Çocuklara Zihin Okumayı Öğretmek”, “Zihin Okumanın önemi”, “Otizm Spektrum Bozukluğunda Zihin Kuramı”, “Zihin Kuramı Testleri”  konularına değinildi.

Koordinatörlerimizden Psikolog Özge Özgeç de Zihin Kuramı test materyallerinin tanıtımını yaptı.

Apraksi Nedir?

Apraksi Nedir? Eğitim Seminerimiz Gerçekleşti

Velilerimize özel olarak düzenlemiş olduğumuz Apraksi Nedir? eğitim seminerimiz Uzm. Dil ve Konuşma Terapisti Ayla Ebru Balçık’ın sunumuyla 01 Haziran 2018 Cuma günü gerçekleşti.

Seminerde “Apraksi nedir?” “Apraksi nasıl tanılanır?” “Çocukluk çağı apraksisi belirtileri nelerdir?” “Her otizm spektrum bozukluğu olan çocukta apraksi gözlenir mi?” “Çocukluk çağı apraksisi olan çocuklarda dil ve konuşma terapisi yöntem ve teknikleri nelerdir?” konu başlıklarına değinildi.

Velilerimizin yoğun talepleriyle gerçekleşen seminer 09.00 – 10.30, 10.45 – 12.30, 14.15 – 15.45, 16.00 – 17.30 saatleri arasında olmak üzere toplam 4 programda tamamlandı.

 

 

istinye üniversitesi

Özel Eğitimde İyi Örnekler Buluşması Semineri Gerçekleşti

İstinye Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı ve Algı Aba Terapi Merkezi iş birliği ile düzenlenen “Özel Eğitimde İyi Örnekler Buluşması” semineri 18 Mayıs 2018 günü İstinye Üniversitesi 2. konferans salonunda gerçekleşti.

Seminerde özel gereksinimli çocukların eğitimleri ve ailelerin kabul süreçleri konuşuldu. “Özel Eğitimde 7 Dokunuş (Vaka Öyküleri)” sunumunu yapan Algı ABA Terapi Merkezi Program Koordinatörü Özge Özgeç ve Algı ABA Terapisti Hazal Önder ve Algı ABA Terapi Merkezi Yöneticisi Selim Parlak, S.A.’nın hikayesini ve eğitim sürecini dinleyicilerle paylaştılar ve öğrenmeyi öğretmenin önemine vurgu yaptılar.

Program sonunda İstinye Üniversitesi, Selim Parlak adına Daruşşafaka Cemiyetine bağış yaptıkları kartı ve Özge Özgeç ve Hazal Önder’e de teşekkür belgeleri takdim ettiler,

 

Özel Özel Eğitim Kurumları Derneği Türkiye Geneli İstişare ve Değerlendirme Toplantısına Katıldık

Özel Özel Eğitim Derneği’nin Ankara Ticaret Odası’nda gerçekleştirdiği “Özel Özel Eğitim Kurumları Derneği Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Türkiye Buluşmaları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’ konulu toplantıda Genel Başkan Yunus Kılıç bey ile Genel Başkan Yardımcısı Yener Doğru açıklamaları ile toplantıya katılan kurum sahiplerinin sorularını yanıtladı.

Algı Özel Eğitim Kurumlarını temsilen Selim Parlak, Emine Eşki Araslı ve Yeliz Tıkman toplantıya katılım göstermişlerdir.

“6/7 Ekim 2017 tarihlerinde Antalya’da yapılan toplantıda alınan kararlar üzerine ne gibi çalışmalar yapıldığı”, “Dernek yönetiminden üç kişinin çeşitli partilerden vekil aday adayı olması”, “Toplantıya iştirak” ve “Sektöre sahip çıkma” gibi konulara değinildi.

Toplantı sonlandırılmadan önce üyelerden bazıları da dileklerini arzularını dile getirdi. Yöneticimiz Selim bey de bir konuşma gerçekleştirdi

“Algı özel eğitim kurumları olarak İstanbul’dan 3 kişi olarak katılım gösterdik, Antalya’da ki seminerde de 2 kişi olarak bulunduk. Elden geldikçe desteğimizi veriyoruz. Mevcut başkanımızın ve Ahmet başkanımızın göreve devam etmesini dilerim. Kurumlarımızın kalitesinin yükselmesini , kurumsallaşmamızı arzuluyorum. Ülkemizin özel eğitim sektöründe dünya ülkeleri arasında tercih edilmesini sağlamalıyız. Tabii ki kişisel gelişim ve kamu personeli geliştirme de olmalı. Bu derneğin/yönetimin benim nazarımda gerçekleştirdiği en güzel şey , hükümet yetkililerinin bize ve kurumlarımıza bakış açısını değiştirmeye başlamış olmasıdır.”

Son olarak ABA konferansı hakkında da bilgi vererek konuşmasını sonlandırdı.

Seçimlerde adaylara başarılar dilendi ve dernek yönetiminin çalışmalarına devam etmesi konuşularak katılımcılara teşekkür edildi ve toplantı sonlandırıldı.

7 dokunuş mayıs

Mayıs Ayı 7 Dokunuş Buluşması Programı Hazır

Mayıs ayında düzenlenecek olan 7 Dokunuş Buluşması Programı belli oldu.
Özel Eğitim emek isteyen, işbirliği içinde bulunmayı gerektiren özel bir alandır. Başarıya ulaşmak çok zor olsa da işbirliği beraberinde başarıyı getirir. Başarı ve başarısızlıklar özel eğitim sürecinde deneyim olarak geri döner. Bu sebeple özel eğitim sürecinde ilerlediğimiz yolda deneyimlerimizi paylaşmak mottosuyla “7 Dokunuş” etkinliğini düzenliyoruz. “Özel Eğitimde İyi Örnekler Buluşması”, uzmanların ve ailenin tecrübelerini paylaşacağı bir etkinlik olacaktır.
 
Tarihler;
11 MAYIS CUMA 09.00-10.30
15 MAYIS SALI 16.00-17.30
22 MAYIS SALI 10.45-12.15
28 MAYIS PAZARTESİ 14.15-15.45
YER: ALGI ABA TERAPİ MERKEZİ
 
* Bu etkinlik Algı ABA Terapi Merkezi Eğitmenlerine ve Ailelerine Yöneliktir.
 
Bu Proje Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği (ÖÇED) Tarafından Desteklenmektedir.

7 dokunuş mayıs
Fikirler Yarışsın Engeller Aşılsın

Fikirler Yarışsın Engeller Aşılsın “2. Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması”na katıldık.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Fikirler Yarışsın Engeller Aşılsın! 2. Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması’nda özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitimine yönelik yapılan çalışmalarımız için Algı ABA Terapi Merkezi olarak teşekkür belgesi aldık.

Ülkemizde özel eğitim alanında kullanılan materyal ve etkinliklerin tüm eğitimciler tarafından bilinmesi, paylaşılması ve yenilikçi, özgün, yaratıcı, işlevsel çalışmaların teşvik edilmesi amacıyla 2016 yılında ilki düzenlenen Fikirler Yarışsın Engeller Aşılsın “Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik” yarışmasının ikincisi düzenlendi.

2. Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması, bir önceki yılda olduğu gibi “materyal ve etkinlik” olmak üzere iki kategoride düzenlendi. Katılımcılar görme, zihin, işitme, ortopedik yetersizliği olan bireyler ile özel öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, dil ve konuşma güçlüğü ile otizmi olan bireylere yönelik hazırladıkları eğitim materyalleri ya da etkinlikler ile yarışmaya katıldılar. Yarışmaya Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel kurumlarda görev yapan öğretmenler, yöneticiler ile üniversitelerde görev yapan akademik personel ve öğrenim gören öğrenciler katılım gösterdiler.

 

Fikirler Yarışsın Engeller Aşılsın

 

 

Nisan Ayında da 7 Dokunuş Buluşması Gerçekleşecek

2018 Nisan ayında da Özel Eğitimde İyi Örnekler Buluşması (7 Dokunuş) gerçekleşecektir.

Özel Eğitim emek isteyen, işbirliği içinde bulunmayı gerektiren özel bir alandır. Başarıya ulaşmak çok zor olsa da işbirliği beraberinde başarıyı getirir. Başarı ve başarısızlıklar özel eğitim sürecinde deneyim olarak geri döner. Bu sebeple özel eğitim sürecinde ilerlediğimiz yolda deneyimlerimizi paylaşmak mottosuyla “7 Dokunuş” etkinliğini düzenliyoruz. “Özel Eğitimde İyi Örnekler  Buluşması”, uzmanların ve ailenin tecrübelerini paylaşacağı bir etkinlik olacaktır.

 

Tarihler;

11 NİSAN ÇARŞAMBA 10.00-10.30

18 NİSAN ÇARŞAMBA 10.45-12.15

26 NİSAN PERŞEMBE 14.15-15.45

30 NİSAN PAZARTESİ 16.00-17.30

YER: ALGI ABA TERAPİ MERKEZİ

 

* Bu etkinlik Algı ABA Terapi Merkezi Eğitmenlerine ve Ailelerine Yöneliktir.

Bu Proje Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği (ÖÇED) Tarafından Desteklenmektedir.

Farkında mısın? Semineri Gerçekleşti

Biruni Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kulübü ve Algı Aba Terapi Merkezi iş birliği ile düzenlenen “Farkında Mısın?” semineri 28 Mart 2018 günü Biruni Üniversitesi konferans salonunda gerçekleşti.

Seminerde özel gereksinimli çocukların eğitimleri ve ailelerin kabul süreçleri konuşuldu. “Özel Eğitimde 7 Dokunuş (Vaka Öyküleri)” sunumunu yapan Algı ABA Terapi Merkezi Program Koordinatörü Elif Sanal Çalık ve Algı ABA Terapi Merkezi Yöneticisi Selim Parlak, K. Ç.’nın hikayesini ve eğitim sürecini dinleyicilerle paylaştılar ve öğrenmeyi öğretmenin önemine vurgu yaptılar. Algı ABA Terapi Merkezi Yöneticisi Parin Yakupyan seminerde, “Özel Gereksinimli Çocuklarda Ailelerin Kabullenme Süreçleri” başlıklı sunumunu yaptı ve deneyimlerini paylaştı. ‘Kozadan Çıkmak” kitabının yazarı Hatice Beyza Bulut da seminerde konuşmacı olarak yer aldı.

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencileri Algı Özel Eğitim Kurumlarını Ziyaret Etti

 

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. Sınıf Psikiyatri Stajı kapsamında, 21 Mart 2018 tarihinde Otizm Spektrum Bozukluklarında kanıta dayalı özel eğitimleri yerinde gözlemlemek ve tartışmak amacıyla, Algı Özel Eğitim Kurumları merkezlerimize ziyaret gerçekleştirmişlerdir.

Algı ABA Terapi Merkezi ve Algı Özel Eğitim Merkezi’nde eğitim gören özel gereksinimli çocuklarımızın seanslarını gözlemleyen öğrenciler Özel eğitim sürecinde aile desteğinin önemi, Tanılamada ailenin psikolojisinin önemi, Çocukların eğitim programlarının içerikleri, Öğretmenlerin ailelere seanslar hakkındaki geri bildirim aktarılması konularında bilgi sahibi oldular;

Gözlem sonrasında Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, çocukların terapist ve koordinatörlerinden ayrıntılı bilgiler aldılar.

Soru cevap şeklinde gerçekleşen kısa toplantıda Algı Özel Eğitim Kurumları kurucularından Selim Parlak ve Koordinatörleri eğitim programları hakkında bilgiler verdi.

1 2 3 20

Search

+