7 Dokunuş Özel Eğitimde İyi Örnekler Buluşması K.Ç.’nin Öyküsü Gerçekleşti

Algı ABA Terapi Merkezi olarak öğrencilerimizin eğitim sürecini değerlendireceğimiz bir proje olan “7 Dokunuş” çalışmamız olan Özel Eğitimde İyi Örnekler Buluşması 19 Şubat 2018 günü gerçekleşti.

Özel Eğitim emek isteyen, işbirliği içinde bulunmayı gerektiren özel bir alandır. Başarıya ulaşmak çok zor olsa da işbirliği beraberinde başarıyı getirir. Başarı ve başarısızlıklar özel eğitim sürecinde deneyim olarak geri döner.

Bu sebeple özel eğitim sürecinde ilerlediğimiz yolda deneyimlerimizi paylaşmak mottosuyla “7 Dokunuş” etkinliğini düzenlemeye devam ediyoruz.

Şifalı Pedagoji Eğitimi

Şifalı Pedagoji Eğitimi

HAKKINDA

Özel gereksinimli bireylerin eğitim, sosyal adaptasyon ve mesleki kazanımlarına bütünsel bir yaklaşım getiren Şifalı Pedagoji konusunda uygulamalı örnekler ile eğitim vermek üzere, İngiltere Aberdeen Üniversitesi Sosyal Pedagoji bölümü mezunu Cavit Yeşildağ ile Algı Akademi işbirliği ile bir eğitim düzenlenecektir.

Curative Eğitim ya da şifalı pedagoji olarak dilimize çevrilebilecek Curative  Education, zihinsel ve duyusal yetersizlikleri veya sinirsel ve duygusal rahatsızlıkları olan çocukların ve bireylerin  eğitilmesi ve rehabilitasyonu için uğraşan bir bilim dalıdır. Şifalı Pedagoji; Waldorf Eğitimi, Sosyal Pedagoji, psikiyatri, pediatri, psikoloji ve sosyoloji bilimlerinden edinilen bir iç görüden yararlanır.

Şifalı Pedagojide, duygusal rahatsızlıklardan, davranış bozukluklarına, otizmden, zihinsel gelişim sorunlarına  kadar özel eğitim kapsamına giren tüm çocuklar için eğitim ve bakım hizmetleri bütüncül bir anlayış içinde yer bulur. Tüm okullar yeşil bir alan içinde kurulur ve içlerinde, sanat ve iş atölyeleri, çiftlikler, spor alanları, terapi atölyeleri ile yatılı kalmak isteyen öğrenciler için evler bulunur.

Şifalı Pedagojide çocuklar ve gençler, eksiksiz bir eğitim ortamı sunan uygun sağlıklı bir sosyal gelişim modeli ile yaşama hazırlanırlar. Toplumda gelişen bir birey olarak bir engeli ve/veya duygusal rahatsızlığı olan çocuğun ve gencin her yönüyle kabul edilmesi, bu yaklaşımın temel taşıdır.

Özel ihtiyaçları olan çocuklar ve gençler,  farklı kabiliyetlere ve eksikliklere sahip olan diğer kişilerle yaşarsa, herkes birbirini tamamlayıp anlamaya çalışırsa, özür olarak görülen olgunun aşılması için çabalarsa daha iyi gelişebilme şansına sahip olurlar.

Avrupa’da ve dünyanın birçok ülkesinde Şifalı Pedagoji modern özel eğitim anlayışına paralel olarak giderek artan bir oranda destek görmekte ve diğer kurumlara da uygulamaları ile örnek olmaktadır.

Ülkemizde ciddi bir sorun olarak karşımızda duran engelli bireylerin eğitimi ve yaşama kazandırılması Şifalı Pedagoji anlayışına sahip sosyal yaşam merkezi ve okulların / merkezlerin  hayata geçmesiyle sorun olmaktan çıkacaktır.

 

EĞİTİM

 

6 saatlik eğitim ile katılımcılar özel gereksinimli bireylerin yaşamsal fonksiyonlarının nasıl desteklendiği, duygusal ve sosyal gelişimlerinin nasıl sağlandığı, engellerin bütünsel bir yaklaşım ile birey merkezli olarak nasıl sorun olmaktan çıktığı konularında bilgi sahibi olacaklardır.

Eğitim kapsamında ayrıca Şifalı Pedagoji teşhis ve tanılama süreci,  terapi çalışmaları ve eğitimsel dinamiklere ilişkin de uygulama örnekleri verilecektir.

 

KOŞULLAR

 

Özel eğitim öğretmenleri, Psikolog, PDR öğretmenleri ile Çocuk gelişimi hizmet alanlarında çalışan uzmanlara ve ailelere yöneliktir.

EĞİTİM İÇERİĞİ

Tarihçe

Teorik altyapı

Şifalı Pedagoji ve İnsan Gelişimi

12 Duyu Organı

7 Yaşam fonksiyonu

Teşhis ve Tanılama

Terapi Uygulamaları

Uygulama Örnekleri

 

KAYIT

 

Ücret           : 200 TL+KDV

Tarih           : 8 Nisan 2018 Pazar

Saat            :  10.00-16.00

Kontenjan :  30 Kişi

Yer              : ALGI ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ

Büyükdere cad. Mecidiyeköy Mah. Kervangeçmez Sokak No: 10/1

Mecidiyeköy  Şişli İstanbul

Tel: 0 212 211 10 91-92  Fax: 0 212 212 57 55

Kayıt ve ödeme : Sınırlı sayıda kontenjan olduğundan, katılımcıların öncelikle telefonla ALGI ÖZEL EGİTİM MERKEZİ’ne (ALGI TEL: 0212 211 10 91-92) ön kayıt yaptırmaları rica olunur.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt Halkla İlişkiler Sorumlusu Emine Eşki Araslı; 0507 923 78 59

*** Telefonla kayıt yaptıran katılımcıların en geç 1 NİSAN 2018 tarihine kadar TEB BANKASI GÜLTEPE ŞUBESİ 12489 nolu hesaba ALGI EĞİTİM ÖĞRETİM HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. adına (IBAN NO: TR 83 0003 2000 2140 0000 0124 89) eğitim ücretini yatırmaları ve banka dekontunu fax (ALGI FAX: 0212 212 57 55) çekmeleri gerekmektedir. Böylelikle katılımcıların kesin kaydı yapılacaktır.

Not: Bankaya ödeme yaparken kendi isminizi belirtmeniz rica olunur.

 

ELDEN ÖDEME YAPILMASI KESİNLİKLE KABUL EDİLMEYECEKTİR.

7 Dokunuş Özel Eğitimde İyi Örnekler Buluşması K.Ç.’nin Öyküsü

7 Dokunuş Özel Eğitimde İyi Örnekler Buluşması

ÖZEL EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLER BULUŞMASI

Özel Eğitim emek isteyen, işbirliği içinde bulunmayı gerektiren özel bir alandır. Başarıya ulaşmak çok zor olsa da işbirliği beraberinde başarıyı getirir. Başarı ve başarısızlıklar özel
eğitim sürecinde deneyim olarak geri döner. Bu sebeple özel eğitim sürecinde ilerlediğimiz yolda deneyimlerimizi paylaşmak mottosuyla “7 Dokunuş” etkinliğini düzenliyoruz. “Özel Eğitimde İyi Örnekler Buluşması”, uzmanların ve ailenin tecrübelerini paylaşacağı bir etkinlik olacaktır.

İÇERİK:

K.Ç. nin Öyküsü

Açılış Konuşması (Selim PARLAK)

Vaka Videosu (İlk Bakış) Koordinatör Konuşması (Elif Sanal ÇALIK)

1. Terapist Konuşması (Arzu TOSUN)

2. Terapist Konuşması (Merve ŞEN)

Vaka Videosu (Son Bakış)

Süpervizör Konuşması (Nicky Nükte ALTIKULAÇ)

 

TARİH: 19 ŞUBAT 2018 PAZARTESİ

SAAT: 17:30 – 19:00

YER: ALGI ABA TERAPİ MERKEZİ

 

Bu Proje Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği (ÖÇED) Tarafından Desteklenmektedir.

www.oced.org.tr

 

Portage Erken Eğitim Paketi Sertifika Programı Gerçekleşti

Dr. Ender (Uzundemir) MARANGOZ’un vermiş olduğu Portage Erken Eğitim Paketi Sertifika Programı gerçekleşti

Çocuğunun gelişimini doğumdan itibaren detaylı olarak değerlendirmek ve gelişimini desteklemeye yönelik çalışmalar yapmak isteyenlerin bilgi ve öneri edindikleri ayrıca gelişimi yavaş seyreden ve özel eğitim gerektiren çocuklara sahip anne- babalar ve bu sahada çalışanlar, bu çocukların gelişimindeki eksiklikleri tamamlamaya yönelik pek çok yaratıcı öneriler buldular.

Algı Akademi işbirliği ile düzenlenen eğitim 11-12 Şubat tarihlerinde gerçekleşmiş olup iki günde tamamlanmıştır.

Algı Akademi Sektör Sohbetleri Konuğu Yrd. Doç. Dr. Esengül Kayan oldu

Algı Akademi tarafından gerçekleştirilen Sektör Sohbetleri kapsamında, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Esengül KAYAN ve Algı Özel Eğitim Kurumları öğretmenleri bir araya geldi.

Aileler, psikolojik süreçler, onları daha iyi anlayabilmek gibi  konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Programın sonunda Algı Özel Eğitim Kurumları Kurucularından Selim PARLAK ve Parin YAKUPYAN tarafından katılımlarından dolayı Yrd. Doç. Dr. Esengül Kayan’a plaket takdim edildi.

Okuma – Yazma Öğretimi hizmet içi eğitimimiz gerçekleşti

Algı ABA Terapi Merkezi Terapistlerine Okuma – Yazma Öğretimi konusunda hizmet içi eğitimimiz 26 ocak 2018 günü gerçekleşmiştir.

Algı özel eğitim kurumları Zihinsel Engelliler Öğretmeni Mehmet Nur YILDIZ’ın sunmuş olduğu eğitimde okuma-yazma eğitimi “Nasıl  yapılır?” “Kullanılan teknikler nelerdir?” “Karşılaşılan problemlerin çözümleri” konularına değinildi.

Soru cevap şeklinde ilerleyen eğitim yaklaşık 2 saat sürdü.

7 Dokunuş Özel Eğitimde İyi Örnekler Buluşması 2. kez Gerçekleşti

Algı ABA Terapi Merkezi olarak öğrencilerimizin eğitim sürecini değerlendireceğimiz bir proje olan “7 Dokunuş” çalışmamızın ikincisi Özel Eğitimde İyi Örnekler Buluşması gerçekleşti.

Özel Eğitim emek isteyen, işbirliği içinde bulunmayı gerektiren  özel bir alandır. Başarıya ulaşmak çok zor olsa da işbirliği beraberinde başarıyı getirir. Başarı ve başarısızlıklar özel eğitim sürecinde deneyim olarak geri döner.

Bu sebeple  özel eğitim sürecinde ilerlediğimiz yolda deneyimlerimizi paylaşmak mottosuyla “7 Dokunuş” etkinliğini düzenleyeceğimizi duyurmuştuk.

“Özel Eğitimde İyi Örnekler Buluşması”,  uzmanların ve ailenin tecrübelerini paylaştığı bir etkinlik oldu.

Etkinlik Algı ABA Terapi Merkezi Eğitmenleri ve ailelerine yönelik yapıldı.

Algı Özel Eğitim Kurumları Yıllık Yönetim Toplantısı Yapıldı

Algı Özel Eğitim Kurumları yönetiminin tam kadro katıldığı yıllık genel toplantımız gerçekleşmiştir.

22 Ocak 2018 tarihinde Algı Özel Eğitim Kurumları toplantı salonunda yapıldı.

Algı Özel Eğitim Kurumları Yönetimi Selim PARLAK ve Parin YAKUPYAN başkanlığında gerçekleşen toplantıya, tam kadro katılım sağlanmışıtr.

Verimli geçen toplantıda, 2017 yılı Soyal Medya ve Web sitesi faaliyetlerindeki ilerlemeler, gelecek aylar için planlanan etkinlikler, karşılaşılan güçlükler ve çözüm önerileri değerlendirildi. Bu bağlamda, özellikle Sosyal Medya içerik planlamaları ve web siteleri trafiklerinin ivme kazandırılması konuları üzerinde duruldu.

Genel olarak, faaliyetlerinin planlanan hız ve kalitede ilerlediği ve daha da geliştirilmesi konusunda çözümler üretildi. 2018 yılı hedeflerinin de konuşulduğu toplantıda yeni adımlara yönelik çalışmalara başlanacağı belirtildi.

Algı Özel Eğitim Kurumları yönetici koçluğu almaya devam ediyor

Sürekli gelişmeyi hedefleyen Algı Özel Eğitim Kurumları Yönetici ekibine, Baltaş Grubu’ndan Tahsin Birgen ve Selin Selamet tarafından İnsan beyninin kullanım yöntemlerini, Empati kurma 3A (ANLA, ANLAT, ANLAŞ)  yöntemleri semineri verilmiştir.

Eğitimlere Algı Özel Eğitim kurumları ekibi Koordinatörleri ve yöneticileri katılım göstermişlerdir. Amaç özel gereksinimli bireylerin eğitimlerinde ve ailelere karşı tutumlarında ekibimizin daha donanımlı hale gelmesidir.

Baltaş Grubu’na teşekkür ederiz.

Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireyleri Zihin Kuramı Testleri İle Değerlendirme Eğitimimiz Gerçekleşti

OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU OLAN BİREYLERİ ZİHİN KURAMI TESTLERİ İLE DEĞERLENDİRME, SOSYAL BECERİLER VE ZİHİN KURAMI BECERİLERİNİN ÖĞRETİMİ”  konusunda çalışacak profesyonelleri yetiştirmek üzere DEÜ Özel Eğitim Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Alev Girli tarafından verilen bir eğitim programı düzenlenmiştir.

EĞİTİM KONUSU:

Otizmli çocuklara uygun sosyal ve iletişimsel becerilerin geliştirilmesine odaklanan ve yaygın olarak kullanılan, yüksek derecede yapılandırılmış sosyal beceri çalışmalarının, sosyal işlevler üzerinde önemli yararları olmasına rağmen, başka ortamlara genellenmesinde sınırlılıklarının olduğu bilinmektedir. Bu nedenle otizmli çocuklara beceri öğretmenin yeterli olmadığı, farklı sosyal durumlara uygun şekilde davranışlarını uyarlayabilmenin geliştirilmesi, diğer bir deyişle zihin kuramı becerilerini kazanmaya yönelik çalışmaların da sosyal beceri çalışmaları içerisinde yer alması gerektiği üzerinde durulmaktadır.

Bu Eğitim Programında “Zihin Kuramı Testlerin” den:

I. Aşama zihin kuramı testlerinden, “Sally –Anne testi”, “Görünüm Gerçeklik” ve “Beklenmedik İçerik Testi”

II. Aşama zihin kuramı testlerinden, “Dondurma Kamyonu Testi (Ice-cream Truck Task)”, “Çukulata testi (Chocolate Bar Story)”

III. Aşama zihin kuramı testlerinden, “Gözlerden Zihin Okuma Testi”( Reading the Mind in the Eyes Test)” ve “Garip Hikayeler Testi” (Strange Stories)”, Yüz, Empati testleri öğretilecektir ve materyalleri verilmiştir.

Ayrıca,

Otizmli bireylerde zihin kuramı ve diğer bilişsel kuramlar, Yanlış inanç ve zihin kuramı testlerinin kullanımı, test sonuçlarını yorumlama, zihin kuramı becerilerinin yer aldığı sosyal beceri programı hazırlama öğretildi.

Zihin kuramı becerilerinin öğretiminde kullanılan yöntemler hakkında bilgi verildi. Öğretim, aktivitelerden örnekler, video filmler kullanılarak yapıldı.

İki günlük eğitim sonunda katılımcılara materyaller ve katılım belgesi verilmiştir.

1 2 3 19

Search

+